yed300250
הכי מטוקבקות
  סוף המצוד
  חדשות • 25.07.2019
  סוף המצוד
  ביום ראשון צילצל הטלפון בלשכתו של ראש אגף החקירות, ניצב גדי סיסו, ובצידו השני של הקו נשמעו שלוש המילים שבמשטרת ישראל חיכו להן במשך 18 שנה: "אקרישבסקי בידיים שלנו" • אתמול לפנות בוקר ירד מהמטוס בנתב"ג העבריין ארז אקרישבסקי, שנמלט מהכלא הישראלי ב־2001, לאחר שנעצר במקסיקו במבצע מורכב • כך נלכד העבריין הנמלט שהורשע בניסיון רצח כפול, ניסה לברוח מהארץ כשהוא מחופש לחרדי, השליך נעל על שופט והוביל את המשטרה למרדף של כמעט שני עשורים מסביב לעולם
  אלי סניור

  העבריין שהצליח לברוח ממשטרת ישראל במשך 18 שנה חוזר לכלא: ארז אקרישבסקי, שנמלט מהארץ ב־2001 לאחר שהורשע בניסיון רצח כפול ונידון ל־21 שנות מאסר, נעצר במקסיקו בתחילת השבוע והוסגר לישראל במבצע מורכב בפיקודו של ראש אגף החקירות, ניצב גדי סיסו. אחרי מעצרו בקנקון, שם חי בשם ריקרדו לופז, הועבר אקרישבסקי לישראל דרך הולנד והובא לבית המעצר ניצן - וכך באו לסיומן 18 שנות מרדף חובק עולם שנראה כאילו נלקח מסרט.

   

  1998 אקרישבסקי מנסה לרצוח אב ובנו באזור שוק הכרמל בתל־אביב, ככל הנראה על רקע סגירת חשבונות בשוק האפור. הוא שלף אקדח, ירה בהם מטווח קצר ופצע אותם באורח קשה. לאחר ניסיון החיסול ירד למחתרת. בתום סריקות הוא אותר במלון בירושלים כשהוא מחופש לחרדי, ונעצר רגע לפני שנמלט מהארץ, מצויד בדרכון אמריקאי ובכרטיס טיסה לבלגיה, לטיסה שהמריאה שש שעות אחר כך. עם הרשעתו הוא השליך נעל לעבר השופט אמנון סטרשנוב, ששלח אותו ל־18 שנים בכלא על שני ניסיונות לרצח וזיוף מסמכים.

   

  2001 העבריינים אקרישבסקי ובן סוטחי בורחים מישראל לדרום אמריקה במהלך חופשה מהכלא בעזרת שוטר מושחת שמשתף איתם פעולה.

   

  2002 רפ"ק גיא ניר ממונה לנציג משטרת ישראל בדרום אמריקה ומתחיל את המצוד אחרי אקרישבסקי וסוטחי. השניים, שכבר היו נטועים חזק בדרום אמריקה, פיתחו קשרים ענפים עם ארגוני הפשיעה המקומיים וזכו לחסות מהם.

   

  2003 שוטרים מקסיקנים מושחתים חושפים בפני אקרישבסקי וסוטחי את הפעילות שמנהל רפ"ק ניר, והשניים עוזבים את מקסיקו מיידית. סוטחי נוסע לוונצואלה עם העבריין יענקלה אמסלם, ואילו אקרישבסקי נוסע לארגנטינה.

   

  2004 רפ"ק ניר מצליח לשים את ידו על סוטחי ואמסלם בוונצואלה כשברשותם כעשרים קילוגרם קוקאין, במשטרת ישראל מתחילים בהליך בקשה להסגרתם. במקביל מקבל ניר קצה חוט בארגנטינה ומתחיל לסגור על אקרישבסקי. המידע המודיעיני מצביע על כך שגם משה בן־איבגי, רוצח נהג המונית דרק רוט שאף הוא נמלט ממאסר, שוהה בארגנטינה וייתכן שנמצא בקשר עם אקרישבסקי.

