yed300250
הכי מטוקבקות
  יגאל גואטה. “כל החיים שלי הסתכלתי דרך העדשה החברתית"
  7 ימים • 21.05.2019
  מלחמת האזרח
  מאז שעזב את הכנסת, יגאל גואטה לא עובד אצל אף אחד: הוא גם חרדי, גם איש תקשורת, גם אבא של כוכבת הריאליטי שמחה גואטה וגם פרש מש"ס, אחרי שחשף שהשתתף בחתונת אחיינו ההומו. הוא גם לא עושה חשבון: לא לשלמה בניזרי ("ממורמר ומתוסכל"), אלי ישי ("כלום ושום דבר"), איילת שקד ("אליטיסטית אשכנזית"), ביבי נתניהו לגנוב את דעת הציבור") ויאיר נתניהו ("צריך עזרה"). רגע לפני עליית תוכנית הדוקו–אקטיביזם "האזרח גואטה" שהוא מוביל, רענן שקד פגש את הח"כ לשעבר ושמע ממנו מדוע תושבי הפריפריה מזוכיסטים, איך הוא מסתדר עם צילומי בתו בבגד ים ולמה הוא ממש לא מתגעגע למליאה
  רענן שקד | צילום: רמי זרנגר

  זוכרים את נאום השבטים של רובי ריבלין? קבלו עדכון: השבטים בוטלו, פורקו וקופלו כולם לתוך ישראלי אחד, יגאל גואטה. האיש שחובר לו יחדיו מכל שבטי ישראל, ומסוגל, כמו כלי רכב בדיוני משוכלל, לנוע במהירות בים, באוויר וביבשה - כלומר בש"ס (לשעבר), בטלוויזיה החילונית (תכף), בריאליטי ובדוגמנות (הבת שמחה), בקיבוץ (אחותו), בכרמיאל (אחיו), בקהילה הלה"טבית (אחיינו) ובמטבח (יותר בקטע של אכילה). והוא בכלל יהודי חרדי מבני־ברק פינת פרדס כץ, "עם חמש טלוויזיות בבית, כי כל ילד רוצה טלוויזיה. זה נוח".

   

  אין דברים כאלה.

   

  אתם אוהבים את גואטה ב־30 שניות. באמת. לא חשוב מאיזו עדה, תפוצה, צד פוליטי אתם – משהו בגואטה כבר יכבוש אתכם. ייתכן שזה המראה העגלגל, הממושקף, החמים, הכמעט ילדותי הזה; ייתכן שזה הדיבור המהיר, הנחרץ ועדיין משועשע; אבל נדמה לי שיש בגואטה, 52, משהו נדיר יותר, שאופייני לדמויות מסוימות בסדרות טלוויזיה – הדמויות שמתישהו מנצחות או מתות: הוא תמיד יגיד את האמת. הוא לא יכול אחרת. והוא לא מסוגל לסבול אי־צדק משום סוג. "כל החיים שלי הסתכלתי דרך העדשה החברתית, זה מה שמעניין אותי בחיים". האיש הזה הוא גיבור קומיקס בהתהוות. גואטה־מן.

   

  אבל מאיפה נחת כאן הרובוטריק הכל־ישראלי הזה? מאיפה שמעתם עליו? למה האיש העסוק הזה – שמצד אחד מחזיק בבני־ברק שתי חנויות ממתקים וצעצועים בשקל בשם "חלומות מתוקים" ומצד שני מגיש יומני ערב ברשת ב' ותכף גם תוכנית דוקו־אקטיביזם ב"כאן 11" ובדיגיטל – מסתובב עם טלפון נייד מיושן, אפילו לא סמארטפון, וללא ווטסאפ? אה, כן. זה ההוא שנאלץ להתפטר ב־2017 מתפקידו כחבר כנסת של ש"ס אחרי שהודה בראיון – מה הודה, סיפר בכיף – שהשתתף, שנתיים קודם, בחתונת אחיינו ההומו.

   

   

  וואו. השתתף בחתונה גאה של אחיין הומוסקסואל. ח"כ של ש"ס.

   

  כעבור מהומת אלוהים או שתיים גואטה הגיש את התפטרותו, וזה אפילו לא כאב לו. "הפוליטיקה אף פעם לא הייתה בעיניי קריירה. זה היה אמצעי לעזור לציבור כמו שעשיתי כל חיי. אני היום יותר שמח ומשפיע ממה שהייתי בכנסת. אגב, אני גם מרוויח יותר. חבר כנסת זה משכורת למי שאין לו עבודה בחוץ", הוא צוחק.

