yed300250
הכי מטוקבקות
  מילון הטיפולים הקוסמטיים והכירורגים | צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 20.04.2019
  ב' זה בוטוקס
  למה משמשים טיפולי לייזר, מהו "מיני־ליפט" ומתי עלולות להופיע המטומות? המילון השלם לכירורגיה קוסמטית וטיפולים אסתטיים - כל המושגים שהרופא שלכם אומר והגיע הזמן שתבינו את משמעותם
  פרופ' אייל וינקלר

  אסתטיקה

   

  היא תחום בפילוסופיה העוסק בהגדרת היופי. תפיסת היופי משתנה לפי רוח הזמן והעיסוק המודרני בה כרוך בניסיון להגדיר את מה שנתפס בעיני הסביבה כיפה לעומת מכוער. הכירורגיה הפלסטית והאסתטית מוגדרות כמומחיות־על במקצועות הכירורגיים. בימינו משמש המונח "רפואה אסתטית" את אותם רופאים או רופאות, המטפלים בהזרקות למטרות קוסמטיות אצל מטופליהם.

   

  אולטראפי

   

  טיפול אולטרסאונד הממוקד לרקמות העמוקות והמיועד להרמת צניחות קלות בפנים. כחלק מהגישה הלא־כירורגית להצערת עור הפנים, מקובל להוסיף טיפולי מכשור להרמת צניחות קלות ברקמות העמוקות. טיפולים מסוג זה מחליפים חומרי מילוי במקרים קלים וחוסכים בחומרי מילוי במקרים אחרים, ובגדול, מומלצים לשילוב בנשים שמעוניינות להימנע מהליכים כירורגיים.

   

  אוקסידנטים/ אנטי־אוקסידנטים

   

  האוקסידנטים, או בעברית חומרים מחמצנים, המכונים גם רדיקליים חופשיים, נוצרים בגופנו כחלק מחיי התא באופן שגרתי. בחשיפה לשמש, עישון או במצבי מתח ייצורם עולה. רדיקלים חופשיים נחשבים למאיצי תהליך ההזדקנות, ולכן גם קשורים להזדקנות עור הפנים. תזונה עשירה באנטי־אוקסידנטים, המדכאים את פעילות האוקסידנטים, מגינה על התאים מתהליך חמצון זה.

   

  האנטי־אוקסידנטים, כלומר הוויטמינים A ,E ו־C המצויים בירקות באגוזים ובפירות, נחשבים לפתרון המתאים ביותר לדיכוי פעילות ההזדקנות, הנגרמת מהרדיקלים החופשיים.

   

  בוטוקס

   

  הבוטוקס הוא שמו המסחרי של תכשיר הבוטולינום. זהו חומר המוזרק באמצעות מחטים דקיקות, באופן שטחי אל מתחת לעור הפנים. הבוטוליניום מדכא בתוך עשרה ימים מההזרקה את פעילות שרירי ההבעה הקטנים, ובכך מדכא את היווצרות הקמטוטים שנוצרים בזמן הפעלת השרירים. למשל, השרירים המכווצים את הגבות זו לזו בקו האמצע שמעל לאף ויוצרים הבעה של כעס.

   

  עמידות לבוטולינום - היא תופעה נדירה יחסית, שבה הזרקת הבוטולינום אינה מביאה לשום השפעה כלשהי על השרירים, ומכאן שאין כל שיפור קוסמטי. הסיבות להתפתחות עמידות אינן תמיד ברורות. חלק מההסברים יהיו הזרקת בוטולינום על ידי מי שאינו מיומן, שעשה שימוש בחומר מדולל מדי.

   

  בודי־טייט ופייס־טייט

   

  שמו המסחרי של מכשיר רפואי המשלב שאיבת שומן קלאסית עם חימום מבוקר של העור. חימום הנעשה על ידי הפעלת אנרגיה על־קולית (ultrasound), במטרה להדק את העור ולהימנע מקבלת עודפי עור, או מראה עור לא אחיד באזור השאיבה. לטכניקה זו יש מתחרה בדמות השימוש במכשור, המתבסס על אנרגיית לייזר ליצירת אפקט החימום. כמו בכל תחומי הניתוחים הפלסטיים חשוב להבין שאלו אינם פתרונות פלא. גם להם חסרונות ולעיתים סיבוכים. יש לבדוק היטב את מומחיותו של הרופא המטפל.

   

  גינקומסטיה

   

  המונח הרפואי המתאר תופעה של הגדלת שדיים בגברים. התופעה יכולה לנבוע משינויים הורמונליים בגיל הנעורים, השמנה בכל גיל או הצטברות של עודף רקמת שד ללא כל סיבה מוגדרת.

