ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: הנהגת ההורים הארצית
  24 שעות • 22.07.2019
  ביד אחת מנהלים קמפיין נגד הומואים, ביד השנייה מעבירים שיעורי מסורת לתלמידים חילונים
  כבר שלוש שנים שעמותת "קרוב ללב" מפעילה תוכנית ללימודי יהדות בעשרות בתי ספר חילוניים ברחבי הארץ. כעת מגלה תחקיר "ידיעות אחרונות" ו־ynet, כי מקימי העמותה שותפים לקמפיין הפרובוקטיבי נגד קהילת הלהט"ב: "אבא פלוס אמא שווה משפחה, האומץ להיות נורמלי". אז איך אישר להם משרד החינוך להעביר לתלמידים ביסודי שיעורי מסורת? "קרוב ללב": "פייק־ניוז, לאנשים בעמותה יש חיים פרטיים מעבר למקום העבודה שלהם". משרד החינוך סירב להגיב
  אדיר ינקו

  סערת טיפולי ההמרה טרם נרגעה, וכעת מגלה תחקיר "ידיעות אחרונות" ו־ynet שמשרד החינוך אישר להכניס לעשרות בתי ספר יסודיים בערים חילוניות — ארגון שאנשיו עומדים מאחורי הקמפיינים האגרסיביים נגד הקהילה הלהט"בית ו"בעד המשפחה הנורמלית". הקמפיין שהסלוגן המרכזי שלו הוא "אבא פלוס אמא שווה משפחה" עורר סערה ציבורית עזה. מאחוריו עומדת תנועת "חזון" שמורכבת מרבנים ואנשי ציבור חרד"ליים. כעת אנו חושפים, כי כמה מהפעילים המרכזיים ב"חזון" מפעילים גם את עמותת "קרוב ללב", שהתוכנית שלה בשם "לומדים להתקרב" נלמדת בשלוש השנים האחרונות בעשרות בתי ספר יסודיים ממלכתיים. הם עושים זאת בעידוד ובפיקוח משרד החינוך, במה שמכונה "המסלול הירוק". ראוי לציין כמובן כי השר הנוכחי רפי פרץ אינו אחראי להכנסתם למערכת — הדבר נעשה בתקופת קודמו, נפתלי בנט.

   

  מהאתר של "קרוב ללב" אפשר ללמוד כי התוכנית נלמדה בבתי ספר יסודיים בערים רבות ברחבי הארץ כמו רעננה, אשקלון, חיפה, יהוד, רמלה, אריאל ועוד. מטרת התוכנית היא לקרב תלמידים חילונים למסורת היהודית ולהפגישם עם תלמידים דתיים בני גילם. על פניו, מדובר במטרה ראויה, אך אי־אפשר להתעלם מהשאלות הקשות שעולות מהעובדה שמשרד החינוך בחר דווקא באנשים שמזוהים עם אידיאולוגיה קיצונית נגד קהילת הלהט"ב כדי לקדם קירוב לבבות בין חילונים לדתיים.

   

  "לשמור על הכותל נורמלי"

   

  אחד ממקימי עמותת "קרוב ללב" הוא נתנאל סימן־טוב. אותו סימן־טוב נמנה גם על מקימי עמותת "גוונים — הפקת אירועים ערכיים", שפועלת בתחום הזהות היהודית ו"רואה ערך לאומי בחיזוק התא המשפחתי הנורמלי". רק לאחרונה הביעו בעמותת "גוונים" גאווה על חלקם בקמפיין החוצות האגרסיבי נגד קהילת הלהט"ב של תנועת "חזון" — "האומץ להיות נורמלי".

   

  וזה לא הקשר היחיד בין "גוונים", תנועת "חזון" ועמותת "קרוב ללב". מלבד סימן־טוב גם אריאל דרעי, חבר ועד ב"קרוב ללב", ומי ששימש כעוזרו ויועצו של שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, הוא פעיל בולט בעמותת "גוונים". ואילו משה וכטר, מנכ"ל "קרוב ללב" שימש כרכז פעילות ב"גוונים"; וכטר אף הופיע לפחות בשני סרטוני תדמית של "חזון": באחד הוא נראה מדבר בפני קהל בישיבת פעילים, ובשני יושב במטה פעילות של "חזון" כשמעליו מתנוסס השלט "האומץ להיות נורמלי". אם זה לא מספיק קרוב, הכתובת של "גוונים" ברשם העמותות, היא אותה כתובת של משרדי "קרוב ללב".

   

  שמו של המייסד סימן־טוב, אגב, נקשר לאחרונה בהקמת המפלגה החרד"לית "נעם", אשר על פי פרסומים שונים אמור לרוץ במסגרתה גם הרב דרור אריה ופעילים מרכזיים נוספים — המזוהים עם "חזון".

   

  הקמפיין של תנועת "חזון"
  הקמפיין של תנועת "חזון"

   

   

  אז מיהי אותה תנועת "חזון"? טכנית, אין ישות משפטית כזאת, לא עמותה ולא ארגון. מדובר בתנועה לא רשומה, שמורכבת מרבנים ואנשי ציבור במגזר החרדי־לאומי (חרד"לי), ועל כן קשה להתחקות אחר מקורות ההכנסה שלה. באשר למסריה, המשימה פשוטה בהרבה: הקמפיינים של התנועה, שזכו לביקורות קשות גם בתוך הציבור הדתי, מתמקדים בהסתה נגד הקהילה הלהט"בית ונגד יהודים רפורמים.

