חמישי 20 ביוני 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 14.05.2019
  יחסי ציבור על גב העובדים
  רועי ברגמן

  לפני כשבועיים, בסמוך להודעה על סגירת מפעל חרסה בבאר־שבע ופיטוריהם של 115 עובדיו, צץ לפתע איום סגירה נוסף למפעל בדרום – פניציה שבירוחם. הסיבה לאיום: חרם של הציבור החרדי שפוגע במכירות הבקבוקים שמייצר המפעל. אלא ששיטוט קל בארכיון מעלה כי מדובר באיום בן יותר משנתיים.

   

  את החרם הובילה חסידות גור כתוצאה מכך שהתנורים שמשמשים את החברה לפעילותה השוטפת עובדים גם בשבתות. כבר לפני שנתיים עלו אזהרות מצד הנהלת החברה שאם החרם יימשך לא יהיה מנוס מסגירת המפעל.

   

  מאז הפרסום לא קרה דבר. עד לפני שבועיים. אלא שגם אז לא קרה שום דבר. לפחות לפי כל הגורמים שמעורבים בעניין, מהנהלת החברה, דרך העובדים וההסתדרות ועד לראשת מועצת ירוחם, שכולם הביעו פליאה על הפרסום המחודש בדבר האיום. בחברה ציינו כי אכן החרם מעיב על החברה ו"מרחפת מעליה סכנת סגירה", אך לא קרה שום דבר שהוביל להסלמה של המצב.

   

  זה כמובן לא מפריע למי שמחפש לעשות סיבוב על גב העובדים המסכנים בדרום. כך למשל נחשפה אתמול ב"ממון" תוכנית לקליטת המפוטרים בדרום, בהם גם אלו שייפלטו מפניציה, בהובלת התאחדות התעשיינים וההסתדרות. אבל כשצוללים לעומק, רואים שזו בעיקר תוכנית להאדרת שמם של ראשי ההתאחדות וההסתדרות: קיומו של יריד תעסוקה שלא מבטיח את העסקתו של אף אחד מתושבי הדרום שצפוי לאבד את עבודתו. מה גם שאם יש משרות פתוחות, הדרך לגייס את העובדים פשוטה הרבה יותר ועוברת דרך לשכת התעסוקה.

   

  והנה אחרי הכותרת הזו, הגיע אתמול לירוחם שר הכלכלה אלי כהן. "מסייעים לדרום!" קבעה כותרת ההודעה לתקשורת שיצאה מלשכת השר. ובהמשכו בשורה על "הסדר" למפעל של 15 מיליון שקל שיבטיח את הביטחון התעסוקתי של המפעל למשך חמש השנים הבאות. הנה נזעק השר המושיע להציל את התעשייה בדרום.

   

  אז זהו, שלא בדיוק. שעה קלה אחרי הודעת השר יצאה הודעה מהנהלת פניציה שקצת מוציאה את האוויר מהבלון. אם מישהו חשב שהמפעל יקבל מענק של 15 מיליון שקל שיאפשר לו להתמודד עם השלכות החרם החרדי, מהר מאוד התברר שלא מדובר במענק אלא בוויתור על דרישה להשבת מענק שקיבל המפעל לפני קרוב לעשור ושהוא טרם השיב למדינה. שום כסף חדש לא יוזרם לחברה, רק לא ידרשו ממנה השבת כספים שהיא גם ככה לא הסכימה להחזיר עד עתה.

   

  מה השתנה במצב המפעל? כמעט שום דבר. הדרישה להשבת כספים שהתקבלו בעבר אולי הסירה את האיום של פגיעה במפעל בעקבות אי־עמידה בהחזר חובות, אבל החרם החרדי שריר, קיים ופוגע במפעל ולזה, למרבה הצער, לא נמצא פתרון.

   


  פרסום ראשון: 14.05.19 , 19:37