   

  גלבלה

   

  האזור שבין הגבות. אותו אזור שעבודת השרירים בו גורמת להופעת קמטי הזעף הידועים לשמצה, ולמראה העייף והכועס. באזור זה מקובל להזריק בוטוקס להרפיית השרירים. לעיתים יש צורך גם בהזרקת חומצה היאלורונית.

   

  דרמבריישן

   

  שיוף העור. זו פעולה הנלווית בדרך כלל לניתוחים קוסמטיים של הפנים, בה מבצעים קילוף העור שסביב לפה, על ידי שיוף מכני. בפעולה זו ניתן להשיג העלמה של קמטים וקמטוטים מעל לשפה העליונה וסביב הפה.

   

  הגדלה, הקטנה, הרמה

   

  לרוב מונחים המתייחסים לניתוחים של השד.

   

  אוגמנטיישן או אוגמנטציה היא הגדלה, והיא נעשית על ידי הנחת משתלי סיליקון המונחים בניתוח ההגדלה מתחת לשד. משתלי הסיליקון אינם מפריעים להדמיה השגרתית של השד. יש לקחת בחשבון שהשתלים מהסיליקון אינם "לכל החיים", ובשלב מסוים יש להחליפם.

   

  רידקשיון היא הקטנת שדיים. ניתוח זה מצוי בגבול בין התחום הרפואי של כירורגיה פלסטית לקוסמטית. הניתוח נועד להסיר רקמת שד והקטנת מעטפת העור של השד, ולהביא להקטנתו. כל זאת תוך הענקת צורה נשית וללא פגיעה בעצבוב (בתחושה) ובתפקוד של הקומפלקס פטמה - עטרה.

   

  פקסי. הרמת שדיים עם או בלי משתלים. מטרת הניתוח להרמת שדיים, כשמה כן היא, הרמה של השד הצנוח במעלה החזה. חסרונו של הניתוח הוא ההכרח לבצע חיתוך סביב הפטמה והעטרה, חיתוך המותיר צלקות.

   

  בשדיים שהתרוקנו מוסיף המנתח גם משתל סיליקון, בכדי לתת לשד נפח.

   

  הרמת פנים face lift

   

  זהו שמו הלועזי של הניתוח להרמת והצערה של הפנים. המנתחים הבכירים השולטים ברזי הניתוח המודרני המבוצע היום, למדו להתגבר על המראה המנותח שהיה נחלת העבר. הרמת הפנים המודרנית מתקנת צניחה של הצוואר, מדגישה את קו הלסת ואינה גורמת למראה המופתע של הגבות המורמות, שהיו נחלת הדור הקודם של הניתוחים.

   

  היאלורונידאז

   

  אנזים בעל יכולת לפירוק מהיר של החומצה ההיאלורונית. השימוש בו נעשה כאשר בוצעה הזרקת יתר של החומצה, או בכדי לטפל בנזק שנגרם מהזרקה לא מדויקת של חומצה היאלורונית, שבעקבותיה נוצר גוש תת־עורי, או שנגרם חלילה סיבוך רפואי.

   

  המטומה

   

  זה המונח הרפואי הלועזי להופעת שטף דם. ההמטומה היא חלק בלתי נפרד מההתרחשות הניתוחית. המטומה עלולה להיווצר בכל מקרה שבו מתבצעים ניתוח או הזרקה. לרוב זו אינה תופעה מסוכנת שחולפת מעצמה. במקרים מסוימים המטומה מחייבת התערבות ניתוחית לניקוז שטף הדם, כמו בהרמת פנים. לדוגמה, המטומה גדולה המצטברת לאחר ניתוח להגדלת שדיים מחייבת חזרה לחדר הניתוח לניקוז ההמטומה וטיפול בה. מנתחים מיומנים יודעים לטפל היטב במצב זה והיווצרות המטומה צריכה להילקח בחשבון בכל ניתוח או טיפול.

   

  ווליום

   

  נפח. תופעת אובדן הנפח בפנים הוא אחד ממאפייני ההתבגרות. התהליך נובע משילוב של אובדן מסת עצם בפנים, אובדן רקמת שומן תת־עורית והידקקות העור.

   

  וולומה

   

  שם מסחרי של חומצה היאלורונית המשמשת להגדלת נפח הפנים, כחלק מטיפול להענקת מראה מלא יותר באזור עצמות הלחיים והדגשת קו הלסת.

   

  חוטים

   

  טכניקה להרמת הפנים "ללא ניתוח", המשמשת בעיקר רופאים שאינם מומחים בכירורגיה פלסטית. בשיטה זו מחדירים לתת־העור בפנים מחטים ארוכות, שאליהן מחובר תפר נמס במטרה למתוח את הפנים ולהעניק להן מראה משופר. הפעולה מחייבת סדרת זריקות להרדמה מקומית. חסרונה של השיטה בכך שאינה פותרת צניחה משמעותית של הפנים, והשיפור המושג הוא לטווח של מספר חודשים בלבד.

