שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 29.04.2019
  מינוי טוב
  נחום ברנע

  הרמטכ"ל, אביב כוכבי, מינה, ושר הביטחון נתניהו אישר: גיל מסינג (36) מונה אתמול לדובר צה"ל. הוא בא לצה"ל מהאזרחות – מתפקיד בכיר בחברת הטכנולוגיה צ'ק פוינט. אף על פי כן, צה"ל לא זר לו.

   

  פגשתי את מסינג לראשונה באוגדת עזה, לפני 15 שנה. הוא היה סגן־משנה או סגן, דובר האוגדה. עזה הייתה יום־יום בחדשות, בגלל הפצמ"רים שנורו משם לעבר ההתנחלויות בגוש קטיף, בגלל פעולות טרור ובגלל היחסים המורכבים עם הרשות הפלסטינית, שעדיין שלטה ברצועה. האינתיפאדה השנייה, שנפתחה בתקרית דמים בעזה, הייתה חלק מהמציאות בשטח. ההתנתקות בצבצה באופק. מפקד האוגדה היה אביב כוכבי. בסיס האוגדה השתרע על חולות גוש קטיף, סמוך לחאן־יונס.

   

  לכל אוגדה בצה"ל יש דובר או דוברת, בדרך כלל קצינים מוכשרים, חרוצים, שעושים כמיטב יכולתם לתווך בין הצבא לתקשורת. מסינג, כך התרשמתי, השתייך לליגה אחרת. למרות גילו הצעיר – הוא היה אז בן עשרים ומשהו – הוא גילה הבנה מעמיקה של הבעיות הצבאיות והאזרחיות שאיתן התמודדה האוגדה, ולא פחות מזה לצרכים ולקדימויות של התקשורת. נדיר לפגוש אנשים בוגרים כל כך בגיל הזה, במדים וללא מדים.

   

  עמיתי תומס פרידמן, בעל הטור רב ההשפעה ב"ניו־יורק טיימס", ירד איתי ערב ההתנתקות לסיור ברצועת עזה. נוצר קשר מקצועי בינו לבין מסינג, שנמשך לאורך השנים. אמש תפסתי את פרידמן בטלפון, אי שם במינסוטה. סיפרתי לו על המינוי. "אתה יכול לצטט אותי", אמר. "גיל הוא אחד הדוברים המקצועיים ביותר שעבדתי איתם. הוא אינטליגנטי, הוגן ונבון".

   

  לאחר שהשתחרר מצה"ל מסינג עבד שנים אחדות עם ציפי לבני, כדובר וכיועץ. הוא הכיר מקרוב את התחום המדיני, את המערכת הפוליטית ואת בכירי התקשורת. אחר כך עבר לשוק הפרטי, קודם לחברת שטראוס ואחר כך לצ'ק פוינט. כל השנים האלה נשאר קרוב מאוד לצה"ל. בכל מה שנוגע ליחסים בין צה"ל לתקשורת, עצתו נשמעה. יעידו על כך דוברי צה"ל לשעבר, האלופים פולי מרדכי ומוטי אלמוז, וכמובן הרמטכ"ל, אביב כוכבי, שמאז המפגש ביניהם באוגדת עזה רואה במסינג איש אמון.

   

  המינוי חריג בשני מובנים. האחד, הצנחה של אזרח לתפקיד צבאי בכיר, ועוד אזרח שעזב את הצבא כקצין זוטר. השני, מינוי של מקורב לרמטכ"ל לתפקיד דובר צה"ל. לשני החריגים האלה יש תקדימים מהעבר, אבל לא זה העיקר. זה אחד המקרים שבהם כישוריו של המתמנה, יכולותיו, גוברים על שיקולים אחרים, חשובים פחות.

   

   

   


  פרסום ראשון: 29.04.19 , 23:43