yed300250
הכי מטוקבקות
  הספייסיות שורפות את הבמה. מימין: מל סי, ג'רי האליוול, אמה בנטון ומל בי
  24 שעות • 19.06.2019
  הספייס עדיין שם
  הספייס גירלס הודיעו על איחוד והעולם נכנס להיסטריה. יניב חלילי, מעריץ ותיק, היה בשתי ההופעות (!) באצטדיון וומבלי בלונדון ועכשיו הוא כבר בטוח: מדובר בלהקה אלמותית. אפילו ויקטוריה בקהאם שהבריזה והביקורות הקטלניות בתחילת הסיבוב לא פגעו בחגיגה
  יניב חלילי, לונדון

  דקות ספורות לפני תום ההופעה האחרונה של הספייס גירלס בסיבוב האיחוד, ביקשה ג'רי האליוול שקט מהקהל. היא מחתה דמעה ונדמה היה כי היא תכף תפרוץ בבכי, אבל ג'ינג'ר ספייס עצרה את עצמה. "היום אחר הצהריים הבנתי שאני צריכה להגיד משהו, שהייתי צריכה לומר מזמן: אני מתנצלת. אני מתנצלת שעזבתי. הייתי יהירה. זו הרגשה מדהימה, להיות עם הבנות שאני כל כך אוהבת".

   

  וכך, סגרה ג'רי מעגל. בשנת 1998 היא הודיעה שהיא עוזבת את הספייס גירלס, אז (ועד היום) להקת הבנות המצליחה ביותר בהיסטוריה. העזיבה של ג'רי הותירה את ארבע הבנות האחרות — מל בי, מל סי, ויקטוריה ואמה — מיותמות והמומות. הן הקליטו אלבום נוסף, אבל לא הצליחו להמשיך את המומנטום העולמי האדיר שהיה להן. בשנת 2001 התפרקה הלהקה והותירה מיליוני לבבות שבורים ואוזניים מדממות מגעגוע ברחבי העולם. עד השבוע שעבר.

   

  כזכור, לפני שמונה חודשים הודיעו הספייס גירלס שהן — סוף־סוף — מתאחדות. לאיחוד הזה קדם סיבוב איחוד ב־2007 והופעה בטקס הנעילה של אולימפיאדת לונדון 2012. אלא שהפעם בחרה ויקטוריה בקהאם לוותר על התענוג והודיעה שלא תיטול חלק באיחוד. בקהאם, יש לציין, היא החוליה החלשה ביותר בספייס גירלס, ודאי שמבחינה קולית. אבל ברבות השנים דווקא היא הפכה לבולטת ולמצליחה בין בנות הלהקה, בעיקר הודות לנישואיה לכדורגלן העל דיוויד ומותג הבקהאמים שהם בראו ביחד בהצלחה. רבים חששו כי בלי בקהאם, האיחוד לא יהיה שלם.

   

  ארבע הבנות התייצבו לסיבוב בן 13 הופעות, שכלל רק את בריטניה ואירלנד. מאחורי הקלעים דובר על רצונן של הבנות לבדוק האם התבלין שלהן עדיין ספייסי, כלומר האם הקהל יזכור להן חסד נעורים. בכל זאת, 20 שנה חלפו מאז שהעולם כולו הפך לספייס וורלד עליז, צבעוני ומתוק. גם ההיעדרות של בקהאם העלתה חשש שהמעריצים יפנו להן עורף. בלונדון נפוץ ההאשטאג המשעשע Ever־Viva Four, בפרפראזה על הלהיט הגדול "Viva forever".

   

  המעריצים השרופים הגיעו עם תלבושות ואביזרים
  המעריצים השרופים הגיעו עם תלבושות ואביזרים

   

   

  דרישת שלום מהניינטיז

   

  אבל מה שקרה לאחר מכן, הותיר את כולן וכולם בהפתעה: הכרטיסים נחטפו, ההופעות הפכו סולד־אאוט תוך שעתיים. מעריצים מכל רחבי העולם — כולל לא מעט מישראל, ששילבו הופעה וגיחה ללונדון — רכשו את הכרטיסים ומיד אחר כך רכשו כרטיסי טיסה והזמינו בתי מלון.

   

  "היו לא מעט ספקות לפני תחילת הסיבוב", אומר ג'יימי טברר, עורך הבידור של המגזין הבריטי המקוון "גיי סטאר ניוז". "בחודש אוקטובר ראיינתי את מל בי והיא אמרה לי שהבנות מקוות שמכירות הכרטיסים יהיו סבירות. זה היה לפני שהכרטיסים הוצעו למכירה. אבל אחרי 13 הופעות שהכרטיסים להן אזלו מראש, מופע פינאלה מרהיב בוומבלי פלוס כיסוי תקשורתי עולמי, המורשת של הספייס גירלס עמדה מחדש במבחן".

