yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  7 לילות • 15.04.2019
  אלירז טי.וי
  אלירז שדה סימס לאמנון אברמוביץ' לבקש סליחה, ולא זוכר אם ההערה המעליבה על המראה שלו הייתה כתובה בטקסט. הוא ונתניהו לא עשו חזרות לפני הראיונות בליכוד טי.וי, וכשאילתר עם שאלות משלו, ראש הממשלה דווקא זרם. והמבקרים? צבועים שפשוט ניסו לפגוע בביבי דרכו. רגע אחרי הבחירות, שדה מתפנה לפרויקט הבא: ילדים
  רז שכניק | צילום: גבריאל בהרליה

  עוד לפני שהסתיימה מערכת הבחירות היה נראה שלפחות בברנז'ה, יש כבר שק חבטות אחד: אלירז שדה. אחרי מערכון אומלל בליכוד טי.וי שצחק במתכוון או לא, על מראהו של העיתונאי אמנון אברמוביץ', נכה צה"ל, קם ענף אולימפי חדש - הטלת כידון על אלירז שדה, שטען באותו מערכון שאברמוביץ' "נראה טיל".

   

  הנה כמה מההתבטאויות של אנשי תקשורת בכירים, לא חשוב שמות: "ביזיון. אלירז, אתה אפס, לקקן תחת בזוי"; "מקווה שהם משלמים ממש טוב שם בליכוד טי.וי, כי תאמין לי, אלירז שדה, לעולם לא תעבוד שוב בעיר הזו. ואגב, לעולם לא תחסר לנו".

   

   

   

  הסרטון, שהוסר לבסוף בהוראת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחשב לאחד משיאי השפל של הבחירות האחרונות, שגם כך לא הצטיינו במיוחד בסעיף הטוב טעם. אלירז התנצל מיד בפוסט שכתב, וטען שמדובר באי־הבנה. "היה רעיון לעשות חיקוי בתוך הליכוד טי.וי כדי לשבור שגרה ולגוון", הוא מספר עכשיו. "אז עשינו חיקוי לאמנון אברמוביץ', דבר שהיינו בטוחים שיגרום לצחוקים. לא איזה משהו עצוב. ואז לקחו את הקטע שאמרתי, 'אתה נראה טיל' ועשו לזה פרשנות שממש לא התכוונתי אליה".

   

  אבל כשאתה אומר, "אתה נראה טיל" למישהו שנשרף, זה בעייתי מאוד.

   

  "יכול להיות שחלק מהחקיינים ובוני הדמויות בישראל נבהלו שעוד מישהו עושה את זה ולא רק הם. נראה לך שאני הייתי לועג לכוויות של אמנון או כל בנאדם אחר? או למראה חיצוני? ממש לא. אמנון אברמוביץ' הוא פרשן פוליטי מדיני וזה מה שעמד לנגד עיני כל הצוות. זה לא הדליק נורה אדומה בפני אף אחד. למה לעשות דבר כזה בכלל? לתת חומר נגדנו".

   

  המשפט "אתה נראה טיל" היה כתוב בטקסט שקיבלת להקריא?

   

  "אני באמת לא זוכר אם זה היה כתוב לי או לא. מה שברור זה שהמשפט הוא חלק מהסלנג שלי. אני אומר את זה הרבה פעמים במהלך היום. אם הייתי מרגיש שזה נוגע בעניין האישי של אמנון, זה בכלל לא היה עולה. כשלא הסכמתי עם טקסטים שכתבו לי, ביקשתי ושינו אותם. היו הרבה דברים שלא יושבים לי בפה, או שחשבתי שהם יכולים להתפרש לא נכון, והם שונו. היה שיח מלא והקשבה. אף פעם לא אמרתי משהו שלא התכוונתי אליו".

   

  יצרת קשר עם אמנון?

   

  "סימסתי לו באותו ערב. והוא כתב לי, 'אין לי טענות אישיות כלפיך, אין לי טענת כלפי אף אחד'. לא המשכתי להציק לו. התנצלתי כלפי אמנון אישית, אבל חשוב לי לומר שהתנצלתי על הפרשנות שעשו לדבריי, כי כוונת זדון בטח לא הייתה פה. מותר לחקות גם את אמנון אברמוביץ'. מה קרה?"

   

  היו קולות של בכירים בתעשייה שקראו לא לתת לך עבודה אחרי.

