ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אבי גבאי. "היחיד שאני חייב לו סליחה זה הבן הקטן שלי"
  המוסף לשבת • 06.06.2019
  "אנחנו נשבעים אמונים למדינה, לא להבטחות שלנו"
  אחרי שהוביל את העבודה לשפל הגדול בתולדותיה ולקראת מה שנראה כסוף דרכו במפלגה, אבי גבאי עדיין לא מתחרט על המו"מ עם נתניהו ("גם בעתיד לא אשלול ישיבה איתו בממשלה") | את הכישלון האישי הוא מעדיף לחלוק עם שותפיו הזועמים ("רצנו יחד כרשימה, בשום שלב לא אמרתי: 'אבי, אבי, אבי'") | ורומז מה הוא חושב על המועמדים מבית: "אהוד ברק? יאיר גולן? שיבואו. בשמחה רבה"
  יובל קרני | צילום: יונתן בלום

  יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, נראה כמי שמנהל את הקרב האחרון על חייו הפוליטיים. אם לא די בכישלון הצורב בבחירות, הרי שהמו"מ הקואליציוני עם נתניהו בתוך זמן הפציעות קומם עליו גם את אחרוני הח"כים בסיעה שעד עכשיו נהגו בו, איך לומר, בכבוד של מפסידים. איציק שמולי, סתיו שפיר, שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ קמו השבוע כל אחד בתורו (וביחד) ואמרו לו: "אבי, די".

   

  השבוע הוחלט במפלגת העבודה על הקדמת הפריימריז ל־2 ביולי, או במילים פחות מכובסות — הדחת היו"ר. זה הריטואל. לא ברור אם גבאי יעמיד את עצמו לבחירה חוזרת, הרי למהלך כזה צריך אומץ ויש שיגידו שגם חוצפה. הסיכוי שגבאי יתמודד לא גבוה, ואם לא ימשיך לכהן כיו"ר המפלגה, כנראה גם חבר כנסת הוא לא יישאר. אבל גבאי לא נותן למציאות הפוליטית לבלבל אותו. הוא עדיין נלחם במה שנשאר ממפלגת העבודה.

   

  נכשלת בבחירות. בסקר שנערך לפני כשבוע מפלגת העבודה יורדת מתחת לאחוז החסימה. למה לא לקום וללכת הביתה?

   

  "יש פריימריז ואני צריך להחליט אם אני רוצה להתמודד. יש לי אחריות לכך שקיבלנו בבחירות שישה מנדטים, אבל לא רק לי יש אחריות. גם לאחרים. אני לא לבד. יש רשימה שרצה יחד. הצגנו נבחרת ולא אמרתי בשום שלב של הקמפיין: 'אבי, אבי, אבי'. לכל אחד יש את החלק שלו. אבל מה שקרה יותר גדול מכולנו. היינו צריכים לבנות ספינה טובה שתדע לעמוד בסופה. ידענו שיש סופה של 'ביבי או לא ביבי' ואנחנו בתוך הסופה הזאת".

   

  גבאי מכוון בדבריו לסחף הגדול לכיוון גנץ, שהיה האלטרנטיבה לנתניהו. "התוצאה מאוד קשה, אבל בנט לא עבר את אחוז החסימה כתוצאה מהסופה הזאת, זהות יהודית לא עברה את אחוז החסימה".

   

  סליחה, אבל אתה המוביל, אתה המנהיג. איפה האחריות שלך?

   

  "לקחתי על עצמי אחריות וקבענו שהולכים לפריימריז. לפי החוקה שלנו לא צריך ללכת לפריימריז עכשיו. ואני אמרתי, עוד לפני שהוכרז על בחירות חוזרות, שאני לוקח אחריות ומקדים את הפריימריז. עוד לא החלטתי אם אתמודד, אבל אני קורא למועמדים אחרים לבוא ולהתמודד. אהוד ברק? יאיר גולן? בשמחה רבה".

   

  ציפי לבני?

   

  "לא פנתה. אבל לבני אמרה כבר כמה פעמים שהיא לא יכולה עם מפלגת העבודה בגלל ההיסטוריה של המפלגה".

   

  תתמוך באהוד ברק לראשות העבודה?