   

  חומצה היאלורונית

   

  זהו חומר סינתטי, בעל קשרים כימיים ובצפיפויות שונות, מחומצה בעלת אופי סמיך להשבת נפחים, סמיכות בינונית למילוי קמטים או סמיכות עדינה להזרקה לתת־העור, בכדי לגרום למראה מבריק ולח של הפנים.

   

  טיקסל

   

  שם מסחרי של מכשיר המבצע קילוף שטחי של עור הפנים, לשם הצערת העור וסילוק פיגמנטציה.

   

  לביופלסטי

   

  ניתוח קוסמטי לתיקון שפתי הפות לאחר לידות או בעקבות מומים מולדים. ניתן לשפר את מראה הפות, השפתיים החיצוניות או הפנימיות בהתאם לצורך.

   

  לייזר

   

  המילה הפכה נרדפת לטכנולוגיות מתקדמות. בעצם מדובר בקרן אור ממוקדת המעבירה אנרגיית חום ממוקדת לרקמות. הלייזר נמצא בשימוש בטכנולוגיה שאינה כירורגית להצערת עור הפנים, לטשטוש קמטוטים, פילינג, הסרת שומות, אדמומיות ועוד. בכירורגיה פלסטית השימוש הנפוץ באנרגיית לייזר הוא בשילובים עם ניתוחים לשאיבת שומן, או בטיפולים לגידולים עם פיגמנטציה על פני העור.

   

  מיני־ליפט

   

  השאלה היא האם יש כזה דבר או שמדובר בגימיק שווקי?

   

  במקור, הניתוח הומצא בכדי לתת תוצאה דומה לניתוח מתיחת הפנים "המלא", אבל בהתערבות כירורגית פחותה, ההחלמה תהיה מהירה וקלה יותר, והתוצאה תספיק לשנים בודדות. לשיטה ניתוחית זו יתרונות וחסרונות. החיסרון המשמעותי ביותר הוא ש"מיני־פייס ליפט", שבו מבצעים רק הידוק העור, אינו נותן מענה ארוך טווח.

   

  מאמי מייקאובר

   

  מדובר בסדרת ניתוחים להשבת הרעננות לגוף בעקבות הריונות ולידות. לרוב המונח כולל ניתוחים לעיצוב הגוף. לדוגמה, הרמת והגדלת שדיים בעקבות התרוקנותם, ניתוחי הידוק ומתיחת בטן ושאיבות שומן מאזורי גוף שונים ובהם ירכיים, מותניים פנימיות ועוד. בקטגוריה זו ייכללו גם ניתוחים רפואיים לתיקון בקעים בטבור ולהידוק דופן הבטן, במקרים של התרחקות שרירי הבטן זה מזה בגלל ההיריון.

   

  מזותרפיה

   

  המזותרפיה דוגלת בהעשרת העור על ידי החדרה בדרך של דיקור של ויטמינים, או חומרים אחרים לתת־העור. בספרות המדעית קיימת מחלוקת ואפילו מוטל ספק ביעילות השיטה. לרוב דורשת החלמה של מספר ימים ויש צורך בריבוי טיפולים לקבלת תוצאה. החומרים המוחדרים מושרשים לשכבה השטחית ביותר של העור ולרוב מתפרקים בו תוך שעות.

   

  סאקשיין

   

  שאיבה. שאיבת שומן נקראת ליפוסאקשיין. השאיבה המודרנית כוללת הצפת אזור השאיבה בנוזל פיזיולוגי, סליין, שבו שולבו חומרים נוגדי דימום (אדרנלין), חומרים להקלה בכאב (בופיוואקאין), חומרים להקטנת החומציות (ביקרבונט). הצפת אזורי השאיבה בתמיסה זו הביאה לשיפור משמעותי בתוצאות השאיבה, ולהעלמה כמעט מוחלטת של סיבוכי הניתוח ובהם דימום ותסחיפים. הדור המתקדם ביותר של הליפוסאקשיין עוסק בשילוב השאיבה עם הידוק וכיווץ העור העודף, על ידי אנרגיית אור או אולטרסאונד, המחממים את העור ומהדקים אותו.

   

  סקין בוסטר

   

  חומצה היאלורונית בסמיכות נמוכה. החומצה מיועדת לשיפור מרקם העור ולהוספת מרכיב של אלסטיות מוזרקת לתת־העור השטחי. טיפול זה מהווה תחליף לטיפול המזותראפי של פעם. ניתן לטפל באמצעי זה גם במטרה לשפר צלקות אקנה, קמטוטים עדינים ונקבוביות פתוחות. ישנם חומרים שונים בחברות השונות שבהם ניתן להשתמש, למשל ויטל או ויטל לייט, וולייט, הידרומאקס ואחרים.