   

  "ורובם הסירו את הציוצים לאחר מכן. מה אני יכול לעשות? ניסו לעשות פה סיבוב, ולא הצליחו. אני בתוך קמפיין והכל גולש וחם ולוהט, וניסו לפגוע בנתניהו דרכי. המטרה הייתה הוא ולא אני, וזה לא הצליח. הכתבים היו צריכים לקחת את הפוסט שלי ולהבליט אותו. אם אני כותב לך שנעשתה פרשנות שגויה, זו הכותרת שצריכה להיות, אחרת אתה טוקבקיסט וזה פייק־ניוז. היה פה ניסיון להכפיש את הליכוד, זו הכותרת לכל הדבר הזה".

   

  אז לא פחדת שבעקבות הקריאות תתקשה למצוא עבודה בתקשורת?

   

  "התנצלתי כלפי אמנון אישית"
  "התנצלתי כלפי אמנון אישית"

   

  "השם יפרנס אותי, לא בני אדם. זו התשובה".

   

  ובכל זאת, ריאלית?

   

  "אין יותר ריאלי מהשם. מה אני יכול לעשות מול הקריאות האלה? זו כמובן צביעות גמורה וכל מי שכתב בצורה כזו צריך לעשות בדק בית על הכתיבה שלו, על מעסיקיו ועל אינטרס מעסיקיו, שעדיין נותנים לו לכתוב. איזה עיתונאי שורף למישהו אחר את חופש הביטוי? כל אלה שכתבו בצורה גסה כזו הבינו את הטעות שלהם ומחקו את הפוסטים, בעצם חזרו בהם. הם מבינים שהיום פירשנו בטעות אותי ומחר יעשו אותו דבר להם, ואז מה? אבל הם היו כל כך להוטים לפגוע בביבי, שהם לא ראו שהם דוקרים בעצם את עצמם, לא הבינו עד כמה חרב הפיפיות היא חדה. המבחן האמיתי כרגע הוא של כלי התקשורת, אם זה יפגע לי בעבודה, זה רק אומר שכלי התקשורת משתיקים ימנים שמזוהים עם בנימין נתניהו. אני לא חושב שזה יפגע בי".

   

  רוני דניאל תקף אותך במונולוג ואמר שזה "הכי נמוך שאפשר".

   

  "אין לי מה להגיב אישית לו או לאף אחד. אני לא עובד אישית מול אנשים אלא מול דעות ועמדות".

   

  נתניהו אמר לך משהו אחרי?

   

  "לא דיברנו ספציפית על הדבר הזה. הוא כן עשה טלפון במהלך הקמפיין ואמר שעושים עבודה טובה ושלא אתרגש מתגובות, לא מכאלה ולא מאחרות, שהכל בסדר".

   

  אילנית לוי, אשתך, סיפרה במונולוג נרגש שקיבלתם איומים אחרי תקרית אמנון.

   

  "קודם כל אשתי היא בנאדם ענק. אבא שלי אהרון אומר שבחיים יכול לקרות לך הכל, אתה יכול לקום, ליפול, להצליח, להיכשל, ומה שחשוב זה מי שלידך, לא משנה מה קורה לך. אילנית זה הכוח שלי. איומים? אנשים שכותבים מרחוק דרך מקלדת לא מספיק חכמים כדי להתמודד פנים מול פנים".

   

  קיבלת הצעות מאז?

   

  "אני בשיחות עם כל מיני גורמים וזה מוקדם לומר מה. זה קשור לרדיו וטלוויזיה, מכל מיני כיוונים, אבל לא סגור כלום".

   

  מה אתה הולך לעשות כרגע?

   

  "אני רוצה לנוח עכשיו, מגיע לי לא? היו שלושה חודשים מאוד עוצמתיים. בליל הבחירות לא ישנתי. אתה מאוד מעורב רגשית. פחדתי שבנימין נתניהו לא יזכה".

   

  למה?

   

  "כי זה היה נראה לי אסון אם הוא לא יזכה".

   

  עד כדי כך גנץ רע?

   

  "הוא אחלה בנאדם, אבל ראש ממשלת ישראל זה התפקיד הכי קשה בעולם. זה לא, 'הקמנו מפלגה, סיימתי רמטכ"לות, יש את יאיר, יאללה בוגי, יאללה גבי, בוא ננהל את המדינה'. זה לא עובד ככה".

   

  פחדת לגורלך או לגורל המדינה?

