חמישי 28 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 11.07.2019
  העבירה החמורה ביותר: רצח ממניע גזענות
  התיקון לחוק העונשין, שזכה לכינוי "הרפורמה בעבירות המתה", נכנס אתמול לתוקף • מהיום עבירות רצח בישראל יחולקו לפי 4 דרגות חומרה • רצח ממניעים של גזענות או התעללות בבן זוג - העבירות החמורות ביותר • המתה כתוצאה מנהיגה מסוכנת או משחקים בנשק - העבירות הקלות ביותר
  טובה צימוקי

  התיקון לחוק העונשין, שזכה לכינוי "הרפורמה בעבירות המתה", נכנס אתמול לתוקף. מטרת השינוי היא לסווג מחדש את עבירות ההמתה כדי לבטא בצורה טובה יותר את האשמה של מי שהביא למותו של אחר.

   

  |
  |

   

  עד היום כלל חוק העונשין 3 עבירות המתה שמקורן בחוק המנדטורי: רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות. הן יוחלפו מעתה ב־4 עבירות חדשות ומדורגות: רצח "בנסיבות מחמירות", רצח, המתה "בנסיבות של אחריות מופחתת" והמתה "בקלות דעת".

   

  המשמעות היא שמעתה שופטים יוכלו להרשיע ברצח ולגזור מאסר עולם גם במקרים שהוגדרו עד היום כ"הריגה" ובהם לא הייתה כוונה מפורשת ומתוכננת להמית את הקורבן לפני ביצוע המעשה. מנגד, מקרים שעד היום הוגדרו כ"רצח", על אף שלא היה מוצדק לתייג את הנאשם כ"רוצח", ייחשבו מעתה להמתה בנסיבות של אחריות מופחתת.

   

  התיקון לחוק העונשין הוא תולדה של עבודה שנמשכה למעלה מ־10 שנים: ב־2007 מינה שר המשפטים דאז, דניאל פרידמן, צוות בראשות פרופ' מרדכי קרמניצר להציע רפורמה לעבירות ההמתה בחוק העונשין. הצוות כלל נציגים מהפרקליטות, מהסניגוריה הציבורית, מייעוץ וחקיקה ומהמכון הישראלי לדמוקרטיה.

   

  כאמור, עיקרה של הרפורמה טמון בסיווג מחדש של עבירות ההמתה וקביעת מדרג ביניהן. עבירת ההמתה החמורה ביותר היא מעתה "רצח בנסיבות מחמירות", המונה 11 נסיבות שונות אשר התקיימותן הופכת גרימת מוות בכוונה או באדישות לעבירה מוחמרת שעונשה מאסר עולם חובה. בין הנסיבות המחמירות: רצח בכוונה להמית, רצח שהוא מעשה טרור, רצח באכזריות יוצאת דופן או תוך התעללות גופנית או נפשית בקורבן, רצח מתוך מניע של גזענות כלפי ציבור, רצח כפעולה עונשית במטרה להטיל מרות או מורא או לכפות אורחות התנהגות על ציבור, רצח בן זוג לאחר התעללות מתמשכת, ועוד.

   

  עם זאת, המחוקק הותיר לבית המשפט שיקול דעת וקבע כי בית המשפט רשאי להרשיע את הנאשם בעבירת הרצח הבסיסית ולא החמורה ביותר אם סבר כי מתקיימות נסיבות מיוחדות.

   

  התיקון לחוק גם מגדיר לראשונה שתי עבירות חדשות. הראשונה היא "המתה בנסיבות של אחריות מופחתת", שעונשה הוא 20 שנות מאסר. עבירה זו כוללת נסיבות שבעבר נכללו בחוק העונשין, אולם כעת מקבלות תיוג וענישה שונים. בעבירה זו נכללים המתה לאחר קנטור, המתה במצב של הפרעה נפשית חמורה, המתה תוך חריגה מועטה מהגנה עצמית, ומקרים בהם המחוקק קבע שהיה יסוד נפשי של אדישות (למשל, במצב של שכרות). העבירה כוללת חלופה של המתה עקב מצוקה נפשית, התעללות חמורה בנאשם או בבן משפחתו, שהעונש בצידה הוא 15 שנות מאסר.

   

  העבירה השנייה היא "המתה בקלות דעת", שהעונש בצידה הוא 12 שנות מאסר. התיקון לחוק יצר אבחנה בתוך מושג ה"פזיזות" בין "אדישות" ובין "קלות דעת", כלומר מקרים בהם הנאשם נטל סיכון בלתי סביר לגרימת המוות אך קיווה שתוצאה זו לא תתרחש. עבירות אלו - ביניהן גרימת מוות בנהיגה מסוכנת, משחקים בנשק, בנייה בלתי בטיחותית של מבנה - זכו לקטגוריה נפרדת שהענישה בצידה קלה יותר.