ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 12.06.2019
  בהצבעה ראשונה
  בעוד שלרובנו לא ממש ברור מדוע בדיוק יש בחירות ואיזה שינוי כבר יכול להיות בתוצאות (אבל די מרוצים מעוד יום חופש), יש כאלה שבשבילם זו חגיגה דמוקרטית של ממש: בני הנוער שהיו קטינים בבחירות הקודמות, חגגו לאחרונה 18 והפעם יוכלו להגיע לקלפי † כתבינו פגשו כמה מהם ברחבי הארץ ושמעו את הקולות החדשים
  כתבי "ידיעות אחרונות"

  "אנחנו לא מעניינים את שליחי הציבור"

  "הבחירות האלה הן בזבוז כסף מטורף, אבל מבחינתי זו הזדמנות לעשות שינוי" – כך אומר סהר ניסנוב (17) מושב עין הבשור, אחד מהמצביעים החדשים של אזור עוטף עזה.

   

  "הנושאים החשובים לי הם יוקר המחייה והסדרה ברצועת עזה", אומר ניסנוב, "אני מרגיש שאנחנו, בעוטף, לא מעניינים את שליחי הציבור. מרגיש לי שתושבי גוש דן מקבלים יחס מועדף. אני מעריך את רוב חברי הכנסת, אבל הם בעיקר חושבים על עצמם. בנוגע להצבעה, אני מתלבט בין העבודה לבין כחול לבן. לדעתי בני גנץ או גדעון סער מתאימים להיות ראשי ממשלה".

   

  ליטל לוי מקיבוץ ניר יצחק פסימית לגבי הבחירות: "זה בזבוז כספים חבל על הזמן", היא טוענת, "ואני מודאגת שבסופו של דבר תקום ממשלה ימנית קיצונית עם חרדים. אני לא סגורה למי אצביע, אבל לביבי זה לא יהיה. בתכלס, רק גנץ או ביבי יכולים להיות ראשי ממשלה. אילו יכולתי להצביע באפריל האחרון הייתי מצביעה למשה כחלון".

   

  גיא סולומון מקיבוץ מגן אומר: "הדבר החשוב ביותר לממשלה הוא ליישר את עניין חוק הגיוס. לא הגיוני שחלק מסוים במדינה יכול להחליט שהוא לא מתגייס. צריך גם להביא למשפט צודק את כל הפרשות של ראש הממשלה. למי אצביע? אני מעט מבולבל כי אני מאוד מעריך את גנץ אבל מצד שני אני פקוד במרצ. אני מאמין שאצביע לכחול לבן. גנץ מבשר טובות".

  מתן צורי

   

   

  "לצמצם פערים בין הפריפריה למרכז"

  "מערכת הבחירות הקרובה היא בזבוז משווע של כספים, שאפשר היה להשקיע בקידום החינוך, הבריאות, הרווחה והתעסוקה" – כך אומר ניתאי דהאן מעכו, שהיה מוותר בשמחה על הזכות לממש לראשונה את זכות הבחירה.

   

  לדבריו, "המשימה הראשונה של הממשלה הבאה היא לצמצם את הפערים בין הפריפריה למרכז. לא יכול להיות שמצד אחד יבקשו לעודד את ההתיישבות בגליל, שהולך ומתרוקן מיהודים, ומצד שני יבטלו הטבות מס ויפגעו ברמת החינוך והבריאות". ניר בן־מויאל מוסיפה: "אין שום סיבה לנדוד לעיר כמו עכו אם היא לא תזכה לרמת שירותים שוויונית". עמית סבן דואג דווקא ל”נושא הפנסיה לעצמאים (וביניהם אביו) ולמערכת הבריאות הקורסת. אני בטוח שבתי החולים במרכז במצב טוב יותר”.

   

  צילום: גיל נחושתן
  צילום: גיל נחושתן

  ומה הם חושבים על נבחרי הציבור? "הם פוליטיקאים קטנים ואין אמון בהם. מערכת הבחירות האחרונה מעידה על כך", אמרה ניר, וחבריה הינהנו.