   

  "לעתיד המדינה, לגמרי. ברמה הכלכלית, ביטחונית, חוץ. גם הבורסות דיברו כמוני וכמו רוב הציבור. נתניהו נשאר והבורסה עולה, למה? יציבות, אופק".

   

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

  × × ×

   

  בבורסה הפוליטית לפחות, שדה, 36, הימר נכון. נתניהו נבחר לבסוף לקדנציה חמישית, אחרי בליץ תקשורתי בסוף הקמפיין שזלג גם למדיה המסורתית, שם נתקל במראיינים פחות חמימים כקרן מרציאנו. שדה, יש לציין, ידע מראש שהולך להיות לו קשה ושהליכוד טי.וי הוא רגע מכריע בקריירה שלו. "בינואר קיבלתי פנייה מצוות הקמפיין של נתניהו, ולא אמרו לי במה בדיוק מדובר בהתחלה, רק שמדובר בקמפיין הליכוד", הוא מספר. "הופתעתי, אתה לא מקבל בקשה כזו כל יום".

   

  מבחינת הדעות הפוליטיות, זה התאים לך.

   

  "ברור. אבל מתחילות מחשבות מסביב, יותר לכיוון איך יגיבו, מה הסיכונים. האם זה בסדר תקשורתית להזדהות עם ראש הממשלה ועם הליכוד ולהיות ימני בכלל. הייתי הוגן עם עצמי שבשנים האחרונות גם ברדיו וגם בטלוויזיה, לא שתקתי אף פעם. כשהרצתי את המחשבות בראש הבנתי שמאז שיצאתי קצת מתחום הבידור ויותר נכנסתי לאקטואליה, אמרתי את הדעות והיו כבר מחירים עד לכאן".

   

  מה למשל?

   

  "עדיף להיות שמאלני בתקשורת. זה אפילו ברמה של העורך באוזנייה, כשמגיע שר מהליכוד הוא רוצה שאתקוף וכשמגיע מהשמאל, הוא רוצה שאני אלטף, זה קרה בתוכנית ברשת וגם לפני".

   

  יכול להיות שספציפית נתקלת בעורכים מהשמאל ופשוט לא עבדת עם עורכים מימין?

   

  "כשהגעתי לערוץ 20 פגשתי עורכים ימנים. עד אז, גם אם עבדתי עם עורכים מהימין, הם בטח לא התבטאו ככה. אז עשיתי חשבון נפש מול העשור שעברתי והבנתי שבכל מקרה אני בסוף משדר בערוץ 20, ימני, ברדיו לב המדינה דיברתי ימין חמש שנים בתוכנית בוקר. אז פתאום אני אומר, זה כבר קרה ואני בעצם לא מודע. כמה אתה לא יכול להיות מודע? זה לא אומר שלא עבדתי בגופים שיותר מזוהים בצד השמאלי של המפה ואני מאמין גם שעוד אעבוד, אבל בסופו של דבר אם אלה דעותיי ואני מדברר אותן החוצה, אז למה לא קמפיין פוליטי. נתתי חופש אמיתי לעצמי".

   

  מה דעתך, למשל, על כל התיקים שנתניהו חשוד בהם?

   

  "כשאני מסתכל על חומרת העבירות שבהן חשוד ראש הממשלה, אני יכול לראות שני תיקים של יחסי תקשורת־פוליטיקאי. זה קיים מאז ומעולם, גם בארץ וגם בחו"ל. לדעתי, לא ניתן להחליט ביום אחד בהיר שהדבר נחשב כעבירה על החוק ספציפית לאדם מסוים. הטיעון הוא בעצם מדרג היחסים בין הפוליטיקאי לאיש התקשורת. כלומר, כתב שמנהל יחסים עם פוליטיקאי ומקבל ממנו אייטמים, ובמקביל הכתב מעניק לו סיקור אוהד או שלא יוצא נגדו - האם זה בסדר? הרי ככה עובדת התקשורת".

   

  בתיק 4000 הוא נתן הטבות, על פי החשד, ששוות מיליונים רבים על חשבון האזרחים. בתיק 1000 הוא קיבל על פי החשד סיגרים ושמפניות בסכומי כסף בלתי נתפסים בתמורה לעזרה.

   

  "אלה החברים של ראש הממשלה. כמו שאני נותן לחבר שלי 500 שקל מתנה לחג, אז הם נתנו סיגרים ושמפניות".