   

  בזמן אמיתי זה היה פחות מצחיק, בעיקר כי גואטה – יליד קריית־שמונה, משפחה ענייה, בן זקונים עם עוד תשעה אחים שהבכור שבהם ואשתו, יעקב ומרים גואטה ז"ל, נרצחו בפיגוע בעיר בשנת 74' – נתפס אולי כטיפוס המתון והליברלי יותר בש"ס. גואטה תמיד מספר איך גדל בין אבא – גבאי בבית כנסת – לבין אחיו עם מערכת הסטריאו, שחינך אותו לאהבת ג'יימס בראון, לד זפלין וג'ניס ג'ופלין. החילונות המערבית תמיד הייתה שם, מרחק חצי חדר ממנו, לפחות ברך אחת מבין השתיים שעליהן גדל.

   

  ובראיון הטלפוני ההוא עם רזי ברקאי, גואטה עשה בדיוק את מה שהתסריט הטרגי יכול היה לצפות שיעשה: לא שיקר. "התראיינתי כי הבת שלי, שמחה, בדיוק השתתפה בריאליטי שירה, ושאלו אותי איך זה יכול להיות שבת של חבר כנסת חרדי, וקול באישה ערווה וכל זה. ואמרתי: רבותיי, שנייה, התחקיר שלכם לא נכון: היא לא בת שלוש, היא בת 30. וחוץ מזה, משפחה אצלי זה ערך עליון, ואני אגבה את הבת שלי בכל צעד ושעל, גם אם זו לא בדיוק הדרך שלי. כי היא הבת שלי.

   

   

  הבת, שמחה גואטה. "אני אגבה אותה בכל צעד ושעל, גם אם זו לא הדרך שלי. כי היא הבת שלי" צילום: דניאל אלסטר
  הבת, שמחה גואטה. "אני אגבה אותה בכל צעד ושעל, גם אם זו לא הדרך שלי. כי היא הבת שלי" צילום: דניאל אלסטר

   

  "ובאותה הזדמנות אמרתי: רבותיי, לפני שנתיים הייתה החתונה הגאה של האחיין שלי, ואמרתי אז לאמא שלו, אחותי – שגרה בקיבוץ – 'אחותי, אנחנו נבוא לחתונה לחזק ולשמח אותך', והלכנו ועשינו את זה".

   

  נו, זה כבר לא עבר לו בשקט. שלמה בניזרי מיהר להזדעק ש"אין חילול השם יותר גדול", והרב ציון בוארון איבחן ש"צריך לאשפז אותו". כולם דרשו לפחות התנצלות.

   

  גואטה חשב על זה 30 שניות ואז הגיש התפטרות, "כי ביום שבו הושבעתי לכנסת עליתי לקבר ההורים שלי בקריית־שמונה ואמרתי: 'הוריי היקרים, אני הולך היום למקום שמתקלקלים בו, ובאתי להישבע על קברכם שאני לא אתקלקל'. וכשזה קרה, שאלתי את עצמי אם אני הולך להתקלקל ולהתנצל, או שאני עושה בדיוק את מה שההורים שלי היו מצפים שאעשה: שבשביל כבודה של אחותי אני אקום ואעזוב את הכנסת".

   

  ציפית מבניזרי ובוארון לאמירות קשות כל כך? להתנערות כזאת ממך?

   

   

  "כשהייתי ילד, אבא שלי אמר לי: כשאומרים עליך משהו, לא משנה מה אמרו, משנה מי אמר. בניזרי הוא אדם ממורמר ומתוסכל, שאלמלא היו מקרבים אותו לדת ‑ היה נשאר עד היום חילוני שמשחק כדורגל בתל חנן. ותגיד לו שלגנוב ולשבת בבית סוהר – שעד היום כל העולם רודף את ש"ס בגלל זה – זה חילול השם הגדול ביותר בעולם. ועם כל הכבוד לרב בוארון, הוא לא חלק ממועצת החכמים, הוא עצמו התמודד על הרבנות הראשית כנגד – ועל הראש – של הרב עובדיה, וזה חילול השם הגדול ביותר. הצער שהוא עשה לרב עובדיה בסוף ימיו, אחרי שהרב גידל אותו והמציא אותו, זה דבר שלא תהיה לו כפרה לעולם".

   

  ציפית שאריה דרעי ייתן לך גב?

