yed300250
הכי מטוקבקות
  בלונדיי
  24 שעות • 27.05.2019
  בלונדיי
  כן, יש דבר כזה "יום הבלונד הבינלאומי" והוא מתקיים בעוד שלושה ימים, ב־31 במאי. אז לכבוד היום הכי צהוב בשנה, יצאנו למסע בעקבות הבלונד וגילינו שבעוד שמחקרים מראים כי גברים תופסים בלונדיניות כפחות חכמות, הרי שנשים בעלות שיער בהיר מרוויחות יותר מבעלות השיער הכהה. וגם: האם עד שנת 2219 ייעלמו כל הבלונדיניות הטבעיות מהעולם
  לילית וגנר

  פעם, מזמן, ביוון העתיקה, הגיחה אפרודיטה מתוך קצף הגלים, והציגה עצמה ליוונים כאלת האהבה והיופי, המסמלת רומנטיקה, מיניות ואהבה חסרת גבולות. העובדה שהיא הציגה שיער ארוך, גולש ובהיר מאוד רק עזר להולדת האגדה — קבלו את הבלונדינית, שמאז, במשך אלפי שנים, משמשת מודל למיניות, מקור השראה לפנטזיות גבריות ומודל חיקוי לנשים. טוב, לחלק מהנשים.

   

  אבל האם באמת בלונדיניות נהנות יותר? ג'ואנה פיטמן, מבקרת הצילום של ה"טיימס" הלונדוני, בטוחה שכן והיא אפילו כתבה על זה ספר — "על הבלונד". בתור בלונדינית טבעית, פיטמן טוענת שהיא יודעת על מה היא מדברת: "בזכות הבלונד קיבלתי במהלך החיים שלי הרבה יותר תשומת לב חיובית. כבלונדינית, נתפסתי זוהרת יותר והיו מצבים בהם הבלונד הגדיר מחדש את מצב הרוח שלי, כשהוא גורם לי להרגיש צעירה יותר, ובאופן מוזר, גם חיובית יותר בתפיסת המציאות".

   

  לדברי פיטמן, שחקרה את ההיסטוריה של הבלונד, הרי שברונטיות קינאו בחברותיהן בהירות השיער הרבה לפני שהמציאו את שטיפות השיער. עם השנים הבלונד הפך לאייקון של תרבות המערב באמנות ובספרות.

   

  נכון שבימי הביניים נשים עם שיער בהיר עוררו חשד ודעות קדומות, ונשאו הבטחה של ארוטיקה מסוכנת, פיתוי ויופי שאי־אפשר לעמוד בפניהם, אבל הן גם היו רמז לטוהר ורוחניות, כפי שניתן לראות בציורים שבחרו להציג רבים מהמלאכים כבעלי פלומת שיער בהירה.

   

  גם ציירי הרנסאנס באיטליה ובאנגליה העריצו את השיער הבלונדיני, כפי שנראה בבירור בציורים של בוטיצ'לי וטיציאן, שהציגו את ונוס כבלונדינית טבעית. הנשים באיטליה של הרנסאנס היו מעבירות את סופי השבוע בבחירת מתכונים לתערובות שיהפכו את השיער שלהן בהיר יותר (היו להן לפחות 36 כאלה). האגדות של האחים גרים סיפרו על גיבורות עם עיניים כחולות ושיער בלונדיני, "אייבנהו" של סר וולטר סקוט היה גיבור אהוב ורומנטי, וכן, גם בלונדיני עם עיניים כחולות, כמו גם אהובתו רווינה.

   

  לשיא הפופולריות הגיע הבלונד במאה ה־20, וגם העובדה שאומץ על ידי הנאצים כסמל של הגזע הארי, לא הצליחה לגרום לאנושות להתכחש ליופי הבהיר והמלאכי הזה.

