שלישי 20 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  חדשות • 28.06.2019
  הטונה יוצאת מהמזוודות
  פסק הלכה חדש קובע: לשומרי כשרות מותר לאכול במסעדות טבעוניות בחו"ל • הסייג: יש לוודא שהאוכל לא בושל עם חומץ או יין • עם זאת, יש מי שמתנגדים להיתר
  קובי נחשוני

  כל שומר כשרות מכיר את הריטואל הזה: לפני נסיעה לחו"ל קונים סטוק של קופסאות שימורים ו"מנה חמה", אורזים אותם במזוודה (מה שגורם לפעמים למשקל יתר ולקנס), דואגים לאורך כל הנופש שהמלאי לא ייגמר, ומתפללים שבאזור יש בית חב"ד כדי להכניס אוכל חם לפה.

   

  והשנה, רגע לפני חופשת הקיץ, יוצאת חוות דעת הלכתית שמתירה לראשונה אכילה במסעדות טבעוניות בחו"ל - כמעט ללא הגבלה. במאמר שמתפרסם בגיליון החדש של כתב העת התורני "תחומין" קובע הרב פרופ' דרור פיקסלר שמותר לאכול במסעדות כאלה ללא חשש שהמזון לא כשר.

   

  פיקסלר, פרופ' באוניברסיטת בר־אילן ומוסמך לרבנות, מסביר כי "במסעדה טבעונית לא מוגש שום דבר שמקורו מן החי, ולפיכך אין בו מאכלות אסורות מהתורה". לדבריו, "מותר לאכול במקום בו מוגשים מאכלים טבעוניים בלבד (Strictly Vegan) רק אם מבקשים מאכלים שאין בהם חומץ או יין".

   

  איך תוודאו שהמקום כשר? "מומלץ לבקש להיכנס למטבח ולראות את החומרים בהם הם משתמשים. במסעדות האלה אוהבים להראות ללקוחות את ההקפדה על עקרונות הטבעונות", הוא מסביר.

   

   
  הפרופ' פיקסלר. הלכה מעוררת תיאבון | צילום: יח"צ דג הזהב
  הפרופ' פיקסלר. הלכה מעוררת תיאבון | צילום: יח"צ דג הזהב

   

   

  הרב פיקסלר מתייחס לסוגיה נוספת: "איסור בישולי גויים". לדבריו, האיסור נובע מחשש שקרבה יתרה בין הסועד/ת לטבח/ית עלולה להוביל לנישואי תערובת. הוא מציג שורה של שיקולים הלכתיים וקובע כי "אורח המבקש לסעוד עם עמית באופן חד־פעמי, וכן מטייל שלא מוצא בנקל מקום כשר ומושגח אלא רק אוכל טבעוני - יכול לאכול שם. במקרה זה אסור להחמיר". הוא ציין כי קיבל חיזוק לעמדתו מרב מוכר שנהג כך בנסיעה משותפת שלהם לקפריסין.

   

  במכון צומת, המוציא לאור את "תחומין", התלבטו האם לכלול בכרך ה־39 של כתב העת שלהם את פסק ההלכה התקדימי והשנוי במחלוקת, ולבסוף החליטה המערכת לפרסמו - ולצידו הסתייגות מהדברים. ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, הסביר כי "'תחומין' הוא במה מרכזית לדיון הלכתי, וגם אם רבנים רבים מתנגדים להיתר של הרב פיקסלר, החלטנו לפרסם את המאמר עם הסתייגויות המערכת לצידו. ראוי לכל מי שמבקש לסמוך על ההלכה לקרוא קודם את המאמר וההסתייגויות במלואם".