   

  "שמע, אריה דרעי הוא אחד האנשים שאני הכי אוהב בעולם. אהבת נפש. אבל בקונסטלציה שנוצרה הוא לא יכול היה לעשות כלום, כי לא היה את הרב עובדיה יוסף במועצת גדולי התורה, אלא את הרב שלום כהן, שהוא חרדי פנאט, וזה סיפור אחר".

   

  היית פעם אצל דרעי בבית?

   

   

  "לא".

   

  אז איפה אהבתכם מתממשת?

   

  "אנחנו כמעט 40 שנה ביחד, ושמע, אריה דרעי קיצר לי עשר שנים מהחיים. עם כל התהליך שעברנו איתו במשפט הראשון ובכלא ועד שהוא חזר לפוליטיקה. אבל בו־זמנית, אם יש בנאדם בפוטנציאל להיות ראש ממשלה בישראל, הוא היחיד. הוא כריזמטי, מוכשר, מבין עניין, מתון".

   

  ועבריין מורשע.

   

   

  "אני לא חושב שהוא גנב. ואני מקווה שגם הפרשה הנוכחית תיגמר באיזה עניין קטן של מיסוי – ואני אומר לך בידיעה ברורה: לבנאדם הזה אין שום מושג בעסקים או בכלכלה או במיסוי".

   

  לא בדיוק הפכת ליקיר קהילת הלהט"בים בעקבות הפרשה.

   

  "הם חיבקו אותי, אבל אני לא רוצה. אני חד־משמעית רחוק מזה. התורה עדיין אומרת שזו תועבה, ואין לי שיקול דעת בזה בכלל. ועדיין, חביב אדם שנברא בצלם. ורק בגלל שאדם הוא כזה, אני לא צריך לבזות אותו. כמו שאני לא הולך לבזות מישהו שמחלל שבת – להפך, אני רוצה שיח איתו".

   

  לצאת בחוץ

   

   

  הגישה המתונה הזאת – והילדה בריאליטי, והמשפחה בקיבוץ, והטלוויזיות בבית – מתקשה למצוא לעצמה מקום בש"ס הנוכחית, "מפלגה שהתחרדה" כפי שמגדיר אותה גואטה. "זו כבר לא ש"ס המסורתית־מזרחית־חברתית. לא ש"ס שבכנסים הראשונים שעשינו ב־85' בגן סאקר בירושלים, הגיעו אליה משפחות מכל הארץ, וישבו נשים וגברים יחד, והרב עובדיה הגיע, ואף אחד לא אמר שצריך לשים מחיצה. אבל היום הציבור המסורתי הזה כבר לא איתנו. לכן ש"ס גם לא תגדל יותר".

   

  אולי גם פרישת אלי ישי לטובת יהדות התורה הקטינה אתכם?

   

  "אלי ישי הוא כלום ושום דבר. הוא אפס בעשייה. יהדות התורה היו היחידים שהסכימו לקבל אותו. תמיד אמרתי שאלי ישי לא שווה ארבעה מנדטים, ולא היה שווה. כל הקולות שלו היו קולות של ברוך מרזל. הוא שווה בין 5,000 ל־7,000 קולות, זה הסיפור שלו. אבל אם ש"ס לא תחזור לקרב אליה את הציבור המסורתי, היא לא תגדל".

   

  בכל מקרה, אתה מצאת את עצמך מחוץ לש"ס.

   

  "לא אני מצאתי את עצמי מחוץ לש"ס, ש"ס מצאה את עצמה מחוצה לי. לפעמים בוויכוח אתה אומר למישהו: לך לעזאזל, ובמקרים אחרים אתה אומר: תישאר אתה פה, אני אלך לעזאזל. ולא התאים לי להיות שם".

   

  היית שוקל להצטרף לאיחוד מפלגות הימין?

   

  "לא. כי זו מפלגה אשכנזית אליטיסטית, ושוב דוחקים את המזרחים הצידה".

   

  ולבית היהודי הישן, של שקד ובנט?

