ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מניע לאומני. אחמד בני ג'אבר בבית המשפט | צילום: יריב כץ
  חדשות • 22.07.2019
  חשבון צדק
  זה היה אחד הפשעים המחרידים בתולדות המדינה • באיומי סכין תקף פלסטיני תלמידת י"ב ואת בן זוגה בשירותים בקניון גן העיר בתל־אביב — ובמשך כמעט שעתיים התעלל בהם ואנס אותם • עכשיו, שבע שנים מאז הזוועה ואחרי שהנאנסת הוכרה כקורבן פעולת איבה, בית המשפט פסק: התוקף ישלם לה פיצויים בסכום של 3.7 מיליון שקלים • "הזוועות שעברתי מלוות אותי יום יום", אמרה אמש
  רותם אליזרע

  שבע שנים אחרי הטראומה שקרעה את עולמה, בית המשפט קיבל את התביעה שהגישה קורבן האונס בחניון בגן העיר ופסק לטובתה פיצוי חסר תקדים בגובה של 3.7 מיליון שקלים.

   

  שופטת בית המשפט המחוזי בלוד בלהה טולקובסקי פסקה את סכום הפיצוי, שמתווסף לקצבת גמלת נפגעי פעולות איבה בסך 646,337 שקלים שקיבלה הנאנסת מעיין ול־258,000 אלף שקלים שנפסקו לטובתה בהליך הפלילי. מדובר, כמובן, בפסיקה סמלית; הסיכוי שמעיין תקבל את הסכום מהאנס, שמרצה עונש של 25 שנות מאסר בפועל, הוא אפסי.

   

  בשיחה עם “ידיעות אחרונות” אמרה אמש מעיין: "חשוב לי שנפגעות יקבלו אומץ ולא יוותרו על זכותן לשקם את עצמן. נעשה כאן צדק. לא עשיתי את זה בשביל הכסף. הזוועות שעברתי מלוות אותי יום יום".

   

  האונס המזעזע התרחש ב־12 במאי 2012. מעיין, שהייתה אז תלמידת כיתה י"ב, טיילה עם מי שהיה אז בן זוגה ברחוב אבן־גבירול בתל־אביב. אחמד בני ג'אבר, פלסטיני תושב הכפר עקרבא בשומרון, ששהה בישראל באופן לא חוקי, הבחין בשניים והחל לעקוב אחריהם. כמה דקות אחר כך, סמוך לשעה חצות וחצי, נכנסו מעיין ובן זוגה לחניון גן העיר דרך הכניסה המיועדת לכלי רכב. כשבן הזוג ליווה את מעיין לשירותי הנשים, נכנס ג'אבר אחריהם. השניים לא הבחינו בו עד שתקף את החבר ובאיומי סכין כלא אותם בשירותים. ג'אבר נכנס אחריהם, לקח מהם את הטלפונים הניידים ובמשך שעה ארוכה ביצע בהם מעשי אונס קשים ביותר, תוך שהוא מכה אותם ומתעלל בהם. יומיים אחר כך מעיין כבר הגיעה לבית הספר — לבחינת מתכונת באנגלית.

   

  האנס עוקב אחרי קורבנותיו | צילום מהטלוויזיה
  האנס עוקב אחרי קורבנותיו | צילום מהטלוויזיה

   

   

  "מדובר במעשים מתועבים ובזויים מאין כמותם שחברה אנושית לא תכירם. מעשים השקולים כדי רצח נפש קורבנותיו", כתבו שופטי בית המשפט המחוזי בתל־אביב לאחר שגזרו על ג'אבר שלושים שנות מאסר בעסקת טיעון. "לא מצאנו מבין פסקי הדין הרבים שהוצגו בפנינו מעשים הדומים במכלול נסיבותיהם, אכזריותם ושפלותם למקרה שבפנינו. מסכת המעשים המפלצתיים שביצע הנאשם במתלוננים הינה חריגה בכל ממד ועל פי כל קנה מידה". ג'אבר עירער לבית המשפט העליון, וב־2014 הוחלט להפחית את עונשו ל־25 שנות מאסר.

   

  ב־2015 הוכרה מעיין כנפגעת פעולות איבה והוחלט שתקבל הכרה וסיוע מהביטוח הלאומי. הכרה זו נבעה בגלל הרקע הביטחוני של ג'אבר, חומרת המעשה וחריגותו, ובהתבסס על אמירות שונות של האנס לאחר המעשה — שמהן השתמע כי היה מניע לאומני למעשיו.

   

  לאחר שהתקבל גזר הדין הפלילי החליטה מעיין להגיש תביעה אזרחית באמצעות עו"ד רוני אלוני־סדובניק. התביעה הוגשה נגד הבעלים של חניון גן העיר, חברת האחזקה של החניון, מדינת ישראל והאנס ג'אבר. מעיין דרשה פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לה באירוע ובגין פגיעה בפרטיותה לאחר שכתב האישום פורסם באינטרנט וכלל את פרטיה האישיים, על אף שהדיון נערך בדלתיים סגורות. התביעה נגד בעלי החניון, חברת האבטחה והמדינה הסתיימה בהליך גישור שכלל פיצוי כספי שנותר חסוי. אולם נגד האנס, שאפילו לא הגיש כתב הגנה, התנהל ההליך המשפטי.

   

  לשופטת טולקובסקי הוגשה חוות דעת של ד"ר יעל קולסקי, רופאה פסיכיאטרית מומחית מטעמה של מעיין, שקבעה כי היא סובלת מנכות בשיעור של 70 אחוז כתוצאה מהאונס.

   

  השירותים בקניון גן העיר שבהם התרחש האונס | צילום: מוטי קמחי
  השירותים בקניון גן העיר שבהם התרחש האונס | צילום: מוטי קמחי

   

   

  "אין ספק שמדובר באונס אכזרי המעורר בעתה ופלצות, שהותיר פגיעה קשה בגופה ובנפשה של התובעת וגרם לה לנכות משמעותית ביותר המשפיעה על כל תחומי החיים", כתבה השופטת טולקובסקי בפסק הדין.

   

  "יש בידנו ראיות מוצקות לכך שהמחבל עבר שטיפת מוח בבתי הספר שבהם למד ובאמצעות התקשורת הפלסטינית, ובכוונתנו לתבוע 20 מיליון שקל מהרשות הפלסטינית אשר נושאת באחריות מוחלטת למסרים האנטישמיים שהיא מטמיעה בתוך מערכת החינוך", אמרה אתמול עו"ד אלוני־סדובניק. "אין סכום של כסף שיכול לכפר על האסון הכבד שנגרם למרשתי, אך יש בכך כדי להשיב רוח על תהומות יגונה".

   

   

  עו"ד רוני אלוני סדובניק | צילום: יובל חן
  עו"ד רוני אלוני סדובניק | צילום: יובל חן

   


  פרסום ראשון: 22.07.19 , 23:53