   

  זה לא 500 שקל, זה מאות אלפי שקלים, לכאורה בתמורה לעזרה בהשגת ויזה למילצ'ן.

   

  "היום כל עובד במשרד הפנים או בשגרירות יכול לקדם ויזה. מה זה אומר? האם זה בסדר שזה קורה? הלוואי שהיינו חיים בעולם אוטופי, אבל זה לא נגד החוק. אם מה שעשה נתניהו נגד החוק אז כל התקשורת וכל הפוליטיקאים מחר ב־433. וגם כל עובדי המדינה. מאוד פשוט. אני מאמין שאחרי שלב השימוע הכל ייראה אחרת לגמרי".

   

  בראיון הקודם שלי איתך נשמעת אחרת, אמרת: "מבחינתי שביבי ירוויח מיליון דולר בחודש, רק אל תיגע בכסף שלא שלך, אל תבקש מתנות מאף אחד".

   

  "הוא באמת לא ביקש. אני עדיין עומד מאחורי זה שראש הממשלה צריך לחיות טוב מאוד ולהתעסק רק בעבודה שלו בממשלה".

   

  בעבר גם תקפת כאן את ראש הממשלה ואמרת ש"מבחינה חברתית־כלכלית, הוא מפרק את המדינה. עוד 15 שנה מהיום, כל מדינת ישראל שכירה. אין עסקים קטנים יותר".

   

  "אני לא מתבייש ללמוד. ולמדתי. בתור אחד שבשנים האחרונות התעניין יותר ובאמת הבין למה, ראש הממשלה דוגל בקפיטליזם ובאותה מידה הוא רוצה למצוא את האיזון לרווחת החלשים. אני עדיין גם עומד מאחורי הטענה שחשוב מאוד לחזק עסקים קטנים ובינוניים בישראל, ואכפת לו מאוד מזה".

   

  טוב, אז אחרי שבשתי המערכות הקודמות אמרת שלא הצבעת לו, הפעם אני משער שכן.

   

  "אמרתי שהצבעתי בבחירות האחרונות כחלון וביבי. אנחנו מצביעים זוגית בבית. הרגשתי שצריך לתת דגש כי כחלון הבטיח הקלה לעסקים קטנים ואמרתי לעצמי, ביבי יהיה ראש הממשלה, כחלון שר האוצר, וביחד יעזרו לעסקים קטנים ולמעמד הביניים. אבל טעיתי בדיעבד. בבחירות האלה תיקנו.

   

  ועובדה שכחלון ליכודניק והולך לליכוד".

   

  אז לדעתך יש משהו שהמבקרים של נתניהו לא מבינים?

   

  "יש אנשים שכל כך טוב להם, שהם פנויים למיצוי עצמי והם מוכנים לסכן את כל מה שיש להם כדי לספר לחבר'ה שהם יותר חכמים ויותר נאורים מרוב הציבור. אני מבקש מאותם אנשים להפסיק לשפוט אחרים שלא חושבים כמוהם בצורה מזלזלת ויותר להעריך את הרוב בישראל. ובבחירות הבאות שיצביעו ליכוד ויהיה להם עוד יותר טוב, במקום לזרוק פתק לאופוזיציה, והעיקר להיות חכם. אם היית נותן לביבי יותר כוח אז הוא לא היה צריך לחלק תיקים לאחרים שלא מהליכוד, וכלל הציבור היה נשכר יותר".

   

   

  × × ×

   

  חזרה לטלפון ההוא מהלשכה. אחריו, שדה הגיע לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהל הדיגיטל שלו, טופז לוק. "זו הייתה פגישת היכרות בבלפור. התרשמתי שיש מולי בנאדם חזק, עם עוצמות, שאתה לא צריך יותר מדי לדבר, הוא מבין, יודע. לא דורש איזו יראת כבוד, אבל כמובן שאתה מכבד אותו בצורה טבעית. הוא דיבר כמו בנאדם שמכיר אותי".

   

  דיברתם על 'האח הגדול'?

   

  "לא, מה פתאום. לא דיברתי יותר מדי, הקשבתי בעיקר".

   

  התרגשת?

