שישי 30 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילומים: גטי אימג'ס
  ספורט • 23.06.2019
  מוזהבת
  יותר זריזה, יותר אתלטית ויותר טכנית - כך טיפסה לינוי אשרם לטופ של ההתעמלות האמנותית והפכה לזוכה קבועה במדליות • והכי חשוב: היא קוראת תיגר על הסדר הישן ומאיימת על ההגמוניה הרוסית
  אליסף דעואל

  בספורט אולימפי, שבו רגע השיא של הספורטאי מתרחש אחת לארבע שנים – לעיתוי יש חשיבות עליונה. נראה שלינוי אשרם הגיעה לבשלות ספורטיבית בעיתוי המושלם עבורה – בדיוק בקמפיין האולימפי שבו חוקי המשחק השתנו לטובתה.

   

  לאחר אולימפיאדת ריו הוחלט על מהפכה בשיטת הניקוד בהתעמלות האמנותית, כשהחידוש העיקרי הוא שבניגוד לעבר אין יותר תקרת ניקוד, השמיים הם הגבול. השיטה החדשה מיטיבה עם מתעמלות זריזות שמספיקות לבצע כמה שיותר אלמנטים בתרגיל – ופוגעת במתעמלות אמנותיות יותר, אלו שמבליטות את הצד האסתטי של התרגיל. עבור אשרם (20) שנמנית עם קבוצת המתעמלות הזריזות, האתלטיות והטכניות – מדובר בפורמט מושלם והיא מנצלת ביעילות מרבית את היתרון שהוענק לה.

   

  אשרם מקדימה על הפודיום את דינה אברינה (רוסיה) וניקולצ'נקו (אוקראינה)
  אשרם מקדימה על הפודיום את דינה אברינה (רוסיה) וניקולצ'נקו (אוקראינה)

   

  בעבר המתעמלות הרוסיות נהגו לברוח ליתר מתעמלות העולם ולנהל דרבי פרטי ביניהן בתחרויות הגדולות על מדליית הזהב. כבר תקופה, שאשרם קוראת תיגר על הסדר הישן, והיא הציבה את עצמה לצד התאומות הרוסיות דינה וארינה אברינה בראש החץ של ההתעמלות האמנותית. מזמן לא נראתה מתעמלת שמסוגלת לתת כזה פייט לרוסיות, ואשרם לא רק מאתגרת אותן אלא לא פעם מנצחת אותן.

   

  התחרות במשחקים האירופיים אמנם נערכה במתכונת מצומצמת ביחס לאולימפיאדה, עם מתעמלת אחת לכל מדינה במקום שתיים, וכמובן עם מתעמלות אירופיות בלבד – אבל השוני הזה הוא לא מהותי במיוחד. ראשית, למעט רוסיה לאף מדינה כיום אין שתי מתעמלות ברמה של אשרם. סביר להניח שגם אם ארינה, האחות השנייה לבית אברינה, הייתה יכולה להופיע למשחקים האירופיים – התוצאות של אשרם לא היו נופלות באופן דרסטי. מעבר לכך, אירופה היא באופן מובהק היבשת החזקה ביותר בענף – כך שתחרות מול המתעמלות הטובות ביותר של מדינות אירופה היא בהחלט מבחן כוח משמעותי ואשרם עמדה בו בגדול.

   

   

  אשרם, ולא בפעם הראשונה, התחרתה כשווה מול דינה אברינה שנחשבת למתעמלת הטובה בעולם. היא אף ניצחה אותה בשני מכשירים בודדים ואלמלא ביצוע חריג בחולשתו בתרגיל הסרט – היא יכולה הייתה לנצח אותה בקטגוריית הקרב־רב. לא פחות מעניין מהקִרבה שלה לאברינה, הוא המרחק שפתחה מיתר המתעמלות. אשרם הקדימה ביותר מחמש נקודות את קצירינה גלקינה הבלארוסית, מתעמלת מהצמרת העולמית שלכאורה אמורה להיות יריבה חזקה שלה. הפער מוולדה ניקולצ'נקו האוקראינית, עוד מתעמלת מצוינת, היה גדול הרבה יותר. עד לאולימפיאדת טוקיו יש עוד זמן, אבל המגמה הזו בהחלט מעודדת. אם ככה ייראו הדברים גם בעוד שנה, אשרם תגיע לטוקיו כשהכל בידיים שלה. היא לא תצטרך לייחל לטעויות של יריבותיה כדי להשתחל לפודיום, אלא פשוט לעשות את התרגילים שלה כפי שהיא יודעת.

   

  4 מדליות, 5 נקודות

   

  כשהוועד האולימפי הציב יעד של ארבע מדליות במשחקים האירופיים, הוא כנראה לא ציפה שתעשה זאת ספורטאית אחת. ללינוי אשרם זה לא ממש משנה. יממה לאחר שזכתה במדליית הכסף בקרב־רב, הוסיפה אתמול המתעמלת האמנותית עוד שתי מדליות זהב (כדור ואלות) וקינחה בכסף בתרגיל הסרט.

   

  המתכונת השונה של המשחקים (נציגה אחת למדינה), הביאה למינסק 12 מתוך 16 הראשונות בעולם. רוסיה החזקה נאלצה לוותר על ארינה אברינה ו"הסתפקה" באחותה התאומה דינה אברינה - להזכירכם, אלופת העולם בשנתיים האחרונות. גם בתרגיל הכדור וגם באלות השאירה אשרם מאחור את המתעמלת הטובה בעולם.

   

  "התחושות מדהימות. אני שמחה שהצלחתי להראות לכולם מה הם הפסידו באליפות אירופה", אמרה אתמול אשרם שנעדרה מהתחרות בחודש שעבר בגלל פציעה, "עשיתי את המקסימום שלי. שמחה שעשיתי ריסטרט אחרי הפתיחה הלא טובה שלי. גאה שהצלחתי להניף את הדגל ולהשמיע פעמיים את ההמנון".

   

  כן, העתיד נראה בהחלט ורוד. תחרות גדולה, אלפי ספורטאים, עשרות ענפים ותחושה כללית של מיני אולימפיאדה. אשרם ידעה לעמוד בלחץ, לסנן רעשים ולעלות ארבע פעמים על הפודיום. איתות חיובי לקראת טוקיו 2020.

   

  לאחר ההישג הגדול, אשרם הרשתה לעצמה לחגוג ויצאה למסעדה עם המאמנות איילת זוסמן ולנה קופילנקו, ראשי הוועד האולימפי וחברי המשלחת. בסוף הארוחה הוגשה לה עוגה שלצידה צוירו בסירופ שוקולד המדליות בהן זכתה. היום אשרם כבר תחזור לאימונים ותשרוף את הקלוריות.

   

  אורן אהרוני

   


  פרסום ראשון: 23.06.19 , 23:54