   

  מרילין מונרו וג'ין הארלו חגגו על המסכים בהוליווד כ"פצצות מין בלונדיניות" ואלפרד היצ'קוק הפך אותן לגיבורות סרטי המתח הגאוניים שלו כי הן שידרו תום וכנות, כשהן מסתירות אש וגופרית תחת הקרירות הבלונדינית שלהן. גם כשזה הגיע לריס וית'רספון ב"לא רק בלונדינית", או לדולי פרטון ב־Dumb Blonde כדוגמה לסטריאוטיפ הרווח ביותר, הברונטיות לא נרתעו, וחמצון השיער הפך לספורט לאומי של נשות המערב. אז מה אם זה חייב אותן להתמודד עם "בדיחות בלונדיניות" שההיסטוריה המציאה השכם והערב, ועם שלל הגוונים שכל עידן בתרבות האנושית הוסיף לבלונד הטבעי.

   

  וזה התחיל עוד ביוון העתיקה. אז, מי שהסתובבה עם שיער בלונדיני ברחובות אתונה לא הייתה צריכה להכריז שום דבר. כולם ידעו שהיא עוסקת במקצוע העתיק בעולם. הקיסר קליגולה ברומא הגדיל לעשות והורה על כל היצאניות באימפריה לצבוע את שערן לבלונדיני או להסתובב עם פאה בהירה כדי לסמן את עיסוקן. התוצאה: השיער הבלונדיני הפך נחשק עוד יותר מקודם.

   

  הטלטלות האלה בין "בלונדיניות נהנות יותר" ו"גברים מעדיפים בלונדיניות" לבין התדמית קלת הדעת, הטיפשה או הנכלולית של נשים בלונדיניות, היו מנת חלקם של בהירי השיער לאורך הדורות. מחקרים הראו שוב ושוב שגברים תופסים כהות שיער כנשים יותר אינטליגנטיות ומוצלחות מחברותיהן הבלונדיניות.

   

  "הטיפשה הבלונדינית" הראשונה הופיעה, לדברי פיטמן, במחזה צרפתי משנת 1775 Les Curiosites de la Foire כבת דמותה של רוזאלי דות'ה, יצאנית שהתפרסמה ביפי תוארה, שערה הבהיר וקודקודה הריק ממוח. אבל עם כל הכבוד להיסטוריה יש לבלונדינים סיבה טובה להתגאות בשיער הבהיר שלהם, ולא רק בגלל העובדה שיום מיוחד הוקדש לו. החל מ־2006 הוכרז ה־31 במאי כ"יום הבלונד הבינלאומי", כאשר המקורות ההיסטוריים ליוזמה לא לגמרי ברורים. יש האומרים שהראשונות לחגוג היו קבוצה של סטודנטיות למשפטים שמחו על כך שעמיתיהן הגברים לא לוקחים אותן מספיק ברצינות, ואחרים מוכנים להישבע שהכל התחיל בזכות ריס וית'רספון ושובר הקופות "לא רק בלונדינית" — סרט שהתקבל בחום רב על ידי קהילת הבלונדיניות, שהחליטו להכריז על יום משלהן.

   

  לפני מספר שנים הופיעו ידיעות בכלי תקשורת מובילים בכל רחבי העולם לפיהן מחקר של ארגון הבריאות העולמי (WHO) קובע שבעוד כ־200 שנה ייעלמו כל הבלונדינים מעל פני כדור הארץ. ההסבר: כדי להיוולד בלונדיני צריך שגם אבא וגם אמא יהיו בלונדינים טבעיים, כאלה שלא זקוקים לחימצון, ואלה הולכים ומתמעטים. על פי המחקר הנ"ל הבלונדיני/ת האחרון/נה תיוולד בעוד 200 שנה בפינלנד. אלא שהיו מי שלא היו מוכנים לקבל את הדין, ואתר SNOPES, ששם לו למטרה לבדוק אמת מאחורי הפרסומים ברשת, בדק ומצא שמדובר בפייק ניוז. אין כמובן דרך לדעת מי יהיה צודק בשנת 2219.

   

   


  פרסום ראשון: 27.05.19 , 19:49
  yed660100