שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן בלום
  24 שעות • 25.05.2019
  "נותנים לאמנים הזקנים כבוד רק אחרי שהם לא קיימים"
  לא רבים זוכרים, אבל בשנת 1975 הוציאו שמוליק קראוס ז"ל וג'וזי כץ אלבום שירי ילדים. עכשיו, לרגל הוצאתו המחודשת וחודשים ספורים לפני שהיא חוגגת יום הולדת 79, מגלה כץ למה המופע שליווה את האלבום ירד מהר מהבמות: "היו פעמים ששמוליק הגיע להופעה לא במצב הכי טוב, וראינו שהוא לא היה בנוי לטקסטים כאלה"
  אמיר שוורץ

  היה כיף לגדול בשנות ה־70 בישראל. הטלוויזיה החינוכית אמנם שידרה בשחור־לבן, אבל המוזיקה הייתה עשירה וצבעונית במיוחד. מיטב הזמרים הופיעו בפסטיבל שירי הילדים, ועוד לפני "הכבש השישה־עשר", אריק איינשטיין וחוה אלברשטיין הוציאו תקליטים לילדים. עוד פנינה לילדים מהעשור ההוא היא התקליט "לבד ביחד ולבד לבד" של שמוליק קראוס ז"ל וג'וזי כץ מ־1975, שיוצא כעת מחדש על גבי תקליט ויניל.

   

  כץ מאוד שמחה על ההוצאה המחודשת לאלבום, שהורכב משיריה של מרים ילן־שטקליס וכלל בין היתר את "טין טן", "נתפייסה", "אצו רצו גמדים", "רוח רוח" ו"שיר ערש לאלישבע". "וואו, הרבה זמן לא שמעתי את התקליט", היא צוחקת, "אבל אני שמחה שהוא יוצא עכשיו. באותה התקופה לא כל כך ידעו איך לאכול את התקליט הזה. אבל כל מי שאני מכירה ששמע אותו רצה עותק. נתתי כמעט את כל העותקים שהיו לי".

   

  התקליט נולד לאחר ששלישיית "הטוב הרע והנערה", שבה כץ הייתה חברה לצד ישראל גוריון ובני אמדורסקי ז"ל, הגיעה לסוף דרכה. "לשמוליק היה רעיון לקחת את שירי הילדים של מרים ילן־שטקליס ולבצע אותם כך שגם המבוגרים יאהבו אותם, ומכל שיר כאן אפשר ליהנות גם כילד וגם כמבוגר. הילדים שלי שמעו את התקליט בזמנו והם למדו לאהוב אותו. דווקא 'בובה זהבה' (של "החלונות הגבוהים") מאוד הפחיד את הבן שלי בהתחלה".

   

  על העטיפה התנוססו פניהם של כץ וקראוס בשיער ארוך בחולצות ג'ינס אופנתיות. הצלע השלישית שתרמה לקסם הייתה אלונה טוראל עם עיבודיה המרהיבים ונגינת הפנדר רודס מלאת הגרוב שלה, כך שניתן לראות בהוצאה המחודשת של האלבום גם מצבה מוזיקלית לפועלה של היוצרת שהלכה לעולמה לאחרונה.

   

  "הכרנו את אלונה כשהיינו בניו־יורק, ושמוליק פנה אליה כדי שתעשה את העיבודים לשירים", נזכרת כץ. "זו הייתה תקופה מאוד נעימה. העבודה עם אלונה הייתה תענוג. היא הייתה אישה מלאת אמפתיה, סבלנות, חוכמה וחוש הומור".

   

  בעקבות האלבום יצא הזוג לסיבוב הופעות. "צדי צרפתי ביים אותנו. שמוליק לבש אוברול של ילד ואני לבשתי בגד סקסי עם כל הרגליים בחוץ. המופע רץ במשך שלושה חודשים ואז הוא ירד כי נכנסתי להיריון וכבר לא יכולתי להיכנס לתלבושת. אבל זה לא היה שלאגר, כי השירים לא תפסו חזק ברדיו. זה היה תקליט שהקדים את זמנו". לדברי כץ זו לא הייתה הסיבה היחידה לכך שהמופע ירד בטרם עת. "היו פעמים ששמוליק הגיע להופעה לא במצב הכי טוב וראינו שהוא לא היה בנוי לטקסטים כאלה", היא צוחקת.

   

  "החלטנו לעשות ערב לכבוד מרים ילן־שטקליס", ממשיכה כץ, "היא אהבה את העובדה שעושים משהו עם השירים שלה, אבל היא לא הבינה למה עושים מזה רוקנ'רול".

   

  כץ, שתחגוג הקיץ יום הולדת 79, שמחה שהעבר המוזיקלי שלה עדיין מעורר עניין, אבל היחס לאמנים הוותיקים בארץ מקומם אותה. "נותנים לזקנים כבוד רק אחרי שהם לא קיימים, וזה חבל כי יש הרבה אמנים מבוגרים שעדיין רוצים להופיע. למרות שאני מבינה שהצעירים רוצים לשמוע את המוזיקה שלהם".

   

  ומה לגבי שיר חדש שלך?

   

  "כל הזמן שולחים לי שירים אבל לוקח לי זמן לקבוע פגישות ולחזור לזה עוד פעם. לא הייתי מתנגדת להקליט שיר חדש שייצא לרדיו אבל צריך חשק לזה, ועכשיו אני יותר אוהבת את השקט".

   


  פרסום ראשון: 25.05.19 , 19:30