   

  "גם אם לא אתמודד, אני יכול להבטיח לך שלא אשב על הגדר. יש לי השפעה על הרבה מאוד מתפקדים וחברים במפלגה ואני אומר את דעתי. ויש לי המון הערכה לאהוד ברק. הוא אדם רציני עם קבלות אמיתיות. איש מצוין. אני מאוד אשמח אם הוא יחזור למפלגת העבודה. ברגע שאראה את רשימת המועמדים, אני אגיד לך מי הכי מתאים ואביע תמיכה באחד מהם".

   

  אם אני מתמודד היום על ראשות מפלגת העבודה, לא בטוח שהייתי רוצה את התמיכה שלך.

   

  "טוב, אז לא צריך".

   

  פירקת את המפלגה, נכשלת בבחירות. למה התמיכה שלך רלוונטית?

   

  "תקשיב טוב: בקרב כ־60 אלף חברי מפלגת העבודה יש אלפים רבים ופעילים שתומכים בי. יש לי הרבה מאוד כוח במפלגה".

   

  זו הייתה טעות להיפרד מלבני?

   

  "לא. הטעות הייתה שלא נפרדנו מההתחלה. כל ההליכה המשותפת רק יצרה מתחים מיותרים".

   

  אם לא תמשיך בתפקיד היו"ר, תדרוש עבורך שריון ברשימה?

   

  "לא. אני לא מעוניין בשריון".

   

  חבילה של דמוקרטיה

   

  גבאי ניהל קמפיין בחירות אגרסיבי וחריף עם שני מסרים מרכזיים: נתניהו מושחת וגזען, ומפלגת העבודה לא תצטרף בכל מקרה לממשלה בראשותו. ההבטחה הזאת התפוגגה ברגע שגבאי ניהל עם נתניהו מו"מ מרתוני וחשאי ב־24 השעות האחרונות שנותרו לו כדי להציג ממשלה. גבאי אמר לנו השבוע כי אם זה תלוי בו, הוא ייכנס לממשלת נתניהו גם אחרי הבחירות הקרובות.

   

  "אני כבר לא אשלול הצטרפות לממשלת נתניהו", אומר גבאי. "למדתי מהניסיון הזה שאף פעם אתה לא יודע באיזו קונסטלציה פוליטית תמצא את עצמך. נקלעתי לשתי התחייבויות סותרות: לא לשבת בממשלת נתניהו, ולשמור על הדמוקרטיה. במה המחנה שלנו מאשים את נתניהו? שהוא עושה הכל בשביל ההישרדות שלו. ואותו נתניהו בא אליי ואמר לי: 'קח הכל'".

   

  מה קיבלתם מנתניהו?

   

  "קיבלנו חבילה שלמה של דמוקרטיה. אין חוקי חסינות, אין חוקים פרסונליים, אין פסקת התגברות, יש לנו וטו על כל חקיקה שקשורה בבתי המשפט, כל הרטוריקה של ראש הממשלה כלפי מערכת אכיפת החוק תשתנה. קיבלנו אשכרה שאלטר מוחלט בידיים שלנו".

   

  ואתה קנית את הסחורה הזאת?

   

  "זה לא שנתניהו שינה את דרכו. זה לא שהוא הפך לדמוקרט. זה לא שהוא החליט פתאום שהוא לא רוצה את חוק החסינות. הוא נקלע לסיטואציה פוליטית שבה הוא היה צריך לתת לנו את זה כדי לשמור על השלטון שלו".

   

  בכלל, אומר גבאי, התחייבות פוליטית זה לא לוחות הברית. "אנחנו נשבעים אמונים למדינת ישראל, אבל אנחנו לא נשבעים אמונים להבטחות שלנו", הוא מסביר ומוסיף: "לאור לוחות הזמנים לא היה לי מספיק זמן לשכנע את החברים להצטרף לממשלה. זו החלטה דרמטית. אילו היה לי עוד קצת זמן — הייתי מצליח לשכנע אותם".

   

  אבל כל חברי הסיעה שלך התנגדו למהלך, למעט טל רוסו.

   

  "אלו לא העובדות. אז הם טוענים שהתנגדו. בסדר. כשנסעתי לבלפור ידעתי שהסיכויים שיקרה משהו חיובי לא גבוהים. אבל הייתי חייב לעשות את זה. יכולנו לקבל הכל. את כל החבילה של הדמוקרטיה".