   

  תחילת הסיבוב אמנם הוכתמה בסאונד בעייתי מאוד, בעיקר בהופעות באירלנד. נדמה היה כי הסיבוב לא ממריא. אבל במנצ'סטר הבנות כבר זכו לקבלת פנים נלהבת והסאונד השתפר. בסוף השבוע שעבר התייצבו ארבע הבנות במגרש הביתי שלהן, בלונדון, עם כוונה אחת מובחנת וברורה: להתפוצץ על הבמה.

   

   

  הקהל הלונדוני הוא קהל שקשה מאוד להרשים אותו. הופעות של כוכבי המוזיקה הגדולים בעולם הם עניין שבשגרה והלונדונים מגיעים אליהם עם אטיטיוד של "אנחנו לא מתרשמים בקלות, בטח לא לפני פיינט חמישי של בירה". אבל כבר בכניסה למגרש של אצטדיון וומבלי האייקוני, הבין כל אחד מ־80 אלף הצופים שהוא חדר עתה להיכל התהילה, לקודש הקודשים, לספייס וורלד.

   

  מעל הבמה הגדולה הוצב לוגו הספייס וורלד המקורי, בעיצוב רטרו, שמסר דרישת שלום מהניינטיז. מה שקרה בשעתיים שלאחר מכן, היה בועה מנותקת מהמציאות, יקום מקביל שאין בו שנאה, פוליטיקה, בדלנות, ברקזיט ושאר מרעין בישין שממלאים את עולמנו בשגרה. כבר בתחילת ההופעה התנוסס הכיתוב "וולקאם, כל הדתות, כל מדינות המוצא, כל המינים, כל הזהויות המיניות". לא בטוח שבריטניה הנוכחית הייתה חותמת על המסר המקבל הזה.

   

  בובות בדמות הבנות
  בובות בדמות הבנות

   

  פסקול נעורים

   

  הספייס גירלס יצאו לאוויר העולם כשטוני בלייר נבחר לראש ממשלת בריטניה והמדינה מיתגה את עצמה מחדש, תחת הכותרת "קול בריטניה". על המרבד הפורה הזה צמחו אואזיס, בלר, סוויד, מאסיב אטאק, פיית'לס וכן, גם הספייס גירלס. יותר מכל השמות הקודמים, הספייס גירלס הן אלה שהביאו לעולם את הבשורה הבריטית החדשה — לא עוד כוס תה מנחה וגברים שמרנים לבנים, אלא בנות צעירות, פורקות עול, שובבות, ששמות את התבלין על כל דבר והופכות אותו מיד לספייסי יותר.

   

   

  הן הקימו עולם שבו, גם בניינטיז, כל אחד יכול היה להיות מי שהוא. בלי ארונות שצריך לצאת מהם, אפילו בלי מדיה חברתית והצורך להציג לעולם מצג שווא. אחת הסיבות הגדולות להצלחה של הספייס גירלס נעוצה באותנטיות ובכנות בה הן עשו הכל. לא הייתה טיפת זיעה אחת על היצירה שלהן. אולי השנים ההן יכולות להסביר את השאלה ששמעתי יותר מכל בשתי ההופעות שהייתי בהן בוומבלי: איפה היית כשהספייס גירלס הצליחו? ואיזה ספייס גירל היית? כי כולם, גם אלה שמעקמים את האף בהתנשאות, זוכרים ששירים של הספייס גירלס היו פסקול נעוריהם. וכולם אוהבים ספייס גירל אחת קצת יותר מהאחרות.

   

  ההופעה, כצפוי, נפתחה עם "Spice up your life", הלהיט עם הקליפ הגאוני, שאישש את השליטה הגלובלית של הבנות. הבנות נראו רעננות ונרגשות, אבל מקצועניות. ג'רי מדי פעם הוכיחה שגם אחרי עשרים שנה, היא הרקדנית הכי גרועה בחבורה. אבל מל סי איזנה עם קול אדיר, שנשאר זהה לקול ההוא, המוכר מאז. להיט גרר להיט — תזכורת נוספת לכך שהספייס גירלס עשו פופ איכותי, על־זמני, שעומד במבחן הזמן. כמו אבבא, כמו האלבומים הראשונים של מדונה. "לא רבים יודעים זאת, אבל אנחנו כתבנו את כל השירים שלנו", סיפרה מל סי על הבמה.

   

  לאורך השנים הביטו על הספייס גירלס בהתנשאות, שהיו בה תערובת מיזוגנית, בגלל שהן היו להקת בנות, עם זלזול בז'אנר הפופי אותו הן בחרו. אבל כל אחד מלהיטי הענק שלהן — "Stop", "Who do you think you are", "Mama", "2 Become 1" — התבררו כהמנונים. הקהל לא פיספס אף מילה. האווירה הייתה אנרגטית, מחשמלת. אנשים לידי התאפקו ולא הלכו לשירותים לאורך כל ההופעה, כדי לא לפספס אפילו קטע.