   

  בערב יום כיפור אותה שנה יוצא לדרך מבצע "בן אנד ג'ריס", אחד המבצעים הגדולים של משטרת ישראל. לאחר שלידי המשטרה מגיע מידע מודיעיני שמצביע על כך שאשתו של אקרישבסקי הגיעה לארגנטינה, מוצבים מארבים סביב כל בתי הכנסת בבואנוס־איירס. אקרישבסקי בעל החושים החדים מבין כי אנשיו של ניר נמצאים בעיר ומחפשים אחריו, נשאר מתחת לרדאר, והמבצע נכשל.

   

  באוקטובר, בזמן שהמרדף מתמקד באקרישבסקי, יוצרים סוטחי ואמסלם קשר עם רפ"ק ניר ומבקשים "הפסקת אש" - שהמשטרה תפסיק לרדוף אותם והם "יעלמו". בקשתם נדחית והמשטרה מודיעה להם שהמרדף אחריהם צפוי להתגבר. במקביל מאתר המודיעין המשטרתי, שעובד בשיתוף פעולה עם הארגנטינאים, את הבית בו שוהים אקרישבסקי ובן־איבגי בשכונת יוקרה ליד בואנוס־איירס, והימ"מ הארגנטינאי נקרא לבצע חיפוש ומעצר. לתדהמת רפ"ק ניר וצוותו, בבית מאותרים ביחד עם אקרשיבסקי ובן־איבגי עוד שלושה עבריינים נמלטים מישראל. משטרת ישראל והפרקליטות מתחילים במגעים עם השלטונות הארגנטינאיים לצורך הסגרתם של אקרישבסקי ובן־איבגי, והשניים שוכרים עורך דין שתמורת סכום כסף גדול מסייע להם לברוח.

   

  2005 רפ"ק ניר וצוותו מנסים לחקור את השופט ששיחרר את סוטחי בוונצואלה ולעצור אותו שוב לצורך הסגרתו לישראל. נשיא ונצואלה דאז, הוגו צ'אבס, דוחה את מאמצי משטרת ישראל ואף מורה לאנשיו להקשות על החקירה. ניר וצוותו מגורשים בבושת פנים מהמדינה.

   

  לאחר מספר חודשים, בעקבות מידע חדש מאותרת כניסה של סוטחי מוונצואלה למקסיקו עם דרכון מזויף, ובמשטרה מקימים צוות חקירה סמוי וקטן ביחד עם המקסיקנים, ומצליחים לעצור את סוטחי בפעם השנייה. הוא מגורש בן־לילה לישראל לרצות את המשך מאסרו.

   

  2007 אקרישבסקי ובן־איבגי מצליחים לקבל שחרור בערבות בארגנטינה, אך שנה לאחר מכן, בזמן שהם נמצאים תחת פיקוח המשטרה הארגנטינאית, הם מצליחים לברוח שוב. אקרישבסקי עובר בין מדינות דרום אמריקה ומצליח להיטמע באוכלוסייה המקומית. ניר, שסיים בינתיים את תפקידו כשליח המשטרה בדרום אמריקה, חוזר לישראל אך ממשיך במרדף אחרי אקרישבסקי גם בתפקיד ראש חטיבת המודיעין.

   

  2019 המשטרה מגלה בעקבות מידע מודיעיני שאקרישבסקי חי עם דרכון מזויף בדרום אמריקה ומקבל חסות מארגוני פשיעה מקומיים שאיתם קשר קשרים. בימים האחרונים הוא מאותר, וכוחות גדולים מיחידה מיוחדת של משטרת מקסיקו נערכים בתיאום עם נציג משטרת ישראל. ביום ראשון, כשאקרישבסקי מגיע למעגן סירות בקנקון, קופצים עליו השוטרים המקסיקנים ועוצרים אותו בחשד לשימוש במסמכים מזויפים. עם מעצרו הוא מזדהה בשמו האמיתי. זמן קצר לאחר מכן מתקבל הטלפון בלשכתו של ראש אגף החקירות, ניצב סיסו. "הוא בידיים שלנו", נמסר - ובמשטרה שיחררו אנחת רווחה גדולה. 18 שנה של מצוד הגיעו לסיומן.

   

  yed660100