   

  "סליחה, תסביר לי מה איילת שקד עשתה בדיוק?! היא דוגמה לשואו בלי תוכן. היא מתלוננת על שופטים שהם גילדה סגורה, ואז באה וממנה את הגילדה הסגורה שלה? גם אצלה לא היו שופטים מהפריפריה או כאלה שבאמת מייצגים את העם. אמרתי לה מעל הדוכן: גברת שקד, יש פה רשימת מומלצים שלך לשופטים, ואין בה אפילו מזרחי אחד. היא צעקה לי מלמטה: אתה שקרן! ואז, כשעלתה לדוכן, אמרה: 'מיניתי בעבר מלא שופטים מזרחים'. אמרתי לה: כמה? כמה מלא? אמרה: אני לא סופרת. אמרתי לה: זה בדיוק העניין – שאת באמת לא סופרת אותם. כי היא אליטיסטית אשכנזית, ואני אומר לך שהימין הקיצוני הוא אשכנזי ואליטיסטי עוד יותר מהשמאל. מי היו השרים בבית היהודי? שקד? אריאל? בנט? מה זה?"

   

  תודה: סבלת להיות ח"כ. בעצם חיכית לפרוש משם.

   

  "כן. זו לא עבודה טובה. זה לא מרגש. שמע, אני איש שטח – ביום שנכנסתי לכנסת פירסמתי את מספר הטלפון שלי ואמרתי לשלושת העוזרים שלי: אתם תענו לכל מי שמטלפן, ואוי ואבוי אם אני אשמע שמישהו פנה ולא עניתם לו באותו יום. וכל יום, לפני שהיינו הולכים הביתה אמרתי להם: כל יום שלנו פה זה היום האחרון. אל תתרגלו למזנון הכנסת ולא לכלום, כי זה היום האחרון. ואכן, ביום שהתפטרתי הם באו ואמרו לי: אתה נביא. אמרתי להם: לא, ברגע שאתה יודע שכל דבר בחיים שלך הוא זמני, אתה לא מתבאס מכלום. לכן לקח לי 30 שניות להחליט להתפטר".

   

  העניין הוא שטיפוס כמו גואטה – שכל אי־צדק מינורי גורם לו להתפרצות אלרגית – לא מסוגל מלכתחילה להתאים את עצמו לענף ספורט הדורש גמישות אולימפית כמו פוליטיקה. "תגיד, אתה היית מסוגל להיות ח"כ בקואליציה, ומגיע חוק של אילן גילאון על שכר מינימום לנכים מאה אחוז, שמקבלים 2,342 שקל, ואתה נדרש להצביע נגד זה בגלל משמעת קואליציונית? יש מישהו בכדור הארץ שחושב שנכה מאה אחוז יכול לחיות מ־2,342 שקל כשנעליים לילד עולות 600? אני לא הצלחתי לישון לילה לפני זה, ובבוקר באתי ואמרתי: רבותיי, אני לא הולך להצביע נגד. ברחתי משם, ובזכות זה עבר החוק. אבל סבלתי. אני לא יכול להיות במקום כזה".

   

  גואטה על דוכן הכנסת. “ברחתי משם"
  גואטה על דוכן הכנסת. “ברחתי משם"

   

  זמן מיסטיקה

   

  הוא לא יהיה שם שוב בקרוב, בעיקר כי הוא עומד להוביל את "האזרח גואטה", תוכנית דוקו־אקטיביזם שתשודר (החל מ־29.5) ב"כאן 11", במסגרתה הוא נכנס לנעליו של הבולדוג הישן – פעם קראו לו מיקי רוזנטל, ועוד קודם גיא מרוז – ורודף עם מצלמות אחרי בכירי הבנקים, חברות הביטוח או הטבק, ומעמת אותם עם האופן שבו הם דורכים, אפילו ללא ידיעתם, על שטיח ארוג כולו מהשכבות המוחלשות.

   

  זה זעם טהור שמניע את גואטה בדרכים הסלולות האלה, וגואטה גם מגיע מתודלק מהבית; הבחירות האחרונות והאופן שבו העניין החברתי נמחק לחלוטין מסייט אותו. "הציבור מזוכיסט", הוא פוסק. "אנחנו מזוכיסטים. כי כשהבחירות נגמרות אנחנו הולכים למיון ומחכים שם 13 שעות, ויש משפחות שלמות שעובדות סוציאליות לא יכולות להושיע, ואנשים מתים ונרצחים – אבל כל זה בשכבות החלשות".

   

  שממשיכות להצביע לנתניהו.

   

  "כי הם חושבים שהחיים האמיתיים זה הפגישות של נתניהו עם נשיא הודו וברזיל וארה"ב – בזמן שאלה ממש לא החיים. זה שואו, הכל שואו. וכשהוא אומר לגברת אורנה פרץ בקריית־שמונה, 'את לא מעניינת, את משעממת', הוא לא מתכוון רק לגברת פרץ, הוא מתכוון לכל הפריפריה. זה לא מעניין, זה משעמם, אל תבלבלו לו את המוח על 'מיון קדמי' וקשיים ושני מיליון עניים – זה לא מעניין".

