שלישי 25 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלעד גרשגורן
  חדשות • 08.07.2019
  משבר הנוירולוגים
  יותר ויותר אנשים סובלים ממחלות המערבות את המוח, אך אין מספיק משאבים לטפל בהם • בישראל יש נוירולוג אחד לכל 30 אלף איש, פחות מדי מחלקות ייעודיות בבתי החולים והמתנה של ארבעה עד שמונה חודשים לתור • התוצאה: גידול של פי 4 לעומת הממוצע העולמי בתחלואה קשה
  ענבר טויזר

  המחסור במחלקות נוירולוגיות וברופאים עם התמחות בתחום גובה את תוצאותיו מהציבור הישראלי – בעיקר זה שחי בפריפריה.

   

  דוח של מכון המחקר לחקר מדיניות הבריאות של קרן ביל גייטס, שבדק נתונים מ־1990 עד 2016, העלה כי במהלך השנים חל גידול עולמי ממוצע של 15% ב"אובדן שנות חיים בריאות" עקב תחלואה נוירולוגית. כלומר: יותר אנשים סובלים ממחלות כמו שבץ מוחי, דמנציה, פרקינסון, אפילפסיה, טרשת נפוצה ועוד, ולאורך יותר שנים.

   

  הנתונים מראים כי במדינות מערב אירופה חלה עלייה מתונה של 4%, במרכז אירופה הייתה דווקא הפחתה של 9%, ובמזרח אירופה הפחתה של 3%. ובישראל? עלייה של 63%.

   

  לאור נתוני איגוד הנוירולוגיה, זה לא מפתיע. בתשעה מבתי החולים בארץ אין אפילו מחלקה נוירולוגית. בישראל יש רק 323 נוירולוגים מומחים, כלומר נוירולוג אחד על כל 30 אלף בני אדם. בכל המדינה יש רק 357 מיטות אשפוז נוירולוגיות, ושאר הסובלים ממחלות מוח מאושפזים במחלקות פנימיות או בחדרי מיון. ובפריפריה? שתי מחלקות המכילות 28 מיטות נוירולוגיות משרתות מיליון וחצי תושבים בצפון, ובדרום יש 42 מיטות עבור מיליון ורבע תושבים.

   

  פרופסור גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים סורוקה, מספר: "הרפואה מצילה כיום אנשים ממצבים שבעבר לא היה להם פתרון. פעם זה לא היה משנה אם חולה שעבר שבץ מוחי שוכב במחלקה פנימית או נוירולוגית. כיום, אם הוא שוכב במחלקה הנוירולוגית הסיכויים שחייו יינצלו גדולים יותר. לעומת זאת, המשאבים שמקצה המדינה לנוירולוגיה נשארו באותו היקף מאז שנות ה־70, בלי להתחשב בשינוי האדיר שעבר על התחום".

   

  פרופסור ראדי שאהין, מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים זיו בצפת, סיפר: "אנחנו כל הזמן בתפוסה של 200 אחוז. רק בצפון יש קרוב ל־3,000 חולי פרקינסון אבל אין אפילו מרפאה ייעודית אחת לנושא".

   

  המתנה לנוירולוג נמשכת כיום 4־8 חודשים, תלוי באזור. פרופסור דוד טנה, יו"ר איגוד הנוירולוגיה, אומר: "כמות הנוירולוגים לא ריאלית ביחס לאוכלוסייה. יש מדינות בעולם שבהן התחלואה הנוירולוגית נעצרה בזכות רפואה מונעת ובזכות טיפול מהיר, אבל בארץ משרד הבריאות לא עשה את ההתאמות הנכונות. יש נזקים שהם ברי מניעה: אם הקשיש שעבר שבץ מוחי היה מאושפז במחלקה נוירולוגית, ניתן היה למנוע שבץ נוסף, אבל אין שם מקום. כשיש חשש לאלצהיימר ומגיעים לבדיקה רק אחרי שמונה חודשים, המחלה כבר בעיצומה ונגרם נזק בלתי הפיך".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אכן קיים חסר של נוירולוגים המומחים בשבץ מוחי - נוירולוגים וסקולריים. המשרד מממן השתלמויות עמיתים לרופאים המעוניינים בכך על מנת להעלות את כמות הנוירולוגים הווסקולריים בישראל, במיוחד בפריפריה".

   


  פרסום ראשון: 08.07.19 , 23:35
  מנוי סופש