רביעי 27 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: עמית שעל
  ממון • 14.05.2019
  הקודיאק ניצחה: לראשונה רכב הח"כים הפופולרי ביותר הוא ג'יפון
  נבחרי הציבור ויתרו על מכוניות היברידיות או עממיות, והלכו בעיקר על דגמי סקודה • הסופרב, שהייתה המועדפת בכנסת היוצאת, נדחקה למקום השני • עובדי הכנסת דווקא העדיפו יונדאי טוסון
  מאת תומר הדר ואודי עציון

  מכוניות היברידיות, מכוניות יפניות, מכוניות צנועות: כל אלה נותרו מתחת לרדאר של חברי הכנסת, שבחרו ברובם בסקודות חדשות. כך עולה מנתונים ראשוניים אודות בחירות הרכב של חברי הכנסת שהגיעו לידי "ממון".

   

  כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", לרשות חברי הכנסת החדשים הועמדו רק לפני כשבועיים רשימות של עשרות דגמי מכוניות חדשים מסוגים שונים. חלקן צנועות יחסית, כדוגמת מיצובישי אקליפס קרוס. חלקן ירוקות וחסכוניות, למשל טויוטה ראב 4 ההיברידית, וחלקן עממיות, כדוגמת מאזדה 6. אך מהמדגם הראשוני עולה שהרכב הנבחר ביותר ע"י רוב הח"כים הוא סקודה, שמיובא ע"י צ'מפיון מוטורס.

   

  מנהלים או שטח

  במסגרת חוזי הליסינג של חברי הכנסת ניתנת להם אפשרות לבחור בשני דגמים: סופרב, מכונית המנהלים של סקודה, שמוענקת גם לשרים, אם כי במפרט מהודר יותר מזה של חברי הכנסת, ורכב הכביש־שטח סקודה קודיאק. מן ההתפלגות הראשונית בקרב חברי הכנסת עולה כי כמחצית בחרו בסקודה סופרב ומחצית בקודיאק. לדברי מקורות בכנסת, מספר מצומצם של חברי כנסת טרם הודיעו על בחירתם מאחר שהם מחכים להתמנות לשרים.

   

  צילום: עמית שעל
  צילום: עמית שעל

   

   

  צמד דגמי סקודה המוצעים לחברי הכנסת בליסינג מצוידים במנועי בנזין טורבו בנפח 1.5 ליטרים – וזאת בניגוד למכוניות הסקודה שמקבלים השרים - המצוידות במנועים בנפח 2.0 ליטרים. סקודה עצמה הודיעה רק לפני ימים ספורים על הצגת גרסה חדשה של הסופרב, לאחר מתיחת פנים. גרסה זו תצויד גם במערכת הנעת כלאיים, כלומר במערכת המאפשרת נסיעה בכוחו של חשמל וטעינה משקע חשמל, אך גרסאות אלה יוצגו רשמית רק בהמשך השנה ולכן לא יהיו זמינות לבחירת השרים.

   

  מכרז קטן אך יוקרתי

  אספקת המכוניות לחברי הכנסת עלולה להתעכב עד אמצע החודש, זאת לאור דרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל מן הנשיא הארכה להרכבת הממשלה.

   

  לצד חברי הכנסת, גם בכנסת עצמה התחדשו במהלך השבועות האחרונים ברכבי ליסינג חדשים. מכרז הליסינג של עובדי הכנסת לא נחשב לאחד הגדולים במשק, לנוכח העובדה שמדובר במכרז למאות ספורות של מכוניות, אך עם זאת, מדובר במכרז יוקרתי מבחינת הזוכים (הזוכה הנוכחית היא שלמה SIXT). מנתונים שהגיעו לידי "ממון" עולה כי הרכב הדומיננטי בקרב עובדי הכנסת הוא יונדאי טוסון, שבו בחרו מעל מחצית מעובדי הכנסת, למרות שקיבלו גם אפשרויות לבחירת מכוניות משפחתיות ומכוניות מיני.

   


  פרסום ראשון: 14.05.19 , 19:39
  ידיעות אחרונות