   

  אבל למה אותם זה לא מעניין? אלה החיים שלהם.

   

  "כי הם מזוכיסטים. והם מסתכלים על נתניהו כעל משהו מיסטי. הוא גונב להם את הדעת. זה לא משהו הגיוני. נתניהו הוא אלוף העולם בלגנוב את דעת הציבור".

   

  את דעתי ודעתך הוא לא גנב.

   

  "את שלי כן. אני ימני יותר ממנו, אבל זה שהוא הצליח לגרום לזה שברגע שאתה מבקר אותו אתה 'שמאלני'– זו קוסמות. אני לא יודע להסביר את זה. האנשים שמצביעים לו הם ברובם מזרחים מהפריפריה, אנשים שבטוחים שהחיים שלנו פה זה ארה"ב וטראמפ ואיזה יופי הוא מדבר אנגלית. בסוף מפציצים את הדרום והעניים נהיים יותר עניים".

   

  אז מה הבעיה שלהם?

   

  "הם לא טיפשים, אבל יש להם נאמנות אבסולוטית. לנו המזרחים יש בעיה חמורה: אם יהיו 119 חברי כנסת מזרחים ואחד אשכנזי – הוא יהיה ראש הממשלה. אנחנו עדיין בטוחים שאתם יודעים לעשות את זה יותר טוב. את עמיר פרץ, פואד וגבאי שחטו. למה? כי הם לא אשכנזים".

   

  זו פוליטיקה עדתית מפורשת, וגואטה רואה גם איך היא שולטת באופן שבו הגופים הגדולים במשק – שבהם הוא מטפל בתוכנית הטלוויזיה – מתנהלים מול האזרח. "אותו בנאדם בפריפריה שצריך עכשיו 50 אלף לחתונה של הילד שלו, ויש לו משכורת של 9,000 שקל, הוא לא נחשב לקוח מסוכן של הבנק, אבל הבנק ייתן לו הלוואה בריבית של 7־8־9 אחוז, בזמן שטייקון שיבוא לבקש הלוואה בסיכון הכי גבוה יקבל ריבית של 1.6 אחוז. וההוא מהפריפריה עוד יחשוב שהבנק עושה לו טובה! בדיוק ככה נתניהו עושה לפריפריה: גורם להם להרגיש שהוא עושה להם טובה – הרי אשתו עצמה אמרה שהוא עושה טובה שהוא פה, הוא בכלל צריך להיות נשיא ארה"ב!

   

  "יש פה ציבור מוחלש שעובר קשיים נוראים, שני מיליון עניים, שעות של המתנה במיון, זה לא מעניין אף אחד. יודע למה? כי זה לא כואב. כי בחיים, כשכואב לך, אתה צורח. כשאתה לא צורח, סימן שלא כואב. על ההפצצות בדרום לא צורחים".

   

  תושבי הדרום צורחים.

   

  "תושבי הדרום זה כלום! אם כמות הטילים שנפלה פה לפני כחודש הייתה נופלת על משכן הכנסת בירושלים, מה הייתה התגובה? אבל זה רחוק, אז זה לא כואב".

   

  אולי כי נתניהו יודע שבדרום יצביעו לו בכל מקרה.

   

  "נכון. כל זמן שיצביעו לו, לא כואב. אבל תן לי לשאול אותך: אם אותה כמות טילים תיפול ברמת אביב – שזה לא המצביעים הקלאסיים של נתניהו – הוא יגיב כמו באשקלון? בוודאי שהוא יגיב הרבה יותר חזק. ולמה? כי הוא יודע שזה יכאב. אוי, זה יכאב. הם יזעזעו את המדינה. להם יש הרבה כסף, וזמן, והם ייצאו לרחובות, והם יכולים חודשים לא לעבוד ולזעזע את המדינה. אבל המסכן באשקלון ובאופקים ובעוטף עזה, הוא לא יכול יום אחד להפסיד עבודה כי זה אוכל של הילדים שלו. אין לו את הפריווילגיה, הזמן והיכולות לצאת ולהפגין. בגלל זה הוא בכיס של נתניהו".

   

  אגב, לו אתה אבא של יאיר נתניהו, מה אתה עושה בעניין?

