שלישי 22 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 14.07.2019
  להפסיק לפחד לדבר
  תמר אסרף

  כששר החינוך השיב לראיון שנערך עימו, בכנות, הוא הציג את תפיסת עולמו שהיא אמונית ודתית על פי תורת ישראל. כרב הוא צריך להגיד מה דעת התורה בעניין, זה תחום ההתמחות שלו. טיפולי המרה הם לא התחום שלו, הצד הטיפולי באופן כללי הוא לא תחום ההתמחות שלו, ולכן הוא לא צריך להתעסק עם זה ובוודאי לא לדבר על זה. את מי שפונה אליו לעזרה הוא יכול לחבק, לתמוך בו ולהפנות אותו הלאה לאנשי מקצוע שזה תחום ההתמחות שלהם. להבנתי זה בערך מה שהוא עשה גם אם הסביר את זה בצורה לא מקצועית (עוד משהו שרבנים כנראה לא יודעים ולכן לא צריכים לעשות). אבל אם נניח רגע לרב רפי ונתייחס לסערה שהדברים שלו חוללו כאן, אז יש לנו ויכוח מהותי על תפיסת העולם שהרב רפי מייצג.

   

  אנחנו מנהלים כאן מלחמת זהות על הנחות המוצא, כשכל צד מנסה לסתום לשני את הפה מתוך מחשבה שאם הוא יצליח - השני ייעלם. אז לא, הוא לא, אנחנו כאן יחד, תקועים כנראה לנצח זה עם זה, אחד עם השקפותיו המעצבנות של השני. ודווקא בגלל זה כדאי שנתחיל לשים לב לדרך שבה אנחנו מתנהלים.

   

  במציאות הזו לא ייתכן שיש נושאים שאסור לדבר עליהם, ומי שלא הבין את זה ישלם מחיר יקר. לא ייתכן שיהיו נושאים שלפני שמדברים עליהם צריך לחשוב טוב־טוב איך אומרים אותם. לא ייתכן שנפחד להגיד את האמת. ולא ייתכן שאבירי האמת והצדק, נושאי דגל הרגישות והליברליזם, יאפשרו לדבר בחריפות פוגענית על נושאים שרגישים לאחרים אך אותם הם לא מעניינים. הם יילחמו על זכותם של אלו להגיד את אשר על ליבם. מי שיבחר לתקוף, לבזות או לפנות יתקבל בברכה. כי מבחינתם יש אנשים שאפשר לדבר עליהם בצורה מבזה ופוגענית ובוודאי לא לשלם על כך מחיר יקר.

   

  ואם זה מתאפשר, אז מה יש לנו כאן חוץ מצביעות? יש לנו אנשים פגועים מאוד מצד אחד ואנשים פגועים מאוד מהצד השני שעסוקים במחזור הפוגענות ולא מוכנים לצאת מהמעגל הזה שלא מקדם אותנו. אם מה שאתה אומר פוגע בי, אז תסתום את הפה, שאני לא אשמע. האם זה משנה דעה או עמדה? לא, זה בעיקר מעקר את השיח, בדיוק כמו חוסר המוכנות לשמוע את מה שלא נאמר על פי הקודים של הפוליטיקלי קורקט שכבר מזמן הפסיקו לאפשר שיח כן מרוב שהם מסרסים אותו. במציאות שבה אנשים לא מספרים מה הם חושבים באמת, אנחנו בוחרים ב"פלקטים" שעוצבו בידי יועצי תקשורת, פרסום ושיווק. במציאות בה אנשים מפחדים לדבר, לא מתנהל דיון על נושאים נפיצים שבאמת מעסיקים אותנו כחברה. כולנו מפסידים כי במלחמה הזו אין מנצחים, יש כיפופי ידיים וסתימת פיות, ויש לנו שיח רדוד ואלים שלא מקדם אותנו לשום מקום.

   

  החיים המשותפים שלנו בארץ הזו מחייבים אותנו להרבה סבלנות, בעיקר להקשבה - סתימת הפיות ההדדית, המתקפות והגינויים לא מאפשרים את זה. √

   


  פרסום ראשון: 14.07.19 , 23:41