   

  ובמי יבחרו? ניתאי היה רוצה לראות את הרב רפי פרץ בראשות הממשלה. "הוא מודל לחיקוי שמייצג ערכים ואהבת הארץ", הוא אומר. ניר מספרת ש"במשפחה כולנו מצביעי ליכוד. אני חושבת שאין תחליף לנתניהו. השמאל או המרכז לא באים בחשבון". וגם עמית מודיע שהקול שלו הולך לגוש הימין.

  גואל בנו

   

  "לחזק את הזהות היהודית במדינה"

  נעה טנג'ר, שחר נויברגר וטל פולטהיים, שלוש נערות מהשומרון, יצביעו בבחירות הקרובות לראשונה.

   

  שחר חושבת שהממשלה צריכה להשקיע ב"לחזק את הזהות היהודית במדינה. יותר מסורת ויהדות, לא בכפייה כמובן. וגם את הביטחון. נעה סבורה ש"הנושאים שבהם צריך להתעסק הם זכויות של ניצולי השואה וגיבורי מלחמות ישראל”. ואילו טל סבורה ש"החינוך הוא דבר חשוב והממשלה צריכה להתעסק בו, וגם כמובן בהחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון".

  צילום: שאול גולןש
  צילום: שאול גולןש

  ומה דעתן על הבחירות החוזרות? "בזבוז של זמן וכספי ציבור שיכלו להקל על חיי האזרחים", אומרת נעה. אך שחר טוענת ש"זו דווקא הזדמנות לכל מצביע להיות שלם יותר עם החלטתו". ואילו טל סבורה ש"המרוויחים העיקריים הם הפוליטיקאים, בעיקר אלה שלא הצליחו להיכנס לכנסת בפעם הקודמת".

   

  ולמי הן הולכות להצביע? נעה מספרת ש"זו תהיה אחת ממפלגות הימין, אבל אני לא יודעת איזו עדיין. ביבי נראה כרגע כאלטרנטיבה הטובה ביותר לכהן כראש ממשלה". שחר "מתלבטת בין הימין החדש לאיחוד מפלגות הימין. ביבי צריך להמשיך להנהיג".

   

  טל מציגה עמדה מעניינת: "אם הייתי יכולה להצביע בבחירות הקודמות הייתי מצביעה לימין החדש. עכשיו, בגלל שלא ברור אם איילת שקד תמשיך עם בנט, כנראה אצביע לליכוד".

  אלישע בן קימון

   

   

  "שמחתי שיש בחירות ואני יכולה להשפיע"

   

  עדי הושמנד ונועם גרינפלד ממשמר דוד ורום שקדי מהמושב גני הדר לקחו פסק זמן מהחזרות למופע הסיום של כיתה י"ב כדי לדבר על הבחירות.

   

  “שמחתי ממש לשמוע שיש בחירות חוזרות כי עכשיו אני יכולה לבחור ולהשפיע", אומרת גרינפלד. הושמנד מוסיפה: "עכשיו תהיה לי הזדמנות להעמיק בשוק המפלגות ואז להצביע למי שהכי קרוב אלי". שקדי מוסיף: "אני לא שמחתי. שוב הפוליטיקאים הוכיחו שהם חושבים רק על עצמם, גם במחיר של מיליארדי שקלים”.

  צילום: דנה קופל
  צילום: דנה קופל

  מה הנושאים הבוערים שבהם הממשלה הבאה צריכה לטפל? "בריאות, ביטחון וחינוך", אומר שקדי. הושמנד: “חשוב לי לדעת שהם עושים הכל כדי למנוע שליחת חיילים למלחמה". גרינפלד: "חלוקה שוויונית של המשאבים". האם היה צריך ללכת לבחירות חוזרות? "לא", אומר שקדי, "זה בזבוז גדול של כספים". גרינפלד חושבת אחרת: "זאת הזדמנות לתקן התוצאות הבחירות כדי להקים ממשלה יציבה".

   

  ולמי יצביעו? "כחול לבן", אומר שקדי, "ביבי יותר מידי זמן בתפקיד".

   

  הושמנד: "אני מאמינה שאצביע כחול לבן. הם ימניים לא פחות מהליכוד, שמנסה למתג אותם כשמאל כאילו מדובר במילת גנאי".

   

  גרינפלד: "מבחינתי ביבי הוא האיש שמתאים להוביל את המדינה, אולם בגלל כתבי האישום נגדו אני עדיין מתלבטת".
  מאיר תורג'מן