ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 08.07.2019
  המשבר באמ"ן: תא"ל א' הסכים לחזור לפקד על חטיבת המבצעים המיוחדים
  יוסי יהושוע

  לאחר שבחודש אפריל נחשפה ב"ידיעות אחרונות" פנייתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי למפקד חטיבת המבצעים המיוחדים לשעבר תת־אלוף במיל' א', ואחרי משא־ומתן ממושך, הסכים הקצין לחזור לתפקיד אותו מילא בעבר, כאזרח עובד צה"ל.

   

  החשיפה הובילה למשבר בצמרת אגף המודיעין, ששיאו הגיע בשבוע שעבר - כאשר, כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", המפקד הנוכחי של החטיבה, תת־אלוף ג', התפטר בזעם בעקבות הפנייה לקודמו בתפקיד. תת־אלוף ג' גילה כי הרמטכ"ל כוכבי ומפקדו, ראש אמ"ן האלוף תמיר הימן, פעלו מאחורי גבו, ולכן ביקש לסיים את תפקידו לא במארס 2020, כפי שאמור היה, אלא כבר בסוף החודש הקרוב. הוא צפוי להיות מושאל למוסד עד מארס 2020, ולשמש שם כפרויקטור.

   

  אתמול, עם זאת, הושגה ההסכמה שתאפשר את חזרתו של תת־אלוף א' לתפקיד, והוא צפוי להתחיל חפיפה בקרוב אצל תת־אלוף ג' – שאותו חפף בעצמו לתפקיד לפני שלוש שנים. החזרה התאפשרה בזכות פתרון ייחודי: א' יקבל חוזה של אזרח עובד צה"ל, ויחתום על הסכם ניגוד עניינים – באישור הפרקליט הצבאי הראשי – שלפיו לא יעסוק בצבא גם בעסקיו האזרחיים. מדובר במודל ייחודי, בוודאי לקצין בכיר בדרגה כזו, והוא מלמד על הצורך בחזרתו של תת־אלוף א' למערך ובשיקום החטיבה.

   

  בינתיים, נודע גם כי כאב הראש של הרמטכ"ל לא מסתכם בפרשה זו – שכן גם ראש חטיבת ההפעלה, תת־אלוף פ', יסיים את תפקידו בסוף החודש. הוא, בניגוד למקבילו תת־אלוף ג', עושה זאת כמתוכנן – אבל עזיבתו כעת וכניסתו של תת־אלוף חדש לחטיבה החשובה אינה מקלה על עבודת המודיעין. לכך ניתן להוסיף גם את העובדה שרק לפני שלושה חודשים נכנס מפקד חדש גם לסיירת מטכ"ל.