שישי 18 באוקטובר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רוני נאק
  כללי • 11.04.2019
  לפני שהירוק הופך לצהוב
  האביב שכבר כאן הוא הזדמנות מצוינת לצאת לטיול שטח קצר וקרוב, שמתאים לכל ג'יפון • טיפסנו במעלה נחל כסלון, שנמצא בין תל־אביב לירושלים, בין פריחה נהדרת לנוף עוצר נשימה
  רוני נאק

  החורף הזה התברכנו בגשמים רבים. מבחינתי כל יום גשם נוסף מרחיק את הצהוב והיובש של הקיץ בעוד שבוע. והגשם הזה הופך את האביב של 2019 למרהיב באופן יוצא דופן. לא צריך להרחיק מאוד כדי לפגוש אותו. ממש כאן קרוב ־ בין תל־אביב לירושלים תמצאו את נחל כסלון שערוצו והדרכים מעליו יכולים להיות תחליף חווייתי לעליה משעממת בכבישים ־ אם יש לכם את רכב הפנאי הנכון.

   

  הדרך שבחרנו תיקח אותנו מאשתאול לגבעת יערים ־ במגמת עליה של כמעט 500 מטרים אנכיים. איך מגיעים? ניסע על כביש 1 עד למחלף שער הגיא ומשם על כביש 38 דרומה למחלף אשתאול החדש. לחילופין תוכלו פשוט להכניס ל־WAZE את "יקב פלאם" שנמצע ממש בכניסה למסלול. יקב הבוטיק ־ שאת תוצרתו המשובחת אני מחבב מאוד ־ פתוח למבקרים רק בתיאום מראש, ואז אפשר אפילו להצטרף לסדנאות וטעימות בתשלום (טל': 02־9929923)

   

  ארוחת בוקר בטבע

  את הכניסה לציר קשה לפספס. שלטים גדולים מצביעים לעבר יער הקדושים ומערת בני ברית ואנה פרנק. פנו בזהירות שמאלה מהכביש הראשי לתוך דרך נוף סלולה, צרה ומקסימה. את המשך הדרך נמצא באמצעות שילוט ל"דרך נחל כסלון" או עם סימון שבילים אדום שייקח אותנו לעומק היער.

   

   
  מתנהג יפה במסלול. סיאט אטקה | צילום: רוני נאק
  מתנהג יפה במסלול. סיאט אטקה | צילום: רוני נאק

   

   

  היער ניטע לזכר כמיליון וחצי הילדים היהודים שנרצחו בשואה, ובמקור ניטעו בו שישה מיליון עצים. במקום בו מסתיים הכביש הגענו ל"מערת בני ברית". זו מערה טבעית שנוצרה בתהליך קארסטי של המסת אבן הגיר על ידי המים. המערה סגורה למבקרים ואף הייתה בעבר משכנם של עטלפי פירות רבים. מול פתח המערה יש רחבת טקסים שקק"ל הכשירה לזכר קרבנות השואה, וסביבה שולחנות רבים ושבילים מסועפים. זהו מקום נהדר לארוחת בוקר קלה שתעזור לכם לאגור כוחות לקראת העלייה הארוכה.

   

  מיד אחרי המערה האספלט מסתיים ומגיעים לפיצול בשביל. השביל המסומן באדום פונה שמאלה לתוך ערוץ נחל כסלון בעוד שהכחול (ויחד איתו שביל חוצה ישראל) פונים ימינה ל"דרך נוף דרומית". אנחנו פנינו ימינה עם הסימון הכחול בשביל מפולס ומסודר היטב ללא קשיי עבירות כל שהם. הרכב שלנו ־ סיאט אטקה ־ הגם שהוא עם הנעה קדמית בלבד אז רצוי לוותר על דרכים בוציות, יש לו מרווח גחון יותר ממספק כדי לעבור את השביל בקלות. זה אחד היתרונות של אופנת הג'יפונים שקפצה עלינו, לא רק קל יותר להיכנס ולצאת בזכות תוספת הגובה, מרווח הגחון המוגדל שלהם לעומת רכב משפחתי רגיל מקל עליהם בשבילים, משאיר יותר מרווח להתמודדות עם בורות ושיבושים, והופך את נהיגת לקלה יותר.

