ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יחסי ציבור
  24 שעות • 16.07.2019
  בראשית היה הלגו
  אמן הלגו יובל דבורין קיבל שיחת טלפון מפתיעה עם הצעה יוצאת דופן: לבנות דגם בגודל אמיתי של החללית בראשית ממאה אלף קוביות. מאז הוא לא אוכל ולא ישן, מסתגר במחסן ששכר במיוחד ועובד על הפרויקט המורכב: "אני מרחיק את הילדים הקטנים שלי מהחללית, אני מפחד שהם ייגעו ויחרבשו את הכל". בראיון הוא מספר למה נאלץ לחתום על הסכם סודיות, ומזמין את כולם לראות את התוצאה הסופית בסוף החודש בגני התערוכה בתל־אביב
  איריס ליפשיץ קליגר

  יובל דבורין לא היה מוכן לשיחת הטלפון הזאת. אמן הלגו הישראלי שחי עם משפחתו בהולנד לא דמיין שיקבל שיחה מאנשי פרויקט בראשית. ועוד עם בקשה יוצאת דופן: לבנות דגם בגודל אמיתי של החללית הישראלית ממאה אלף קוביות. לצורך הפרויקט הוא קיבל לידיו את השרטוטים המלאים של בראשית, והתבקש על ידי אנשי התעשייה האווירית ועמותת spaceIL לחתום על טופס סודיות.

   

  "אני באופוריה כפולה של גאוות יחידה", מודה דבורין. בימים האחרונים הוא עובד במשך שעות ארוכות מדי יום על הפרויקט המורכב. תערוכת הלגו בגני התערוכה נפתחת בעוד עשרה ימים, ודבורין חייב להשלים עד אז את המשימה.

   

  לצורך הבנייה הוא שכר מחסן מיוחד ליד ביתו אליו הוטסו עשרות אלפי הקוביות. "בסופו של דבר הדגם שוקל 400 קילוגרמים, והקוטר שלו הוא למעלה משני מטרים", אומר דבורין.

   

  ומה השווי של קוביות הלגו שהוכנסו לדגם?

   

  "יותר מחצי מיליון שקל". טוב, קצת פחות ממחירה של חללית אמיתית שעושה את דרכה לחלל החיצון.

   

  לוגיסטיקה מסובכת

   

  הוא בן 42, נשוי ואב לשני ילדים קטנים. דבורין מטפח את תחביב הבנייה בלגו מאז שהוא זוכר את עצמו. "אין יום שאני לא בונה בלגו כמה שעות עבור עצמי. גם בתקופות שאין לי פרויקטים". בין לבין, הוא מתפרנס גם מעבודה סטנדרטית יותר כאיש לוגיסטיקה.

   

  אתגר נוסף שעומד לפני דבורין הוא להטיס מהולנד לישראל את המיצג המוגמר והשברירי, בתקווה לנחיתה רכה יותר מאשר חוותה החללית הישראלית. "בואי נגיד שזה עוזר שאני מתעסק ביומיום גם בעבודה כאיש לוגיסטיקה", הוא צוחק.

   

  צילום: עינב דבורין
  צילום: עינב דבורין

   

   

  אתה לא לחוץ שהדגם יישבר בדרך?

   

  "כל הפרויקט הזה מלחיץ. קודם כל צריך לסיים את הבנייה בזמן כדי להטיס את החללית לארץ. היה לי ברור שלפרויקט שאפתני כזה יש גם המון אילוצים מכריעים, וביניהם הזמן הדוחק, כמות הקוביות המדויקת וענייני המשפחה שזזו הצידה. המיצג דורש יצירתיות ודיוק מטורף. כל האובייקט מחויב להיראות זהה למה שקיים בחללית המקורית".

   

  "הרבה יותר מכסף"

   

  דבורין לא שיער את היקף העבודה על הפרויקט. "ידע שזה יהיה פרויקט מורכב, תרתי־משמע", הוא צוחק, "אבל לא ידעתי עד כמה זו תהיה עבודה מאתגרת שתדרוש ממני עירנות ודיוק סביב השעון. לא תיארתי לעצמי שמרגע שאשאב לבנייה בקוביות, אין יום ואין לילה. אני גם שוכח שצריך לאכול ולישון. מדובר בלמעלה מ־150 שעות עד כה של הרכבה, הדבקה ובניית המיצג".

   

  ואתה בטוח שהדגם ינחת בארץ בשלום ולא יתרסק כמו בראשית?

   

  "כאיש לוגיסטיקה אני בטוח שבראשית מקוביות הלגו, בניגוד לבראשית האמיתית, תנחת בארץ בשלום. אנחנו דואגים לכך", הוא מחייך ומסרב לדבר על התמורה הכלכלית שהוא מקבל תמורת המאמץ. "זה הרבה יותר מכסף עבור אמן ישראלי כמוני", הוא אומר.

   

  הילדים שלך פרטנרים למשימה? הם מגיעים לבנות איתך?

   

  "מה פתאום" הוא מחייך, "אני מפחד שהם יחרבשו לי את מה שכבר בניתי".

   

  אז הם יושבים ומתבוננים באבא תקוע במחסן ומשחק בלגו?

   

  "נראה לך? בזמן שאני בונה, אשתי עינב הפכה להיות 'מיכל הקטנה', על תקן זו שמבדרת את הילדים כדי שחלילה לא יתקרבו אליי ואל החלקים השבירים. כדי לפצות אותם וגם לענות על הסקרנות שלהם, התחלנו לבנות ביחד מודל קטן־ממדים של בראשית. את זה אנחנו עושים בבית על השטיח ולא חלילה במחסן".

   

  תערוכת "לגו ספייס פארק" תיפתח בגני התערוכה בתל־אביב ב־26 ליולי ותימשך עד סוף החופש הגדול. בתערוכה יוצגו מודלים ענקיים מלגו הקשורים לעולם החלל והמדע, ויינתנו לילדים ולהוריהם הזדמנויות לבנות בעצמם יצירות מקוביות לגו. לצורך התערוכה יזמו מארגני התערוכה שיתוף פעולה עם פרויקט בראשית. לטקס הפתיחה יגיע גם מוריס קאהן בן ה־90 (ראיון איתו באייטם הסמוך), היזם ואיש העסקים שעמוד מאחורי בראשית. "אני מאוד מתרגש לפגוש אותו", מודה דבורין. "זה יהיה בשבילי כבוד ענק".

   


  פרסום ראשון: 16.07.19 , 19:55