   

  "זה מרגש, אבל הוא נותן לך תחושה מאוד חברית ועניינית, מאוד נוחה, אתה לא מרגיש באודישן. התחלתי יחד עם שניהם להעלות סימני שאלה, איך אתמודד עם התגובות שיבואו, כי אני יודע הרי איך יקבלו את זה. הם סימנו לי, שזה שיקול שלי. לא הרגשתי באיזשהו ניסיון שכנוע מצידם שאעשה את זה, יותר שיחה. כבר הייתי גם די בשל ברמה הזאת מול עצמי. והם ביקשו שאחשוב ואעדכן, אחרי שהציגו לי את כל הפורמט, אולפן אינטרנטי, עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, תכנים שחשוב לו להעביר הלאה, ראיונות עם שרים או חברי כנסת".

   

  כמה כסף הציעו לתפקיד הזה? ההערכות שלי מצביעות על מאות אלפי שקלים.

   

  "לא מדברים על כסף, ובטח לא לפני החג. לא משנה איזה סכום היה משולם, אם זה לא היה תואם את דעותיי, לא הייתי עושה את זה. כי כסף בא והולך, אתה צריך לחיות עם עצמך אחר כך".

   

  כי בדיוק אז פורסם שאתה צריך לשלם 150 אלף שקל לזכייני רשת החקלאי.

   

  "אני לא מיליונר, אבל יכולתי לשלם את הסכום גם בלי הקמפיין, זה בטח לא הסיבה שלקחתי אותו".

   

  אחרי שנתן אור ירוק, העבודה של שדה התחילה מול לוק. השידורים הראשונים כללו ראיונות עם ראש הממשלה. "נפגשנו באולפן לפני כל שידור. לא עשינו חזרות, הוא לא היה צריך ואני בטח לא. הוא פשוט רץ על זה. היו לו ביקורות בהתחלה על השאלות שלי. הוא רצה דווקא שאלות שמייצרות אמת, להעביר מציאות, גם אם תגרור תגובות, והיו דברים שהוא אמר באולפן שעשו פולו־אפ. הוא לא בא כדי להיות זהיר".

   

  אבל קיבל את השאלות שלך מראש.

   

  "לא שאני ראיתי. במהלך הראיון אני גם אילתרתי, היו המשכי שאלות לכיוון כזה או אחר והוא אף פעם לא בא ואמר, זו שאלה שלא ידעתי עליה. להפך, כשהבאתי שאלות מעצמי, היה לו חשוב לענות. הוא רצה להראות שהליכוד טי.וי זו לא הגנה, אלא שהוא לא יכול לומר את הדברים בתקשורת כמו שהוא רוצה להעביר לציבור הרחב, בלי פילטרים".

   

  אבל עובדה שהוא כן בא בסוף להתראיין אצל כולם.

   

  "ברור, למה לא? גם בליכוד טי.וי הוא ענה בלייב לשאלות גולשים, אמיתי. אפילו על הלגליזציה של הקנאביס הוא ענה בלייב".

   

  מה מהתגובות הקשות כן חדר אליך?

   

  "הצביעות. תחפש את המילה עיתונאות במילון ותבדוק אם המילה אובייקטיביות היא חלק מההגדרה. בעיניי עיתונאי לעולם לא היה אובייקטיבי. ואני לא מגדיר את עצמי כעיתונאי אבל הם, המתנגדים לביבי, הגדירו את זה כלא־עיתונאי. אני חושב שהם צריכים לעשות בדק בית ולחשוב טוב אם בהיעדר אובייקטיביות בכל כלי תקשורת, יש מה לבקר פה אותי.

   

  "אף אחד לא באמת אובייקטיבי, הרי אין יכולת לספר סיפור בלי סובייקטיביות. אחרת כל הסיפורים היו נראים אותו דבר. ביחס לכל כלי התקשורת אנחנו היחידים שהיינו עם דגל על הראש שאומר מי אנחנו וממה אכפת לנו. אז אני כלי תקשורת יותר הוגן מכל כלי תקשורת אחר. אם אין סיקור אובייקטיבי אז הרמה הכי קרובה לשם זו הוגנות. ומי הוגן יותר? מי שאומר באמת מי הוא וגם למה הוא פה. הכל שקוף".

   

  אבל הליכוד טי.וי זה לא כלי תקשורת.