   

  צלוליט וצלוליטיס

   

  אי־סדירות עורית, בעיקר באזורי גוף עתירי שומן. הצלוליטיס למרות שמו (סיומת "איטיס") אינו מצב דלקתי. זהו מצב שבו השומן דוחק את העור כלפי חוץ, ורקמת החיבור התת־עורית מתנגדת לדחיקת השומן ולכן נוצרת אי־סדירות בפני העור החיצוני. בספרות המדעית לא מופיע אף טיפול מבוסס מידע העומד מאחורי ההבטחות השונות לטיפול ניתוחי או בלתי ניתוחי בעור צלוליטי.

   

  פילינג

   

  קילוף. בכדי לשפר ולחדש את מראה העור ובכדי להביא לשיפור באיכות העור, יש רופאים המבצעים תהליך של קילוף העור. הקילוף יכול להיות כימי על ידי חומצה או על ידי אנרגיית לייזר, המעבירה חום לשכבת העור החיצונית ומקלפת אותה. הפילינג מביא לחידוש עור מלמטה ולצמיחת עור חדש. לקילוף מספר חסרונות ובהם הצורך בהרדמה, החלמה לא קלה והסיכון בשינויי פיגמנטציה.

   

  פיגמנטציה

   

  גוון בעור. המונח היפר־פיגמנטציה מתאר תופעת הצטברות תת־עורית עודפת של פיגמנט (צבע). היפר־פיגמנטציה עלולה להתרחש בעקבות טיפולים קוסמטיים שונים, כמו קילוף עור או אפילו הזרקת חומצה היאלורונית, בעיקר בבעלי עור כהה. היפו־פיגמנטציה מתארת תופעה הפוכה של אובדן הפיגמנט העורי, למשל במחלות כמו ויטיליגו. גם היפו־פיגמנטציה עלולה להיגרם בעקבות טיפולים שונים לעור. הרופא שלכם צריך לדעת מי מועד לסיבוכים אלו ובאילו טיפולים יש סיכון מוגבר לתופעות אלה.

   

  פרלן

   

  שמה המסחרי של חומצה היאלורונית, מאושרת FDA, המשווקת גם בישראל.

   

  קולגן

   

  החלבון הטבעי המרכיב את העור. בעבר היו נהוגות הזרקות קולגן למילוי קמטים. זריקות אלו הוחלפו בהזרקת חומצה היאלורונית, המהווה תחליף שאינו מכיל חלבון זר ולכן אינו גורם לתגובה חיסונית או אלרגית.

   

  קנטופקסי

   

  פעולה כירורגית של הידוק העפעף התחתון וקיבועו לארובת העין, לצורך ליכסונו או קיצורו.

   

  קפסולה

   

  רקמת חיבור הנוצרת סביב שתלי סיליקון בניתוחים להגדלת שדיים וגורמת לכאבים ואף עיוות של השד, שנים לאחר הגדלתו. לרוב, עקב הקפסולה נדרש ניתוח להחלפת שתלי הסיליקון בחלוף עשר שנים. בשנים האחרונות נקשרה המילה קפסולה עם דיווחים לסרטן מסוג לימפומה לאחר הגדלות שדיים.

   

  רסטילן

   

  השם המסחרי של אחת החומצות ההיאלורוניות. הרסטילן הייתה הראשונה לקבל אישור FDA.

   

  ריג'ובינשיון

   

  בתרגום מילולי - "הצערה", התהליך שגורם לפנים להיראות צעירות יותר. בהקשר זה, יש היצע של טיפולים, כמו הזרקת חומצה היאלורונית דלילה לצורך מראה צעיר, או קילוף העור לאותה מטרה. הקילוף יטפל גם בקמטים וגם בכתמי העור ויביא לאפקט משמעותי של הצערת הפנים. הצערה יסודית או נרחבת יותר של הפנים תתקבל כשייעשו ניתוחי העפעפיים, הגבות וכמובן הרמה מלאה של הפנים.

   

  תאי אב/ תאי גזע

   

  זהו הלהיט התורן בעולם הרפואי המודרני. תאי האב הם תאים ממקור עוברי, בעלי פוטנציאל התמיינות המצויים בגוף הבוגר. הרפואה מקווה שתאים אלו המסוגלים להתחדש ייהפכו בעתיד מקור לחידוש רקמות ש"מתקלקלות", וברפואה הקוסמטית, תאי האב אמורים לגרום לתהליך של הצערה. יש תקווה לעתיד בתחום זה, אך כיום עדיין אין בשורה חדשה. •

   

   

  תודה לד"ר הדר ישראלי, מומחית בכירוגיה פלסטית ואסתטית על סיועה בכתיבת המילון

   

   

  הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית

   

  Winklerclinic.co.il

   

  yed660100