שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי מועלם
  חדשות • 21.07.2019
  מגה בית חולים
  2,400 מיטות, מרכז השתלות וטראומה, מרכזים גריאטריים ופסיכיאטריים, המכון לרפואה משפטית והמעבדות הלאומיות • אסף הרופא, כיום בית־חולים בסדר גודל בינוני המשרת ערים רבות, צפוי לעבור מתיחת פנים גרנדיוזית ולהפוך למרכז הרפואי הגדול בארץ • "נעניק שירותים בסטנדרטים של מדינות ה־OECD"
  ענבר טויזר

  הוא נחשב כיום לבית־חולים לא גדול במיוחד, רחוק מאימפריות כמו תל השומר ורמב"ם. אבל תוכנית חדשה המתגבשת בימים אלה צפויה להפוך את אסף הרופא למרכז הרפואי הגדול ביותר בישראל.

   

  אסף הרופא משתרע היום על שטח של כ־280 דונם, יש בו 886 מיטות והוא נחשב לבית־החולים הרביעי בגודלו בארץ (לא כולל את מרכזי־העל הרפואיים הגדולים בארץ שהם כיום שיבא תל־השומר במקום הראשון, איכילוב בתל־אביב, סורוקה בבאר־שבע, רמב"ם בחיפה והדסה בירושלים במקום החמישי). לאחר מימוש התוכנית יהפוך אסף הרופא למרכז הרפואי הגדול בישראל ויתפוס את המקום הראשון ברשימה.

   

  ויש לכך סיבה: הוא משרת את תושבי ראשון־לציון (העיר הרביעית בגודלה בישראל), באר־יעקב, רמלה, לוד, מודיעין וסביבתה, מודיעין־עילית, רחובות, נס־ציונה, בית־שמש ואשדוד.

   

  העבודות צפויות לצאת לדרך בעוד כשנתיים ולהימשך בהדרגה עד לסיומן, ב־2048. במסגרת ההרחבה יתווסף לבית־החולים שטח של 140 דונם נוספים מבסיס צריפין הסמוך (שאותו פינה צה"ל) ומשדות באזור – ויתווספו אליו כ־1,500 מיטות.

   

  |
  |

   

   

  בקומפלקס בית־החולים ייבנו, חוץ מהמחלקות הקיימות בו היום, מרכז להשתלת איברים, יחידת נוירו־כירורגיה (ניתוחי מוח) ומערך טראומה לטיפול בפגיעות ראש חמורות.

   

  נוסף לכך יפעלו בשטחו המכון לרפואה משפטית (שנמצא כיום באבו־כביר) והמעבדות הלאומיות של משרד הבריאות (שממוקמות כיום בתל־אביב). המרכז הפסיכיאטרי של באר־יעקב יועבר לשטחו וכך גם בית־החולים הגריאטרי שמואל הרופא. בקומפלקס יוקמו גם שטחי מסחר ובהם מסעדות, בתי קפה, חנויות ספרים ובגדים וכדומה. עלות הפרויקט נאמדת בכמה מאות מיליוני שקלים.

   

  על הפרויקט הוחלט נוכח הצפי כי מספר התושבים שאותם משרת כיום אסף הרופא יגדל משמעותית בשנים הקרובות, לרבות באר־יעקב הסמוכה שמספר תושביה יגיע לכ־100 אלף.

   

  התוכנית קיבלה אישורים מתקדמים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז. שירה ברנד, יו"ר הוועדה המחוזית מרכז: "התוכנית תאפשר מתן שירות על פי הסטנדרטים המקובלים במדינות ה־OECD". מנכ"לית אסף הרופא ד"ר אסנת לבציון־קורח: "אני מברכת על התוכנית, שצפויה להפוך את אסף הרופא למרכז הרפואי הגדול בישראל ברמה הגבוהה ביותר". היא אמרה כי באסף הרופא יוקם גם מרכז מדעי מוח והתנהגות, על פי רעיון שהגה פרופ' חיליק לבקוביץ. לדבריה, המרכז הזה "ישנה את גישת ההסתכלות על תחום הפסיכיאטריה, באמצעות חיבור מקיף לתחום הנוירולוגי, שיהווה מודל בינלאומי".