שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי
  חדשות • 15.05.2019
  משחק הרכבה
  למרות הארכה שקיבל נתניהו, החול בשעון הקמת הממשלה הולך ואוזל, וכל אחת מהשותפות הקואליציוניות דורשת לחתום אחרונה על ההסכם כדי לראות מה קיבלו האחרים • ליברמן מחכה לחוקים שיעניקו לחרדים, החרדים מחכים לליברמן, סמוטריץ' מושך זמן ואילו כחלון רוצה לדעת כמה כל זה יעלה לו
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  חודש בדיוק עבר מאז שהוטל על ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה שלו, אבל אף אחת מחמש השותפות הקואליציוניות לא חתמה עדיין על הסכם עם הליכוד. אפילו המפלגות החרדיות, הנחשבות השותפות הבכירות והנוחות של נתניהו והליכוד בקואליציה – גוררות רגליים.

   

  בכיר בקואליציה היטיב לתאר את המצב הנוכחי כפלונטר פוליטי מורכב: כל אחת מהמפלגות דורשת לחתום אחרונה על ההסכם הקואליציוני כדי לראות מה קיבלו השותפות האחרות. ואכן, כבר בתחילתו המשא ומתן הצהיר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כי "אני אלא אחתום על הסכם קואליציוני לפני שאדע מה חתמו עם החרדים בעניין חוק הגיוס".

   

  גם יו"ר כולנו, משה כחלון, לא התנדב להיות הראשון שחותם והעביר מסרים דומים לשותפות האחרות כאשר הודיע שהוא מעוניין לחתום אחרון על ההסכם: "אני לא ממהר לשום מקום".

   

  גורמים המקורבים לכחלון טענו כי הוא לא יחתום על הסכם עד שיבחן את כל ההשלכות התקציביות של ההסכמים הקואליציוניים, אותם יסגור נתניהו עם יתר השותפות. "כחלון ייכנס לממשלה כשר האוצר והוא לא יחתום לפני שיידע מה נתניהו הבטיח וכמה זה עולה", הבהיר אחד ממקורביו, "לשותפות יש דרישות תקציביות בשמיים וכחלון לא ייכנס למשרד האוצר כדי להעלות מסים בגלל ההסכמים של ביבי".

   

  גם מנהיגי המפלגות החרדיות, שמסתמן כי ההסכמים מולם כמעט ודומים לחלוטין לקדנציה הקודמת, לא ממהרים. החרדים רואים בליברמן "מוקש" רציני בעקבות הדרישות שלו בענייני דת ומדינה וכמובן חוק הגיוס. "אנחנו לא מוכנים לחתום לפני שנדע מה הכניסו להסכמים עם ליברמן והאם זה יכול להשפיע עלינו", הצהיר שלשום גורם פוליטי ביהדות התורה.

   

  גם מבחינתו של יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (מספר 2 באיחוד מפלגות הימין) המטרה היא למשוך זמן, ככל הנראה מסיבות טאקטיות של משא ומתן. סמוטריץ' הכריז כי הוא מתעקש על תיק המשפטים ולא ייכנס לממשלה ללא התיק הבכיר והרגיש. לשם כך, בימים האחרונים התייעץ סמוטריץ' עם שני חברי מפלגתו לשעבר איילת שקד ונפתלי בנט, בין היתר על המו"מ הקואליציוני ועל תיק המשפטים. גורם במפלגתו טען, כי הוא קיבל מסר שעדיף לו לחכות עד הרגע האחרון במו"מ כדי ללחוץ את נתניהו, וכך יקבל את מבוקשו. כזכור, גם שקד ובנט הצליחו לקבל את תיק המשפטים ממש ברגע האחרון, לאחר שהציגו זאת כאולטימטום לנתניהו.

   

  אז נכון, נתניהו קיבל ארכה נוספת של 14 יום מנשיא המדינה לנהל את המו"מ, כמקובל ברוב הרכבות הממשלה, אולם תאריך היעד, ה־28 במאי, קרב ובא. הערכה בקרב השותפות בקואליציה, כי המו"מ הקואליציוני יימשך ממש עד הדקה האחרונה בגלל חילוקי הדעות והמשברים בין השותפות השונות. יחד עם זאת, ההערכה היא כי נתניהו יצליח להרכיב ממשלה למרות הקשיים הניכרים מול ראשי השותפות.

   

  ידיעות אחרונות