   

  "אני לא מבינה למה לקח לנו זמן כה רב לעלות שוב על הבמה. זו תחושה מדהימה", אמרה מל בי בהפסקה בין השירים. בדרך הן גם נתנו ביצוע מהפנט ל־"Viva forever" ולא הותירו עין יבשה אחת כשביצעו את "Mama". את ההופעה הן חתמו עם "Wannabe", להיט הבכורה שלהם. הנה עוד פרט מעניין: לפני שנתיים נערך מחקר מקיף ברחבי העולם על זהות השיר הכי מוכר בכל העולם. "Wannabe" הגיע למקום הראשון. הספייס גירלס, הבנתם נכון, היא להקה אלמותית.

  המעריצים השרופים הגיעו עם תלבושות ואביזרים
  המעריצים השרופים הגיעו עם תלבושות ואביזרים

   

  בקרוב: סרט אנימציה

   

  בין באי ההופעה היו אדל, שאמרה פעמים רבות בעבר שהספייס גירלס היו ההשראה הכי גדולה שלה; סם סמית' האליל, ששמר על הילדים של מל בי מאחורי הקלעים כשהיא הלכה לעשות שיער; השחקנית לילי ג'יימס ועוד רבים. אחרי ההופעה, הוזמנו כולם למסיבה בחדרי ההלבשה של הבנות, שנמשכה עד השעה חמש בבוקר. אבל היעדרות אחת הידהדה בחלל האוויר: ויקטוריה בקהאם. פוש ספייס, שהפכה למגה־ספייס, לא התאחדה עם הלהקה — ואפילו לא הגיעה לצפות בארבע חברותיה הטובות מבצעות את כל הלהיטים. בימים שלפני ההופעות בלונדון נפוצו שמועות רבות, לפיהן ויקטוריה תגיע לבצע עם הבנות על הבמה את השיר "מאמא". אבל בקהאם ובני משפחתה בכלל השתתפו בחתונה בסביליה.

   

  שלשום כבר החל להיסגר החשבון. "אני מאוכזבת מאוד שהיא לא באה אפילו לומר 'היי' או ליטול חלק בהופעה, כצופה בקהל", אמרה מל בי בראיון ל"גוד מורנינג בריטיין". אבל לבנות אין זמן לריב. מסתמן כי סיבוב האיחוד של הספייס גירלס לא היה אקורד הסיום שלהן. על פי הדיווחים, כל הבנות מעורבות בסרט אנימציה, שהעבודות עליו יחלו בקרוב. הסרט יכלול דיבוב של החמש — כן, ויקטוריה הסכימה להיות מעורבת בו — וככל הנראה יהיה סרט של גיבורות על. סביר להניח, אגב, שהדמויות של הספייסיות יהיו במרכז העלילה, אם כי לכך לא התקבל אישור.

   

  מי שכבר הופקדו על כתיבת התסריט הן קארן מק'קולה וקיווי סמית', שכתבו את התסריט ל"לא רק בלונדינית". הסרט ייצא במהלך השנה הבאה, ככל הנראה לפני חג המולד. זה לא יהיה הסרט הראשון של חמש המופלאות: בשנת 1998, בשיא תהילתן, הן צילמו את הסרט "ספייס וורלד", שאמנם לא חשף כישורי משחק מופתיים של מי מהן, אבל בכל זאת הכניס בקופות 100 מיליון דולר.

   

  גם סיבוב ההופעות, ככל הנראה, לא הסתיים. בבריטניה מעריכים כי כל אחת מהבנות שילשלה לכיסה עשרה מיליון ליש"ט — סכום מסחרר, בהתחשב בעובדה שהן הופיעו רק 13 פעמים ושהעבודה על הסיבוב כולו נמשכה שלושה־ארבעה חודשים בלבד. עתה גורסות השמועות כי הבנות ימשיכו עם הסיבוב לאוסטרליה וניו־זילנד, שווקים רותחים ועמוסים במעריצים שצמאים לתבלינים שלהן. לא מן הנמנע כי גם סיבוב הופעות אירופי יושק מאוחר יותר, אם כי הוא יכלול ערים בודדות. כל הבנות - כמעט שכחנו - אמהות לילדים קטנים ויהיה עבורן מאתגר לצאת לסיבוב הופעות ארוך. "אנחנו כבר בשנות הארבעים לחיינו, התבגרנו", אמרה מל סי בהופעה. "אבל מכאן נראה שאתם, המעריצים, נשארתם בני עשרים".

   


  פרסום ראשון: 19.06.19 , 19:52
  yed660100