   

  "לוקח אותו קודם כל לבדוק שהילד בסדר. שמע, יש לו אמא פסי־כו־לו־גית, אני חושב שהיא הראשונה שצריכה להיות ערה לסיפור הזה. כשהעבירו את חוק המואזין, אמרתי: רבותיי, אתם נורמליים? קיים כבר חוק למניעת רעשים! אמר לי בכיר בליכוד: עזוב, זה בקשה של יאיר נתניהו, לא שואלים. זה תקין בעיניך? אני אומר לך שהילד צריך עזרה, לא צוחק".

   

  מטעם משפחת נתניהו נמסר בתגובה להתבטאויות של גואטה כלפיה: “זוהי רכילות מגמתית, מסולפת ורצופת שקרים” (ראו תגובה מלאה במסגרת).

   

  מורשת ספרד

   

  לגואטה אין מעצורים, וגם אם יש – נדמה לי שהרפידות קצת הלכו. החיים הפרטיים שלו, הוא אומר, הם "תענוג", אבל בכל הקשור לישראל של אלוהים אחד – נתניהו – "השם יעזור". "אתה לא יכול לרסק את כל מערכות האכיפה במדינת ישראל, ואתה לא יכול להגיד שכל המערכת מקולקלת, כי מה צריך להבין מזה אותו ילד בפרדס כץ ששוטר עוצר אותו? שהשוטרים הם זבל ובית המשפט גם? כי זה המסר שנתניהו מעביר. ותשמע, אני רוצה שהליכוד ימשיך להיות בשלטון, אבל כל מישהו אחר שיוביל יהיה יותר טוב ממנו".

   

  עדיין ש"ס תמיד תתמוך בו.

   

  "זה אומר שגם ש"ס מבינה שאין לה לאן ללכת, כי ממול יש את יאיר לפיד, שמחפש לרסק אותה. אנשים פה, כמו לפיד, לא רוצים באמת לשבת לדבר, הם רק מדברים על לדבר. יודע למה? כי ברגע שאנחנו נבין שאנחנו חושבים אותו דבר על 85 אחוז, איך תצדיק את עצמך שיש לך מפלגה? אז אתה מקצין את הדעות שלך כדי להצדיק את קיומך. זו הסיבה שלפיד לא יישב לדבר באמת עם דרעי וגפני וליצמן".

   

  גואטה איננו פוליטיקאי, ואם ינסה שוב, סביר שזה יחזיק לא יותר מכפי שהחזיק בניסיון הקודם. גם כשהיה ב־2010 מנכ"ל עירייה התריע על חשד לשחיתות, פוטר, וחזר לתפקיד רק בצו זמני של מבקר המדינה. כעבור חצי שנה עזב סופית.

   

  אפילו משהו בחזותו, במבטו, מסגיר את הילד הפגוע מפעם, שעדיין נלחם את אי־הצדק הבסיסי שלתוכו נולד – משפחה של 13 נפשות (עשרה אחים, הורים וסבתא), בדירת שיכון בקריית־שמונה. זה הופך אותו כיום נגיש ואהוב, אבל גם נוח יותר להיפגע ולזעוף.

   

  הוא היה בן שמונה כשאחיו הבכור נהרג בפיגוע המפורסם ב־74', כשמחבלים חדרו לדירות ביישוב והרגו 16 תושבים ושני חיילים – ושום דבר בתחושה הבסיסית לא קהה מאז. "זה דבר שלא עוזב אותך בחיים. זה תמיד נמצא ברקע. מיום שאחי נרצח יחד עם אשתו, אמא שלי מתה. הסתיימו לה החיים. אבא שלי עוד היה חייב לסחוב את כולם על גבו, אבל היא כבר לא יצאה מהבית. וזה לגדול בבית של שכול, במצב כלכלי בעייתי. אבל ההורים היו מדהימים, עם אהבה וחום וחינוך ותרבות, וכולנו גדלנו יחד באהבה גדולה שאתה לא מבין".

   

  האהבה הזאת מכתיבה כיום את פייסנותו, ומאפשרת לו, בין השאר, לחבק אחיין גיי או בת כוכבת ריאליטי. "כי האלטרנטיבה, להחרים אותה, לא קיימת אצלי. להגיד לה, 'את לא בסדר' – זה לא יביא אותי לכלום. רק אם אני אחבק אותה ואוהב אותה יש סיכוי שהיא תמשיך להיות הבת שלי. אחרת היא תרים רגליים ותלך. שם המשחק פה הוא עד כמה אתה מסוגל להכיל את השני, וזה לא אומר להפוך אותך להיות כמוני, אלא לאהוב אותך בדיוק כמו שאתה. ושאתה תאהב אותי באותה מידה".