   

  "מה ההגדרה של כלי תקשורת, אתה רוצה באמת להתדיין בזה? הליכוד טי.וי היה כלי תקשורת יותר הוגן כלפי הצופים שלו מכל כלי תקשורת אחר בישראל. הוא כלי תקשורת לכל דבר ועניין. הוא חלק מעמוד הפייסבוק של ראש המשלה, כמו שעולה תוכנית ויורדת תוכנית, כל תקופה והצרכים שלה. אני חושב שצריך להיות חוק בישראל שיחייב כל כלי תקשורת לפרסם פעם בחודש מה האינטרסים שלו ומה העמדות הפוליטיות של הכתבים שלו. וכל כתב יחויב לפרסם מה המקורות שלו. אם כתב משפטי מדליף מבית המשפט, יש פה בעיה. הוא מחויב לקדם את האג'נדה של האנשים שיושבים שם. כל כתב צריך להיות בעל שקיפות מלאה. אתה לא שקוף, אתה לא עיתונאי".

   

  זה הגיע גם לקללות?

   

  "כן בטח, עוד לפני מה שקרה עם אמנון אברמוביץ'. קיבלתי קללות וגידופים, עליי, על המשפחה, שאני אפגע, באמת מכל הצבעים. גם מהשמאל יש נאצות".

   

  נבהלת?

   

  "לא, ישנתי טוב בלילה. כל יום סיפרתי לאילנית איך היה ומה היה וזו גם חוויה. בוא, אתה מראיין את ראש הממשלה. ראיתי בדיחה ברשתות שהנכד שלי יגיד יום אחד, 'סבא שלי ראיין את המלך'. אני מעדיף להסתכל תמיד על הצד המצחיק, כמו על הדמות שלי ב'ארץ נהדרת'".

   

  מציגים אותך כאהבל עם אוצר מילים מצומצם.

   

  "כדמות זה מצחיק אותי, כצופה. אם הכותבים של 'ארץ נהדרת' חושבים עליי ככה, אז מה אעשה. לא נעלב מזה".

   

  אורי לייזרוביץ' עשה אותך טוב.

   

  "הוא מעולה. 'איך־איך, מה־מה'. לפני כמה שנים פגשתי אותו במסדרון מחוץ לקשת ואמרתי לו, 'אתה אלוף, תגיע ל'ארץ נהדרת''. עוד לא הכירו אותו אז. וזה אשכרה קרה ובסוף הוא מחקה אותי. אתה מבין את ההזיה. אנשים בסך הכל אהבו את החיקוי, זה הצחיק אותם. לא ציפיתי מ'ארץ נהדרת' לעשות דמות שהופכת אותי לעיתונאי רציני במירכאות".

   

  במערכון האחרון שלהם ביום הבחירות הם שאלו את הדמות של נתניהו איזה צעצוע הוא אוהב.

   

  "והוא ענה אלירז! מצחיק. למדתי שאם מנסים להוריד אותך, כנראה שאתה בדרך למעלה. אז אני מקבל. זה חלק מהתהליך. צחקתי. שיתפתי את אחד החיקויים של אורי בסטורי שלי. הוא היה מאוד מרוצה מזה. חקיינים הם שחקנים בסופו של דבר וכותבים להם את הטקסטים, בסוף הם לא באמת רוצים לפגוע בבנאדם".

   

  בסוף השבוע פורסמה כתבה שבה בכירים בקמפיין הליכוד הגדירו את הליכוד טי.וי ככישלון. דעתך על זה?

   

  "לא שמעתי טענה כזו וזה בטח לא היה כישלון. הליכוד טי.וי הביא מספרים מדהימים".

   

  בלייב ראו רק כמה אלפים.

   

  "עשרות אלפים. אבל במצטבר החשיפה הייתה גדולה וזו הייתה הצלחה. וזה גם עשה פולו־אפ בתקשורת".

   

  מה חשבת על סרטון הקברים עם העיתונאי אבישי עברי שעלה במהלך הקמפיין של הליכוד וחולל סערה?

   

  "לא היה צריך לעשות שימוש ברקע של הקברים, וזה הוסר. גם התנצלנו. דברים קורים במהלך קמפיין לא בכוונת זדון. הייתה פאלטה, לומדים, מתקדמים. בושה להתנצל? ממתי להתנצל נהיה בושה? אתה יכול להגיד את זה לצד השני גם".

   

  תמשיך לעבוד עם הליכוד, עם נתניהו?

   

  "יש דיבורים גם על זה, אבל עוד מוקדם לדעת. תלוי מה תהיה הסיטואציה".

   

  אתה רואה את עצמך נכנס לפוליטיקה?

   

  "אם ארגיש שאני יכול להועיל ויהיו מספיק אנשים שירצו, יכול להיות שאעשה את זה, אבל יותר מאוחר בחיים. אילנית לא רוצה. היא כל הזמן מציינת את זה. זו הקרבה".