   

  השביל מטפס מעלה בסדרת סרפנטינות יפות, ונראה שרק רוכבי האופניים הרבים נהנים יותר ממני במעלה או במורד מהיר במיוחד, שימו לב. השביל צובר גובה במהירות אולם השיפוע אינו תלול והאחיזה טובה. לחוששים מגשם ־ פשוט אל. המצע מעביר מים ולמעט שלולית מזדמנת אין חשש. ערוץ הנחל ־ אליו לא פנינו ־ עשוי להיות אתגר מסוג אחר לגמרי — אבל אותו נשמור להזדמנות אחרת. מסביב הפריחה עוצמתית וריחנית במיוחד. חובבי הליקוט ימצאו פה כמויות נאות של שום בר, מרווה, ואספרגוס מזדמן.

   

  צילום: רוני נאק
  צילום: רוני נאק

   

  פיל לבן באמצע הדרך

  לאחר כארבעה קילומטרים מגיעים למוצא לכביש 395 ולחניון של עין כסלון. אם נמאס לכם כבר מהשטח ־ זו הזדמנות לחזור לאספלט. אבל אנחנו קשוחים יותר וממשיכים מזרחה עם סימון השבילים הכחול לעומקו של הגן הלאומי הרי יהודה. חולפים מתחת לרמת רזיאל ומתרחקים מעט מנחל כסלון לנסיעה במקביל לנחל טייסים. השביל משנה את אופיו והמילוי הלבן המפנק הופך לדרך חומה עם קצת יותר אבנים. כדאי להיות ערני מעט יותר ולשמור על הצמיגים מאבן משוננת.

   

  בתוך הערוץ של נחל טייסים נפגוש סימון שבילים ירוק. זו "דרך נוף דרומית" המסובבת את גבעת יערים ממערב ויורדת בתלילות בחזרה לערוץ של נחל כסלון. אפשר לרדת כאן כדי לצאת בהמשך ימינה בערוץ הנחל לעבר עין ראפה ובחזרה לכביש מספר 1. אנחנו המשכנו עם הסימון הכחול אחרי מנוחה קצרה בצומת השבילים.

   

  זו הישורת האחרונה בטיפוס והשביל כאן צר, ומצידיו שיחי רותם פורחים בצהוב עז לעין ולחוש הריח. גם כאן שימו לב לרוכבי אופניים המגיעים במורד והמכונית לא משאירה עוד הרבה רוחב בשבילם לעבור. כשלושה קילומטרים אחרי הצומת על השביל המסומן בירוק נצא לכביש בצומת הכניסה לגבעת יערים. מולנו מבנה נטוש ־ "פיל לבן" של בית מלון. בצומת עצמה תמצאו סככה, ברז מים ומעמדים לאופניים המשרתים את הרוכבים הרבים המגיעים לכאן כדי ליהנות מהירוק האירופאי הזה שאצלנו.

   

  יצאנו לכביש בזהירות. אפשר לפנות שמאלה לכיכר הגדולה של הר איתן ומשם לעין־כרם על מסעדותיה ובתי הקפה שלה, או ימינה במורד בחזרה לעבר בית שמש ולביקור במבשלת באסטרז (טל' 054־638־1103, סיורים בתיאום ובתשלום בימי שישי), שלצד סיידר התפוחים האלכוהולי שלה, הפיקה לא מזמן גם בירה IPA משובחת. להצטייד ־ ולשתות בבית כן?

   

  קחו כמה בקבוקים הביתה. מבשלת באסטרז | צילום: רוני נאק
  קחו כמה בקבוקים הביתה. מבשלת באסטרז | צילום: רוני נאק

   


  פרסום ראשון: 11.04.19 , 23:50