שלישי 07 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  החונך והחניך. יותם לוטן ואילדר רפאל ב־ 200
  חדשות • 22.04.2019
  סיפור בהמשכים
  פרק ראשון: יותם לוטן מתנדב לשמש חונך לאילדר רפאל בן ה־12, וכדי להקל על פרידתם כותב לו את הסיפור "מעשה בשני עיגולים" • פרק שני: יותם, רב־סרן במילואים, נהרג במלחמת לבנון השנייה, ואילדר מתקשה להתמודד ומדחיק את האסון • פרק שלישי: אילדר, כבר בן 29, מחפש ומוצא את הסיפור ומוסר אותו להוריו של יותם • פרק רביעי: ההורים מבקשים להוציא לאור את הסיפור, בתמיכה ציבורית
  ישראל מושקוביץ

  סיפורו של סיפור: במשך 17 שנים הסתתר סיפור ילדים שכתב רס"ן יותם לוטן ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, בארגז של ילד שחנך בפנימייה. בשנה שעברה המעגל נסגר כשאילדר רפאל, שעבורו נכתב הסיפור כשהיה בן 12, מצא את הספרון והעביר אותו להוריו של יותם, בתיה ועמיר. כעת מבקשים ההורים את תמיכת הציבור כדי שיוכלו להוציא את הספר לאור.

   

  לוטן, שאתמול היה אמור לחגוג יום הולדת 46, גדל בקיבוץ בית השיטה, וכשהיה סטודנט התנדב לחנוך ילד בפנימייה במושב כפר יחזקאל. הילד היה אילדר רפאל, שהגיע לישראל מלטביה, והשניים נפגשו מדי שבוע במשך שנה. כעבור כמה שנים, ב־2006, כשפרצה המלחמה בלבנון, לוטן גויס למילואים ונהרג כשהוביל את הפלוגה שעליה פיקד לכיוון בינת ג'בל. בן 33 היה במותו.

   

  "בערב ה־30 שקיימנו לזכר יותם הגיעה העובדת הסוציאלית תרצה פלד וסיפרה על החונכות שלו בפנימייה", שיחזרה האם בתיה. "היא סיפרה שביקשה מכל חונך להכין משהו לפרידה מהחניך ושיותם כתב ואייר סיפור בשם 'מעשה בשני עיגולים'. הספר מספר על חברות בין שני אנשים, עיגול גדול ועיגול קטן, ועל איך הם יכולים להיפרד בצורה טובה. הבנו שהחניך קיבל את הספרון, אבל לא הייתה לנו גישה אליו".

   

  ואילו אילדר (30) סיפר: "יותם היה החונך הראשון שהתחבר אליי. המפגש האחרון שלנו היה בדירה שלו בקיבוץ, ניגנו יחד, הוא על אורגן ואני על המפוחית שהוא הביא לי, וזו הייתה שיחת הכנה לקראת הפרידה שלנו. כמה בכיתי אז, לא הבנתי את המשמעות, אבל הוא החזיר אותי לקרקע ואמר לי שנמשיך להיות בקשר. בהמשך עברתי למשפחת אומנה, ויום אחד, כשנסענו ליום כיף, לקחנו עיתון 'ידיעות אחרונות' ליד וראיתי את התמונה של יותם בשער. זה היה הלם, הייתי רק בן 17 ולא יכולתי להגיע להלוויה.

   

  מפקד לוטן במדים
  מפקד לוטן במדים

  "כעבור שנים חזרתי למוזיקה וכתבתי שיר על כך שיותם הוא ההשראה שלי, על ההמשכיות שלאחר המוות. באותו לילה חלמתי על יותם, הרגשתי שאני צריך לדבר איתו, וזו הייתה הפעם הראשונה שחיפשתי עליו באינטרנט. מצאתי את נר הזיכרון וכתבתי לו". באותו יום גם החל אילדר לחפש אחר המזכרות שלו מיותם, ובארגז האישי שלו, בין אלבומי התמונות, הוא מצא את הספרון שכתב לו החונך האהוב.

   

  "מהרגע שהוא הדליק נר היה ברור שניצור איתו קשר", סיפר אביו של יותם ז"ל, עמיר לוטן (72), והאם בתיה (71) הוסיפה: "זה היה קשר אבוד שלא יכולנו להגיע אליו. מהרגע שנוצר הקשר התקשרתי אליו וידעתי שהוא מחזיק בידו אוצר יקר ביד. היה ברור לנו שתהיה לקשר המשכיות, שזה לא יהיה חד־פעמי".

   

  בשנה שעברה, ביום הזיכרון ליותם, הקריאו לראשונה את הסיפור "מעשה בשני עיגולים". "האנשים היו מאוד נרגשים מהספרון ואמרו שחייבים להוציא אותו לאור", סיפרה בתיה. "זה ספרון שמתאים גם לילדים וגם למבוגרים, זה ספרון של פרידה וגעגוע. כעת אנו מבקשים את תמיכת הציבור למימון הוצאת הספרון. המטרה היא להגיע ל־45 אלף שקל. מי שמבקש להשתתף מוזמן להיכנס להדסטארט בכתובת headstart.co.il".

   

  ואילדר סיכם: "עבורי זו סגירת מעגל אישית מאוד חשובה. אני שמח שאזרתי אומץ להגיע למשפחה אחרי 12 שנים. ליותם יש משבצת משלו בחיים שלי, הוא נתן לי בפעם הראשונה את התחושה שמישהו דואג לי ושאכפת לו ממני".

   

  רוצים לתמוך בהוצאת הספר? לחצו כאן

   

   

  צילום: אלעד גרשגורן
  צילום: אלעד גרשגורן

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 22.04.19 , 23:40