   

  לדבריו, הוא שמע במו אוזניו את ראשי המפלגות החרדיות מביעים באוזני נתניהו את הסכמתם לכך. "מאחר שצריך לעבוד מאוד זהיר עם ביבי, אז רציתי לדעת שזה מקובל גם על החרדים. בשש וחצי בבוקר ביבי מתקשר לליצמן, דרעי וגפני, אחד אחרי השני. הוא שם אותם על הספיקר והם לא ידעו שאני מקשיב. הוא אומר להם, 'רבותיי, יש אפשרות להקים ממשלה, אבל המחיר הוא שאין פסקת התגברות'. ושלושתם אומרים לו: "בסדר. לך על זה". לא הייתה לו ברירה, אז הוא הסכים. בסוף אנחנו היינו הליברמן של הממשלה הזאת. כי בלעדינו הוא לא יכול לעשות כלום".

   

  לפי הפרסומים צילמת את נתניהו אומר: "אני מחכה לרגע שאוכל לזרוק גט כריתות לליברמן". למה היה חשוב לך לצלם?

   

  "זה היה חלק מהעניין. לא רצינו שיהיה בינינו סיכום וביבי ירוץ עם זה לליברמן. לא רצינו שהוא ישתמש בנו, אז צילמנו".

   

  במקרה הטוב אתה נאיבי. נתניהו כבר אמר כמה פעמים דברים מול המצלמה ואחר כך עשה ההפך.

   

  "אני חושב שבן אדם שמצטלם בשש וחצי בבוקר ואומר משהו, קשה לו בתוך כמה שעות להתהפך על עצמו, גם אם זה ביבי. זה לא כל כך פשוט".

   

  למה אתם מסרבים לחשוף את הסרטון?

   

  "כי זה לא רלוונטי. האמת? אף עיתונאי לא ביקש את הסרטון עד עכשיו".

   

  איציק שמולי טען שאינך דובר אמת: "כשאני שומע את גבאי הדם שלי רותח. אם התינוק שלי נבו היה יכול להעיד מה היה בחדר — הייתם מבינים".

   

  "אז אמר".

   

  שלי יחימוביץ' אמרה: "אבי, די!"

   

  "העובדות מאוד פשוטות. ישבתי עם שלי ביום רביעי בשלוש בצהריים. הדבר הזה דלף לתקשורת בשש וחצי בערך. אם היא לא הייתה רוצה את זה — זה היה דולף הרבה קודם. אני לא מאשים אף אחד בצביעות. שהציבור ישפוט. גם רוסו היה בעד. טל אמר שזה צעד נכון בשביל המדינה והמפלגה, אבל קשה לו עם זה שהתחייבנו לא להצטרף לממשלת נתניהו".

   

  מה למדת על נתניהו שלא ידעת קודם?

   

  "אני לא ראיתי את ביבי הפוליטיקאי, כי הייתי איתו רק בממשלה. הוא יודע לעבוד. הוא פוליטיקאי טוב ומנוסה, אין מה לעשות. גם הבהרתי לו שאני לא בא לבד. אין פיצולים ואין שום דבר".

   

  בכיר בליכוד טוען ההפך: שכבר היית בדרך לממשלה רק עם טל רוסו, אבל רוסו סירב להצטרף.

   

  "לא היה ולא נברא. מהרגע הראשון אמרתי לביבי שאני בא רק כיו"ר מפלגת העבודה, עם כל הסיעה ולאחר אישור הוועידה. ועידת העבודה הייתה מאשרת בקלות את ההצטרפות שלנו לממשלה. כמה אפשר להגיד לא? מאוד חבל לי שזה לא קרה. נוצרה הזדמנות שהימין רב זה עם זה, וביבי צריך אותנו".

   

  הזיגזג שלך מדהים בהתחשב בדברים שאמרת על נתניהו כל מערכת הבחירות.

   

  "אתה צודק והכל טוב ויפה. אבל תאר לך שאנחנו בממשלה וההתקפות על השמאל היו נפסקות? אני לא מצטער ולא מתחרט. גם קיבלתי את כל מה שרצינו וגם ידעתי שבלעדינו אין לו ממשלה".

   

  בלי פרוטקשן לפעילים

   

  במפלגת העבודה התבדחו השבוע שגבאי הוא היו"ר הראשון בתולדותיה שהצליח לסיים קדנציה שלמה בכנסת. אמנם קדנציה של חודש מרגע השבעת הכנסת ועד ההחלטה לפזרה — אבל קדנציה. גבאי נבחר ביולי 2017 לתפקיד יו"ר העבודה אחרי שגבר בסיבוב השני על ח"כ עמיר פרץ. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, הוא יסיים את תפקידו ב־2 ביולי. "זה לא פשוט להיכנס למערכת כמו מפלגת העבודה עם מעט מאוד ניסיון פוליטי כמו שהיה לי, והניסיון היה חסר לי", מסביר גבאי.

