ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 13.06.2019
  רבע מיהודי ארה"ב: ישראל לא הכרחית להישרדות העם
  איתמר אייכנר

  כל יהודי אמריקאי רביעי העיד שאינו רואה במדינת ישראל כמרכיב הכרחי בהמשך הישרדותו של העם היהודי, וכל ישראלי יהודי חמישי אמר שיהדות התפוצות אינה קריטית – כך עולה מתוצאות סקר שערך הוועד היהודי־האמריקאי (AJC) באחרונה, ויוצג בכנס שיתקיים היום באוניברסיטת תל אביב, תחת חסות המרכז לחקר ארה"ב בשיתוף תוכנית פולברייט, מכון סטפן רוט לחקר האנטישמיות ו־AJC.

   

  אחד הנתונים המדאיגים בסקר, הוא שיותר משליש מהנשאלים לא רואים את ישראל כחלק חשוב בהיותם יהודים. בנוסף לכך, 59% מהיהודים בארה"ב לא ביקרו מעולם בארץ, אך 57% מהיהודים האמריקאים חושבים שזה ראוי כי יתערבו בנושאים פנים ישראלים כגון הסכסוך עם הפלסטינים.

   

  איך הישראלים רואים את יהודי ארה"ב? 31% רואים בהם אחים; 11% רואים בהם בני דודים; 36% משפחה רחבה; 23% מהישראלים אמרו שיהודי ארה"ב הם לא חלק מהמשפחה שלהם.

   

  46% מהישראלים חושבים שליהודים אין עתיד באירופה בגלל אנטישמיות והם צריכים לעזוב עכשיו. 44% מהישראלים חושבים שלישראלים יש עתיד באירופה. 70% מהישראלים מרוצים מאיך שהנשיא טראמפ מנהל היחסים של ארה"ב עם ישראל. 88% מהישראלים מרוצים מההכרה האמריקאית ברמת הגולן.

   

  פרופ' יוסי שיין, מחבר הספר "המאה הישראלית" ומומחה בתחום, שישוחח בכנס על חשיבות הקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב, מסביר: "חלקים מרכזיים בקרב יהודי ארה"ב, שתרמו תרומה מכרעת לקיומנו הריבוני, נמצאים בעידן טראמפ וביבי במשבר זהות ושייכות. בעידן בו מדינת ישראל היא הקובעת, יותר מכל גורם אחר, את עתיד העם היהודי, עלינו להיות קשובים יותר לרחשי הלב של יהדות ארה"ב".