   

  אחד הקמפיינים הבולטים, "האומץ להיות נורמלי", הגדיר משפחה הטרוסקסואלית בלבד כמשפחה נורמלית. השלט של "חזון" נתלה לקראת מצעד הגאווה בירושלים, ושעות ספורות לאחר מכן החליטה העירייה להוריד אותו. התנועה עתרה לבג"ץ, שבחר לא להתערב, ובתגובה מסרה התנועה: "בעקבות הטרור הלהט"בי הידרדרנו למציאות בלתי־נתפסת, שבה בבירת העם היהודי אי־אפשר לומר את האמת הפשוטה כי אבא ואמא זוהי משפחה נורמלית". באשר לתנועה הרפורמית, בסרטון של התנועה מחודש מארס, תחת הכותרת "שומרים על הכותל נורמלי", נשמעות אמירות בגנות תפילת נשים ורפורמים ברחבת הכותל. אגב, גם ביוטיוב נחסמו תכנים רבים של תנועת "חזון".

   

  "ניצול תלמידים תמימים"

   

  אז איך נכנסה התוכנית "לומדים להתקרב" לבתי הספר? בשל מצוקת מערכת החינוך והמחסור בתקציבים, בוחרים מנהלי בתי ספר רבים להוציא ל"מיקור חוץ" לא מעט שעות לימוד, באמצעות הכנסת עמותות שונות לבתי הספר. עמותה שכזאת מקבלת שעה או שעתיים בשבוע, שעליהם בית הספר לא צריך לשלם. התוכניות הללו צריכות לקבל אישור ממשרד החינוך, שקבע שני מסלולים: "המסלול הכחול" שבו התוכנית רק מקבלת אישור טכני, ו"המסלול הירוק" שבו מקבלת התוכנית מעין תו תקן של המשרד, כולל ליווי צמוד.

   

  ישיבה של תנועת "חזון"
  ישיבה של תנועת "חזון"

   

   

  כניסה למסלול הירוק היא החלום של כל עמותה שעוסקת בשדה החינוכי. על פי חוזר המנכ"ל מהשנה שעברה, העמותה תקבל "ליווי שנע על פני רצף שבין ייזום, חשיבה, פיתוח, הדרכה, הטמעה, הפעלה, תקצוב, הערכה ובקרה והמתרחש באופנים שונים". בכניסתה למסלול הירוק קיבלה "קרוב ללב" עדיפות על פני עמותות אחרות, ובין השאר משום כך הצליחה להיכנס לכמאה מוסדות חינוך ברחבי הארץ. עכשיו נשאלת השאלה, איך אישרו לתוכנית "לומדים להתקרב" להיכנס למערכת החינוך ואיזו בדיקה נעשתה לגבי האנשים העומדים בראש העמותה. במשרד החינוך סירבו להגיב לכתבה על אף פניות חוזרות ונשנות.

   

  מי שעוקב אחר הקשר בין עמותות הגרעין התורני למערכת החינוך, הוא מכון "מולד", שאנשיו הם שמצאו את החיבור בין תנועת "חזון" לעמותת "קרוב ללב". "מאחורי 'קרוב ללב' ו'חזון' עומדת כת קטנה שמחזיקה בכוח פוליטי לא פרופורציונלי לחלקה בציבור הישראלי, והיא נדחית אפילו בתוך הציונות הדתית", אומרת ליאת שלזינגר, מנכ''לית "מולד". "היות שכבר שנים הם לא מצליחים להפיץ את האידיאולוגיה הנפיצה שלהם בקרב מבוגרים, הם עברו לניסיון להנחיל אותה לילדים קטנים. אפשר וצריך ללמד יהדות גם בבתי ספר חילוניים אם עושים זאת בצורה ביקורתית ומעמיקה. המטרה שלהם היא לא לקרב לבבות אלא לחזק את המעמד של הימין המתנחלי. על מערכת החינוך להוציא את העמותות האלה מבתי הספר הממלכתיים".

   

   

  הקמפיין של תנועת "חזון"
  הקמפיין של תנועת "חזון"

   

   

  תגובות

   

  מ"קרוב ללב" נמסר בתגובה: "לצערנו, מסיבות של חוסר תקציב, תוכנית בתי הספר של 'קרוב ללב' נסגרה. חבל שלא סיקרתם את הפעילות בזמן אמת, כשהיה ניתן לראות מקרוב את קירוב הלבבות בין משפחות ממגזרים שונים בחברה הישראלית. למען הסר ספק, מדובר בפייק־ניוז. אין שום קשר בין עמותת 'קרוב ללב' לארגון 'חזון'. כידוע, לעובדים בארגון יש חיים פרטים מעבר למקום העבודה שלהם".

   

  על אף התגובה, התוכנית עדיין רשומה כפעילה במאגר משרד החינוך וגורם במשרד המטפל בנושא אמר כי לא ידוע לו דבר על סגירתה, וכך דיווחו גם מנהלי בתי ספר שבה אמורה התוכנית לפעול בשנה הבאה. נוסף על כך אפילו גורמים הקשורים לעמותה לא ידעו דבר על הטענה לסגירת התוכנית, ורק בעקבות פנייתנו שינו את גרסתם. העמותה בחרה שלא להגיב לשאלת עמדותיה לגבי המסרים של "חזון".

   

  נתנאל סימן־טוב מסר בתגובה: "מודה באשמה. בסיעתא דשמיא זכיתי להיות שותף בשנים האחרונות בהקמת 19 עמותות וארגונים שונים (מפאת קוצר הזמן לא אפרט את כל שמותיהם). אני מתפלל שיהיה לי כוח להמשיך בפעילות ושלכם יהיה כוח להמשיך לסקר אותה".

   

  פנינו גם לאנשים שונים המזוהים עם "חזון", אך אלה, כולל הרב אריה, בחרו להכחיש את הקשר שלהם לתנועה וסירבו להגיב. •

   


  פרסום ראשון: 22.07.19 , 19:29