   

  וגם בגלל האופי והיהירות שלך?

   

  "מצטער, אני לא יהיר. אחרת איך אתה מסביר את זה שאלפי פעילים ממשיכים ללכת אחריי?"

   

  גבאי טוען כי במפלגת העבודה הייתה תרבות של פרוטקשן: קונים פעילים בג'ובים תמורת שקט. "אני מחלק את המפלגה לשניים", הוא אומר. "אלה שעובדים ומתנדבים ואלה שרק עושים רעש ולא תורמים כלום. אלה שעושים, כולם אחריי. אלה שמדברים ורגילים רק לחיות על חשבון מפלגת העבודה — הם כלום. כי הם היו רגילים שנותנים להם כל מיני דברים תמורת שום דבר. ואני לא הייתי במשחק הזה. לא שילמתי דמי חסות לפעילים".

   

  שאלתי את גבאי אם הוא צריך צריך לבקש ממישהו סליחה. "מהבן הקטן שלי עמרי. היו לי שנתיים מאוד אינטנסיביות ואני חייב לו סליחה", השיב.

   

  וסליחה מפוליטיקאי?

   

  "פוליטיקאי שאני צריך לבקש ממנו סליחה? יש לכם רעיונות? ממי אני צריך לבקש סליחה?"

   

  הבאת את מפלגת העבודה לשפל של כל הזמנים. שום בקשת סליחה?

   

  "אולי הפוך. אולי אלה שהפריעו והזיקו צריכים לבקש סליחה?"

   

  מה צריך לעשות כדי שהשמאל יחזור לשלטון?

   

  "צריך שהשמאל ירצה לנצח. ולהפסיק לחשוב מה יגידו. יאיר לפיד לא רוצה לנצח בחירות, כי אחרת היה מוותר על הרוטציה. וצריך להביא מצביעים מהמחנה השני. לשכנע אנשים לעבור צד. כחול לבן שתתה את כל מפלגת העבודה ואת מרצ".

   

  כבל טען שאיימת להפיל את קירות הבית על המפלגה שלך. בסוף הוא צדק. זה מה שקרה.

   

  "כבל עשה הכל כדי שניכשל. הוא לא רק נתן תחזית, הוא גם עבד בזה. במשך חודשים הוא התראיין נגד המפלגה והיו"ר שלה. יש לזה השפעה רעה מאוד על המפלגה. ולאחרים הוא לא עשה את זה? באחת הפגישות הראשונות שלנו כבל התגאה בפניי שהוא הפיל את כל ראשי המפלגה הקודמים".

   

  אמרת את המשפט הזה או לא? שתפיל את הבית על המפלגה?

   

  "תקשיב טוב, אין המצאה יותר גדולה מזאת".

   

  כבל הביא פוליגרף.

   

  "נו, ברצינות. אתה בדקת את הפוליגרף בעצמך? כבל מאמין לשקרים שהוא אומר. דבר כזה בחיים לא אמרתי".

   

  ואם הוא יתמודד על ראשות העבודה?

   

  "במקרה הטוב, אם יהיה לו מזל ורוח גבית — הוא יצליח להיות מזכיר סניף ראש־העין. אין לו סיכוי בכלל. אני מוכן לאכול כובע אם כבל מתמודד".

   

  כבל בתגובה: "גבאי הוא שקרן סדרתי. אני מניח שאם ייקחו אותו למכונת אמת על דברים שהוא אומר, ולא רק עליי, המכונה תקרוס. לגופו של עניין: כשגבאי ויחימוביץ' הגיעו אליי הביתה לפני הבחירות המקדימות בעבודה, אמרתי באופן הכי ברור ובקול רם וצלול, בנוכחות יחימוביץ': 'שלא תתבלבל. אם תבגוד בי ובערכי התנועה אני אעשה הכל כדי להפיל אותך, כפי שפעלתי מול אלה שאני אישית העליתי אותם לתפקיד ובגדו בהתחייבות שלהם למען התנועה'. הדברים נאמרו בהקשר מאוד ברור".

   


  פרסום ראשון: 06.06.19 , 16:53