   

  גואטה מיישיר אליי עכשיו מבט חד־משמעי. "אני אשתדל לאהוב אותך", אני פולט חרישית.

   

  "למה אתה צריך להשתדל ולי זה בא בקלות?" גואטה מקשה.

   

  כי רק הכרנו, זה לא בא לי במיידי לאהוב אותך. אני מחבב אותך.

   

  "למה אני אוהב אותך במיידי? אני אסביר לך: כי אבא שלי היה גבאי בבית הכנסת, והיו אנשים שהגיעו לבית כנסת עם אוטו בשבת, אבל היו מחנים קילומטר משם. והייתי מלשין לאבא, והוא אמר לי: אוי ואבוי לך אם תגיד לו מילה, כי אם תגיד הוא לא יבוא לבית כנסת בכלל, לעולם. צריך לכבד אותו, לחבק אותו. עצם זה שהוא מחנה קילומטר מבית הכנסת אומר שני דברים: שהוא מכבד, ושהוא מתבייש. קשה לו, תכבד אותו. וזו בעיניי היהדות הספרדית המחבקת והמכילה, וככה הייתה יהדות ספרד".

   

  וככה ש"ס כבר לא?

   

  "ש"ס התחרדה. בבחירות האחרונות עדיין הצבעתי להם, אבל אשתי אומרת לי: אתה לא חוזר לש"ס לעולם".

   

  מה הקשר?

  9 שאלות קצת אחרות ליגאל גואטה

  1. איזו סדרה אתה רואה עכשיו?

  "אין לי פנאי לראות סדרות, אבל מתחייב לראות ב־ 29 לחודש את ‘האזרח גואטה’".

  2. איזה ספר מונח ליד מיטתך?

  "ארבעה ספרים: בדיוק סיימתי את 'נאשמים' של נתן דונביץ, דרמות מבתי המשפט בישראל בתקופת קום המדינה; 'הסדק', על לוחמי הסתר בבגדים אזרחיים מעבר לקווים, שעושים עבודת קודש תוך סכנת חיים; 'משפחה מטיילת' על צפון איטליה, שאבקר בה בחודש הבא בע"ה; ו'שער בת רבים', על פרשת השבוע".

  3. איזה סרט ראית לאחרונה בקולנוע?

  "'הבלתי רשמיים' על הקמתה של ש"ס. פשוט אגרוף בבטן".

  4. מי המוזיקאי שאתה הכי אוהב?

  "מוזיקאים: ג'יימס בראון, אריק איינשטיין, אום כולתום".

  5. מה אתה עושה כדי להישאר בכושר?

  "לצערי, לא עושה כושר. מדי פעם כדורסל עם חברים, אבל מקפיד לא לעלות במשקל ואף לרדת קצת".

  6. דרינק מועדף?

  "מים בטעמים, או ויטמינצ'יק בטעם פטל. בחיים לא שותה שום סוג של אלכוהול, אפילו לא בירה".

  7. איזה מתכון הוא המומחיות שלך?

  "בשר ראש, עוגיות טחינה. אני אלוף בהם".

  8. איזו קבוצת ספורט אתה אוהד?

  "מכבי ת"א בכדורסל, הפועל ק"ש בכדורגל".

  9. מה פריט הלבוש המועדף עליך?

  "מכנס אלגנט שחור או כחול כהה, חולצה מכופתרת לבנה צחורה".

   

  על בנימין נתניהו: "האנשים שמצביעים לו הם ברובם מזרחיים מהפריפריה, שבטוחים שהחיים שלנו פה זה טראמפ ונשיא הודו ואיזה יופי הוא מדבר אנגלית. בסוף מפציצים את הדרום והעניים נהיים יותר עניים"
  על בנימין נתניהו: "האנשים שמצביעים לו הם ברובם מזרחיים מהפריפריה, שבטוחים שהחיים שלנו פה זה טראמפ ונשיא הודו ואיזה יופי הוא מדבר אנגלית. בסוף מפציצים את הדרום והעניים נהיים יותר עניים"

   

   

