שלישי 28 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 01.08.2019
  ניסיון ההפיכה במונטנגרו והמבוקש הישראלי
  הוא ייעץ בעבר לנתניהו, יש לו אזרחות ישראלית ובריטית, והוא מחזיק במשרד שמעניק ייעוץ אסטרטגי ברחבי העולם • לפני שלוש שנים ניהל אהרון שביב (40) קמפיין במונטנגרו, שבוחנת כעת אפשרות להוציא נגדו צו מעצר בינלאומי • החשד: הקמת ארגון טרור וניסיון הפיכה שמטרתו הייתה להעלות לשלטון את המפלגה הפרו־רוסית • שביב מכחיש
  איתמר אייכנר

  קוראים לו אהרון שביב, יועץ אסטרטגי בן 40, איש העולם הגדול שהיה בין היתר מנהל הקמפיין של נתניהו בבחירות 2015. ועכשיו הוא מסתבך: התביעה במונטנגרו בוחנת אפשרות להוציא נגדו צו מעצר בינלאומי בחשד שהיה מעורב בניסיון ההפיכה שהתרחש בה לפני כשלוש שנים. אמש סירב שביב להתייחס לפרשה.

   

  באוקטובר 2016 נערכו במונטנגרו בחירות. שתי המתמודדות העיקריות היו מפלגת השלטון בראשות הנשיא מילו ג'וקאנוביץ', פוליטיקאי בעל אג'נדה פרו־מערבית מובהקת שתמך בהצטרפות מדינתו לברית נאט"ו. מולו התמודדה

   

  מפלגת האופוזיציה הפרו־רוסית "החזית הדמוקרטית", שהתנגדה נחרצות להצטרפות לנאט"ו. את הקמפיין שלה ניהל שביב, יועץ אסטרטגי בינלאומי המחזיק באזרחות ישראלית ובריטית.

   

  ביום הבחירות הצביעו הסקרים על שוויון, ובמהלכו יצא השלטון בהודעה דרמטית שלפיה הוא הצליח לסכל מבעוד מועד ניסיון הפיכה, שתוכנן להתבצע ביום הבחירות, במטרה להפיל את השלטון כדי למנוע הצטרפות לנאט"ו.

   

  נשיא מונטנגרו מילו ג'וקאנוביץ' | צילום: אי־פי־אי
  נשיא מונטנגרו מילו ג'וקאנוביץ' | צילום: אי־פי־אי

   

   

  בסופו של דבר ניצחה מפלגת השלטון בהפרש מזערי. ראשיה טענו כי מבצעי ההפיכה, שאותם הגדירו "גורמי אופזיציה פרו־רוסיים", תיכננו לפרוץ לפרלמנט ולהתנקש בחיי הנשיא ג'וקאנוביץ', וכי הניסיון סוכל לאחר שאחד המעורבים התחרט וחשף את המזימה בפני הרשויות. התובע המיוחד החוקר את הפרשה, סאשה קדנוביץ', טוען כי בין המעורבים בניסיון ההפיכה היה גם שביב. החשד המיוחס לו: הקמת רשת טרור ופשיעה.

   

  מונטנגרו טוענת כי בניסיון ההפיכה היה מעורב גם ג'וזף אסד, שהוא לדבריה סוכן סי־איי־איי וכן ארבעה סוכנים נוספים של הביון האמריקאי. נגד אסד הוצא צו מעצר בינלאומי. הוא נעצר בדובאי, שוחרר, טס לארה"ב ועדיין מסתובב חופשי. התובע המיוחד טוען כי אסד היה מנהל האבטחה בקמפיין שאותו ניהל שביב הישראלי.

   

  במאי האחרון כבר הרשיע בית המשפט במונטנגרו 13 נאשמים בניסיון ההפיכה. כולם כפרו באישומים. שמונה נוספים נמצאים על הכוונת, ובהם כאמור שביב. אמש הוא סירב להתייחס לפרשה. בעבר אמר כי "מדובר בקונספירציה הגרועה אי פעם, שנולדה משום שהשלטון במונטנגרו חשש מתבוסה בבחירות".

   

  וקצת על שביב: הוא מנהל חברת ייעוץ גדולה שמוקדיה בלונדון ובישראל. באתר האינטרנט של החברה כתוב שהיא ניהלה עד כה מערכות בחירות בקפריסין, סלובקיה, מונטנגרו, מצרים, איראן, תאילנד, קונגו, אסטוניה, רומניה, ישראל, סרביה, קניה, ארה"ב, אוקראינה, בולגריה, קרואטיה ומולדובה. שביב היה מנהל הקמפיין של הליכוד ונתניהו בבחירות 2015. עו"ד מרדכי ציבין, המייצג את אחד המעורבים: "השלטונות במונטנגרו מתייחסים בחומרה מיוחדת לפרשה כעניין אישי של הנשיא, ובשל כך מנסים לשרבב לתוכה אנשים שאין להם כל קשר".

   


  פרסום ראשון: 01.08.19 , 23:47
  ידיעות אחרונות