ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אמנון אברמוביץ'
  חדשות • 24.04.2019
  שוק בצלאל
  אמנון אברמוביץ'

  לקראת מינויו של בצלאל סמוטריץ' לשר משפטים או לשר לביטחון פנים חזרתי למקורות, לספרות מקצועית, וקראתי שוב את בש"פ (בקשות שונות פלילי) 7194/05 – פרוטוקול הדיון בבית המשפט העליון על מעצרם של סמוטריץ' וחבריו לכנופיית החמישה.

   

  מעשה שהיה כך היה: ב־2005 נעצרו החמישה בחשד לקשירת קשר לבצע פשע, לסיכון חיי אדם ולהמרדה. הם הובאו בפני שופט שלום. לאחר שהשב"כ הציג חומר סודי בפני השופט, הוא הזדעזע והשתכנע שיש להחזיקם במעצר. הם עירערו למחוזי. גם המחוזי סבר כך. הם פנו לעליון. "מעשיהם מהווים סכנה לביטחון הציבור ולשלומו", כתב ביהמ"ש העליון. "לא בחופש ביטוי ומחאה מדובר, אלא במעשים חמורים במיוחד".

   

  לימים יאמר סמוטריץ' שהוא גאה על חלקו בפעילות נגד ההתנתקות, שכל מעשיו היו לגיטימיים ודמוקרטיים. לימים יוכח שהוא לא בדיוק מצוי בהלכות דמוקרטיה. שלושה שופטים בשלוש ערכאות סברו אז שמקומו בבית האסורים. הוא ניצל משום ששמר על זכות השתיקה, משום שהשב"כ איננו מפעיל על יהודים אמצעים מיוחדים השמורים לערבים, ובעיקר משום שהשב"כ החליט לא לחשוף מקור מודיעיני, שהיה מקורב מאוד לסמוטריץ' וחבר מרעיו.

   

  החשוד של אז הוא היום שחקן מרכזי בהקמת ממשלה. רשימת התביעות שהגיש לראש הממשלה – רובה כנראה רשימה מוזמנת – אמורה קודם כל לחלץ את ראש הממשלה מהליכים פליליים. על הדרך היא הופכת את אופי המשטר של מדינת ישראל. היא מקבעת באופן רשמי מדיניות הפרדה גזעית, אתנית, בשטחי הגדה המערבית. מלוא הזכויות למתנחלים היהודים, אפס זכויות לתושבים הערבים. אם הפרקטיקה הזו תאומץ, ניתן יהיה לומר, בלי להתחסד מצד אחד ובלי להתנצל מצד שני, שהפכנו למדינת אפרטהייד, להלכה ולמעשה.

   

  נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
  נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

   

   

  זאת ועוד – אם כבר אז כבר – מעתה ימנו הפוליטיקאים את השופטים: הממשלה תבחר אותם והכנסת תאשר. בג"ץ יהפוך לערכאת סרק, ואם יעז לפסול חקיקה ֹ– הכנסת תחוקק מחדש. אם יהין לפסול החלטה, הכנסת תחליט מחדש. היועץ המשפטי לממשלה יהיה פקיד קטן וצייתן. מבקר המדינה יוכפף למבקר־על מטעם הממשלה, הוא לא יהיה רשאי לפרסם את דוחותיו אלא בשיהוי ולאחר מעשה. מחלקת הבג"צים תיסגר או תעבור הסבה מקצועית, אפשר שתצורף ללע"מ (לשכת העיתונות הממשלתית) או ללפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית).

   

  בקיצור, המונח "הפרדת רשויות" יימצא מעתה רק בספרי אזרחות ובפרסומים אקדמיים. הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון – שגם היום מתקיימת בתחומי הקו הירוק בלבד – תסיר את המסכה, תתפשט מהתחפושת ותוותר על נימוסים והליכות.

   

  הידיעה לפיה סמוטריץ' מיועד לשר חינוך הייתה לקריאת הקרב של מפלגת כחול לבן ומאיץ להקמתה. נתניהו מיהר להגיב והתחייב שתיק החינוך יישאר בידי הליכוד. כשתורכב כעת הממשלה נמצא את עצמנו נאלצים לבחור בין שר משפטים, שהיה בדוקאי ששמר על זכות השתיקה בחקירת שב"כ, לבין אחר, יריב לוין, ששמר על זכות השיכחה בחקירת משטרה. למען הסר ספק, השני עדיף.

   

  ערב הבחירות נטבע מונח פוליטי חדש, "קואליציית כתב אישום". אלה שאך לפני שבועות אחדים תקפו וגידפו את המונח ואת יוצריו מנסים עכשיו לשכנע, בכתב ובעל פה, שקואליציה כזו מתבקשת, מתחייבת, שתוצאות הבחירות מעניקות לה עידוד ותוקף.

   

  במשך שנים עולה ויורד חליפות רעיון להחליף את ההמנון הלאומי. לו תישמע דעתי, הייתי מציע למשל להמיר את "התקווה" בשיר של יענקל'ה רוטבליט על הרצל: "תשטוף את העפר מהעיניים, בנימין זאב, ככה ראית? ככה חזית? ככה רצית?". השיר יוכל, כמובן, להיות מוקדש גם לדוד בן־גוריון, למנחם בגין, ובעצם כמעט לכל מי שחי או מת במדינה ועבורה.

   

  אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי חברת החדשות

   


  פרסום ראשון: 24.04.19 , 22:48