  על איילת שקד: "היא דוגמה לשואו בלי תוכן. מתלוננת על שופטים שהם גילדה סגורה, ואז ממנה את הגילדה הסגורה שלה? אצלה לא היו שופטים מהפריפריה או כאלה שבאמת מייצגים את העם"
  על איילת שקד: "היא דוגמה לשואו בלי תוכן. מתלוננת על שופטים שהם גילדה סגורה, ואז ממנה את הגילדה הסגורה שלה? אצלה לא היו שופטים מהפריפריה או כאלה שבאמת מייצגים את העם"

   

  על אלי ישי: "הוא אפס בעשייה. תמיד אמרתי שהוא לא שווה ארבעה מנדטים, ולא היה שווה. כל הקולות שלו היו קולות של ברוך מרזל. הוא שווה בין 5,000 ל־ 7,000 קולות, זה הסיפור שלו"
  על אלי ישי: "הוא אפס בעשייה. תמיד אמרתי שהוא לא שווה ארבעה מנדטים, ולא היה שווה. כל הקולות שלו היו קולות של ברוך מרזל. הוא שווה בין 5,000 ל־ 7,000 קולות, זה הסיפור שלו"

   

  על אריה דרעי: "אם יש בנאדם בפוטנציאל להיות ראש ממשלה בישראל, הוא היחיד. הוא כריזמטי, מוכשר, מבין עניין, מתון. אני לא חושב שהוא גנב. ואני מקווה שגם הפרשה הנוכחית תיגמר באיזה עניין קטן של מיסוי"
  על אריה דרעי: "אם יש בנאדם בפוטנציאל להיות ראש ממשלה בישראל, הוא היחיד. הוא כריזמטי, מוכשר, מבין עניין, מתון. אני לא חושב שהוא גנב. ואני מקווה שגם הפרשה הנוכחית תיגמר באיזה עניין קטן של מיסוי"

   

  תגובות

  מטעם משפחת נתניהו נמסר: “זוהי רכילות מגמתית, מסולפת ורצופת שקרים. למר גואטה אין שום היכרות עם אירועים שקרו באמת. הוא מדקלם כשטוף מוח הדלפות פליליות, מסולפות ומגמתיות שפורסמו בתקשורת ומציג אותן כאמת צרופה. מר גואטה, כמו רבים אחרים, למד את הנוסחה הפשוטה והבדוקה לקבלת תקשורת אוהדת ומלטפת שתאפשר לו קאמבק: לזרוק כמה לכלוכים על ראש הממשלה נתניהו ומשפחתו. מצער ומביש”.

  שלמה בניזרי: "אני מאחל לגואטה את שמחת חיי בזמן שהוא טוען שאני ממורמר ומתוסכל. אני, ברוך השם, החזרתי עשרות אלפים בתשובה, חיברתי שישה ספרים והשביעי בדרך. בניי ובנותיי מדגמנים צניעות ויראת שמיים ולא בגדי ים לעיני כל ישראל. גואטה מייסד חנות של הכל בשקל בבני־ברק, ואני שירתי את המדינה 17 שנה בתפקידים הבכירים ביותר. מימיי לא גנבתי ולא הואשמתי בגניבה. נעשה לי עוול גדול משפטית, והעדות הטובה ביותר היא זו של עד המדינה משה סלע, שאמר מעל כל במה שהוא שיקר במשפטי כי אילצו אותו לעשות כך".

  לשכת שרת המשפטים איילת שקד: "בניגוד לגזענות המובנית של יגאל גואטה, שרת המשפטים שקד פעלה לשיקוף החברה הישראלית במערכת המשפט. שקד ביצעה מהפכה שמרנית במערכת המשפט, אותה אוהדים גם בוחרי ש"ס. עד לכניסתה לתפקיד אכן מינוי ספרדים נעשה לפי מספרים. שקד מחקה את האפליה והביאה לייצוג מגוון של כל חלקי העם, כולל חרדים, יוצאי אתיופיה ועולים מרוסיה. הקריטריונים של שקד לבחירת שופטים היו ברורים: מצוינות ייצוג חלקי האוכלוסייה ושמרנות".

  אלי ישי: “החיבור הנפלא שביצעתי עם אגודת ישראל הביא את המפלגה להישג היסטורי של שמונה מנדטים. בעוד ‘יחד’ זכתה ללגיטימציה של גדולי ישראל, אדמו”רים ורבנים, מר גואטה הוקע אל עמוד הקלון על ידי רבני מפלגתו ומועצת החכמים, שהבינה כי מדובר בדמות שאיננה ראויה לייצג ציבור, וטוב שכך”.

   


  פרסום ראשון: 21.05.19 , 23:27
  yed660100