רביעי 27 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שאטרסטוק
  חדשות • 18.07.2019
  עד גיל 13: כ־80 אחוזים נחשפים לפורנו
  83% קיימו מגע מיני כלשהו עד גיל 18 • 50% הצטלמו בעירום • ומקור המידע העיקרי שלהם בנושאי מיניות הוא האינטרנט • מחקר חדש של מכון מופ"ת חושף את הרגלי בני הנוער בנושא מין וקובע: יש צורך בשינוי מקיף של מערך החינוך המיני במערכת החינוך בכל המגזרים
  תמר טרבלסי חדד

  כמחצית מבני הנוער הצטלמו בעירום ו־40% מהם גם שלחו את הסרטון או את התמונה הלאה. כך עולה ממחקר חדש שהוצג לאחרונה בכנס הבינלאומי של מכון מופ"ת למחקר ופיתוח תוכניות לימודים וסגלי הוראה של משרד החינוך.

   

  מהמחקר עולה שנערים נחשפים לפורנוגרפיה בגיל מוקדם יותר באופן מובהק לעומת נערות. מרבית הנערים נחשפים עוד במהלך לימודיהם בבית הספר היסודי, ו־25% מהנערים נחשפים בכיתה ז'. על פי המחקר, עד סוף כיתה ז' 78% מהנערים כבר נחשפו לפורנוגרפיה לעומת 47% מהנערות.

   

  המחקר – שנערך על ידי ד"ר אפרת הברון מהמכללה האקדמית לחינוך דוד ילין בירושלים ושלומית הברון מייסדת "אחת מתוך אחת" וכיום מנכ"לית "מידע אמין על מין" – נעשה בקרב מדגם ארצי מייצג של 739 בני ובנות נוער בכיתות י"ב בגילי 18־19, ומצא הבדלים גם בשיעור החשיפה לפורנוגרפיה בין נערים ונערות חילוניים למסורתיים (ראו איור). כך למשל נמצא שעד סוף כיתה ז' יותר מ־80% מהנערים החילונים כבר נחשפו לפורנוגרפיה, לעומת 68% מהנערים המסורתיים.

   

  בקרב הנערות (חילוניות ומסורתיות כאחד) כ־50% נחשפו אף הן לפורנוגרפיה עד סוף כיתה ז'.

   

  |
  |

   

   

  החוקרות גילו ש־83% מבני הנוער קיימו מגע מיני כלשהו עד גיל 18. מבין בני הנוער שהצהירו על קיום יחסים מלאים סיפרו 59% שהם משתמשים תמיד באמצעי מניעה, ואילו 21% נוספים אמרו שהם משתמשים בהם כמעט תמיד או לעיתים קרובות.

   

  החוקרות בדקו גם את תדירות השיחה של בני הנוער עם הוריהם על נושאים שונים בתחום המין דוגמת אהבה, התפתחות גופנית, מגדר, פורנוגרפיה, סלפי, שליחת סרטונים ותמונות עירום, אלימות מינית, אמצעי מניעה, להט"ב, שיקולים לקיום יחסי מין ועוד. "מצאנו ששיעור השיח של בני הנוער עם הוריהם הוא נמוך", אמרו החוקרות. "הורים חילונים מדברים עם הנערות יותר מאשר עם הנערים, באופן מובהק. באופן כללי, אהבה וקשר הם נושאים שהורים משוחחים עליהם עם ילדיהם במידה כלשהי, ומין ומיניות מדוברים הרבה פחות".

   

  על אלימות מינית כ־50% מבני הנוער לא דיברו עם הוריהם מעולם, או שדיברו לעיתים רחוקות בלבד. כ־25% דיברו על כך לעיתים קרובות. הפער המגדרי בנושא זה ניכר ומובהק: בקרב החילונים, כ־50% מהנערים דיברו על כך לפחות פעם אחת עם הוריהם, בהשוואה ל־80% מהנערות.

   

  75% מבני הנוער לא דיברו עם הוריהם על סלפי, שליחת סרטונים ותמונות עירום. כ־66% לא שוחחו עם הוריהם על פורנוגרפיה וכ־20% שוחחו עימם על כך רק לעיתים רחוקות.

   

  ומהיכן שואבים בני ובנות הנוער את המידע בנושא המיני? מהמחקר עולה שכ־30% מהם דיווחו שהרשת היא מקור המידע המרכזי על מיניות. נערות מקבלות מידע על מיניות דרך שיחה עם סביבתן יותר מאשר נערים ומשוחחות מעט יותר על הנושא עם גורמים בבית הספר, עם הורים, חברים או בני זוג מאשר הנערים. בית הספר, על פי המחקר, אינו מקור מידע רלוונטי דיו עבור רוב בני הנוער.

   

  זו הסיבה שהחוקרות ממליצות על תוכנית חינוך מיני לתלמידים חילונים, מסורתיים ודתיים, החל מגיל הגן ועד לכיתה י"ב.

   

  "העיסוק בחינוך המיני יתקיים באופן תדיר, תוך הכרה בכך שהמונח עצמו אומר משהו חדש לגמרי: לא עוד מספר שיעורים בבית הספר לבני 12 על התנזרות או על אמצעי מניעה", הסבירו החוקרות. "במקום זאת יש צורך בחינוך מיני מקיף שמבוסס על דיון בעל אופי מיני ועל גישה אינפורמטיבית שכוללת את ההיבטים הפוליטיים והאידיאולוגיים של פורנוגרפיה".

   

  לדברי החוקרות, כדי להתמודד עם האתגרים החברתיים והרגשיים הללו, גם המורים עצמם זקוקים למערכת מיומנויות חדשה ומשתנה ללא הרף.

   

  ידיעות אחרונות