   

  היא תמכה בזה שתלך לליכוד טי.וי.

   

  "בזה כן. היא עומדת מאחורי ההחלטות שלי. גם אם אכנס לפוליטיקה יום אחד, היא תעמוד מאחוריי".

   

  למה הליכוד בחרו בך לדעתך?

   

  "כל תשובה שאתן תהיה לא צנועה".

   

  אלירז ואילנית ביום חתונתם
  אלירז ואילנית ביום חתונתם

  × × ×

   

  והייתה בחודשים האחרונים גם כותרת אחרת מכיוונו: החתונה של שדה עם אילנית לוי, בת זוגו בשנים האחרונות, אחרי שמועות עקשניות דווקא על פרידה בין השניים. שדה לא הציע נישואים בפריז/ בארוחת ערב רומנטית/ מול האח/ מחקו את הקלישאה שפחות עובדת עליכם. "איפה זה היה? בבית, היא הייתה עם מסכת פנים", הוא מגלה.

   

  רומנטי.

   

  "תשמע, הייתי במתח מטורף, זה היה הדבר הכי מלחיץ שעשיתי בחיים. הגעתי לחדר שינה ושלפתי טבעת. הייתי בדופק כאילו לא יודע מה קרה. ידעתי שהיא תגיד לי כן ועדיין הייתי במתח, לא יודע למה. זה כנראה לא היה לחץ אלא התרגשות".

   

  איך היא הגיבה?

   

  "הייתה בהלם, כי איכשהו זה עדיין היה הפתעה. לא דיברנו על זה לפני ככה שהיא לא צפתה את זה באותו רגע".

   

  בחתונה, ממה התרגשת?

   

  "היו כמה רגעים. גם הכניסה לחופה והחופה עצמה, והריקוד סלואו. היה מרגש מאוד. בכיתי כל הזמן, בעיקר בחופה. גם כשנתתי כמה מילים בחופה השתנקתי מרוב התרגשות".

   

  לקח לכם הרבה זמן להתחתן.

   

  "אני חושב שבעולם שאנחנו חיים הכל מורכב ודיגיטלי ומהיר. אנשים שוכחים שיש דברים ששווה לבנות תהליך בריא בשבילם ותהליך זה זמן. יש ילדים במשוואה, ובונים את זה בצורה טבעית, אין תוכנית. לוקח זמן לקחת את ההחלטה, שהיא החשובה ביותר בחיים שלך".

   

  רגע לפני החתונה שלך ושל אילנית, אייל גולן הכריז על בת זוג חדשה. רבים חשבו שעשה את זה דווקא כדי לגנוב פוקוס.

   

  "אני לא חושב ככה. לא נראה לי".

   

  למה אייל לא הוזמן לחתונה?

   

  "זו שאלה שלא קשורה למציאות. איפה ראית גרוש שמגיע לחתונה של אשתו לשעבר? זה לא קיים בחיים האמיתיים".

   

  איך היחסים איתו?

   

  "אנחנו סבבה לגמרי. אני חי עם הילדים שלו בבית, הכל באהבה. אם אני אוסף את הילדים או מחזיר אותם, אני רואה אותו ושלום־שלום. אמיתי? הכל דבש והילדים מאושרים וזה מה שחשוב. וגם אני ואילנית פיקס ובסוף זה הכי חשוב".

   

  יש ילדים בעבודה?

   

  "אני רוצה להיות אבא. זה יקרה בקרוב, בעזרת השם. מוכן להיות אבא, חד־משמעית. נמאס לי לחיות רק את עצמי. אני משעמם את עצמי".

   

  מלבד החזית בליכוד טי.וי, בחזית הקריירה נאלץ שדה להתמודד עם שתי מהמורות נוספות: תביעה שהוגשה נגדו, כאמור, על ידי זכיינים מהרשת החקלאית שהקים, שהסתיימה בכך שנאלץ לפצות אותם כספית. עכשיו הוא מערער על פסק הדין.

   

  "הפרנסה כרגע היא לא גבוהה", הוא אומר, "אבל יש עשרה עובדים שמתפרנסים בשתי החנויות, ואני רוצה לפתוח עוד סניף בתל־אביב. כשנגדל נתחיל לראות מספרים יפים. היו זכיינים, בתי משפט, מאבקים, למדתי בעיקר על בני אדם. היום העסק כבר חזק הרבה יותר, הסחורה איכותית יותר והשירות טוב יותר".

   

  והייתה גם ירידת התוכנית שלו ברשת עם ג'ודי ניר מוזס, שעלתה ראש בראש מול אופירה וברקו. לבסוף הוחלפו שדה וניר מוזס ביחצן רני רהב, ובעיתונאי שרון גל.

   

  איך אתה מסביר את הירידה של התוכנית עם ג'ודי? מה לא עבד שם?

   

  "זה לא היה כישלון ברייטינג".

   

  אבל רני ושרון מביאים יותר.

   

  "הם הביאו יותר כשראש הממשלה היה שם ובתקופת בחירות. יש להם תוכנית מצוינת שתצליח כשרשת תבין שהיא צריכה להוסיף עוד תוכניות שיאספו צופים לפני שרון ורני, כמו של אילנית וגלית, שאוספות המון צופים שמגיעים לתוכנית של אופירה וברקו. זו האמת. הבעיה היא לא במשבצת של שש עד שמונה, הבעיה היא עד שש, כי אין שם כלום. אתה מקבל ליד של אחד אחוז. מה הם יכולים עוד לעשות שם. זו האמת".

   

  ומה לא עבד בתוכנית עם ג'ודי?

   

  "היו יותר מדי פוליטיקות פנים־ארגוניות בתקופה שהיינו שם".

   

  למשל?

   

  "תשאל את המנכ"ל לשעבר אבי צבי והמפיק בני מנשה".

   

  ובכל זאת?

   

  "לוקח זמן לתוכנית טלוויזיה כזו לגרום להרגלי צפייה. אני חושב שלא צריך לשנות כל חמש דקות תוכנית אלא לתת לה זמן לרוץ כמו שהיא, ככה אוספים צופים".

   

  ניכר שלא הייתה כימיה בינך לבין ג'ודי.

   

  "גם זה דבר נרכש. צריך זמן. החיים הם תהליכים, מה לא ברור רבאק?"

   

  אתה בקשר עם ג'ודי?

   

  "אני לא בקשר עם רוב האנשים בעולם".

   

  מה דעתך על התוכנית של אופירה וברקו?

   

  "אחלה תוכנית. כל אחד לעצמו שם הוא דמות ריאליטי מובילה וגם מערכת היחסים ביניהם היא סוג של ריאליטי, וזה הקסם של התוכנית. גם כשנכנס אורח יש ווייב של תוכנית ריאליטי. בסוף זה עובד על דינמיקה. כשיש שניים חזקים עם דינמיקה מבוססת לאורך שנים, כל אורח הופך להיות חלק מהחיים שלהם. אני מזפזפ היום בין שתי התוכניות, כי גם שרון ורני מצוינים בעיניי".

   

  בקיצור, החליפו אותך ביחצן של אייל גולן כדי להילחם בחברה הכי טובה של אייל גולן.

   

  צוחק. "סבבה. שכניק, אתה רק אוהב להתעסק בשטויות, כפרה עליך".

   

  כזוכה האח, מה אתה חושב על ההתרסקות של '2025' של יורם זק, האח הגדול בתקופה שלך?

   

  "הם בנו משהו חדשני, מגניב, אבל הוא סובל מבעיית חוסר הומור. הפורמט מאוד מלחיץ את המתמודדים. וגם, אתה מגיע בערב הביתה, אחרי שכל היום דיברת על כסף, ובטלוויזיה כל מה שהם מדברים זה על כסף, שזה בסדר, אבל לא כל התוכנית. אתה חייב לשחרר קצת את המתמודדים".

   

  הדעה הרווחת היא שהפורמט לא מובן.

   

  "הפורמט כן מובן, אבל חייב עונה שנייה כדי לתקן את הליהוק. יש בעיית ליהוק קשה מאוד".

   

  'האח הגדול' תם זמנו?

   

  "לא חושב. אבל צריך להביא יותר מתמודדים שמכירים אחד את השני ולא זרים זה לזה. ככה אפשר לייצר יותר דינמיקה. אתה יכול לראות רק בעל ואישה שיש להם עבר של עשר שנים אחורה וזה יהיה מעניין. אתה מכניס תוכן שנשען על תוכן קיים".

   

  אם לא, תמיד אפשר לחלק כדורים פסיכיאטריים.

   

  "זה אסור על פי הנהלים".

   

   

   


  פרסום ראשון: 15.04.19 , 23:29
  yed660100