ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יהודה
  המוסף לשבת • 08.08.2019
  האקדח המעשן
  יהודה נוריאל

  פרשת "מחוז ירושלים" היא עלילה מזעזעת. השבוע שודר בתאגיד השידור פרק 9, "לשרת ולהגן", בסדרת הדרמה. זו שמתעדת אחד־לאחד את פעילות כוחות הביטחון והמשטרה, בעיר הכי נפיצה בעולם. מתברר כי אירוע השיא בפרק, מציאת אמל"ח בביתו של גנן פלסטיני מעיסאוויה, סאמר סלימאן - לא היה ולא נברא.

   

  חברת "קודה תקשורת", המפיקה את הסדרה, כבר הודתה כי מדובר ב"קטעי אילוסטרציה". תאגיד השידור הורה על בירור מעמיק. במשטרת ישראל החלו בבדיקת פרטי האירוע. אבל אסור שהדבר הזה יסתיים בהפלת התיק על איזה ש"ג תורן, שוטר או במאי שטח בלבד, בהתנצלות רפה, וכמה לירות כפיצויים לגנן. זה יהיה כסף קטן ובריחה מאחריות. יש פה ליקוי מאורות חמור לאורך כל השרשרת.

   

  בינתיים, כצעד מיידי חריף, הוריד תאגיד השידור את הפרק המדובר ואת כל הסדרה מהאוויר. צפיתי בו שוב בעיון. הוא מטורף. כמו כל טלוויזיה משובחת, נבנה בו נראטיב מרתק, מלאכת מחשבת של סיפור תפור היטב, שמוביל אל ההפי־אנד: תפיסת הנשק - המפוברקת! - בביתו של סלימאן.

   

  גיבורי הפרק והסדרה כולה הם אסף עובדיה, קמ"ן מרחב קדם, וארז חזן, רכז המודיעין במרחב. בוקר: עובדיה מנשק בביתו את התינוק ואומר: "יש מתיחות בין משפחות בעיסאוויה, נראה לי שזה יעסיק אותנו". עיסאוויה, הנה היעד. צהריים: חזן פוגש "מקור", דמות מטוטשטשת, במזרח העיר. המקור מספר על סכסוך משפחות ומהומת אלוהים בעיסאוויה. חזן: "הוא מעדכן אותי שיש חשוד מאחת החמולות שהוציא אם־16". הנה חשוד, הנה אם־16.

   

  אחר צהריים: זמן לאתנחתה של שחוק ודמע. צרפתי מהיס"מ מניח תפילין על רקע העיר. במקביל, ביחידת הכלבנים סופדים לכלבה "אוגי" שהלכה לעולמה. רגע מרגש. במקומה יצטרף כלב תקיפה חדש, "צ'יקיטו". הנה, יש גם כלב. ערב: מרחב קדם. עובדיה עושה עוד בילד־אפ, לרגל "יום החזית העממית": "כמעט כל שנה יש אירועים של חבר'ה מעיסאוויה. זה ארגון טרור לכל דבר ועניין. המצב נפיץ במיוחד". לפנות בוקר: כינוס כוחות בגבעה הצרפתית לקראת המבצע. עובדיה: "הגיע אלינו מידע על בחור בן 45 שלא קשור לשום ארגון. בן אדם פליליסט בגדול. הוא עושה שימוש באמל"ח". בום, בום, בום: הפאזל הושלם.

   

  כאן מתחילה הפשיטה בעיסאוויה על ביתו של הגנן סלימאן. כוחות גדולים וחמושים צועקים, "יש לנו צו חיפוש", ונכנסים פנימה. הופכים את הבית. יוצאים החוצה. מגלים דלת ברזל נעולה. מבקשים מהגנן שיפתח. "ואז אנחנו מגלים מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה", אומר חזן. מנהרה בעזה, לא פחות. ועכשיו יבוא הכלב. אלוהים אדירים, גם אותו הם רימו! חזן: "הכלב מתחיל לסמן חור באחת הדפנות. ואז אנחנו מגלים את מה שחיפשנו". הנה האקדח המעשן: רובה אם־16 מקוצר צה"לי!

   

  הכוחות קוראים לעובדיה, שמתלהב: "פגז! פגז פגז פגז!" צוות שלם עומד ו"מתעד" את מציאת הרובה. קאט לשעות הבוקר: הצוות חוזר הביתה, עייפים אך מרוצים. אופס, בלי הגנן (כי איך הם יכולים? הכל הייה פייק!). חזן מחמיא ל"מקור" שלו. עוד שוט על הכלב הגיבור. עובדיה מברך בקשר את כל התחנות: "תודה רבה חבר'ה. שיחקתם אותה". אשכרה, שיחקתם אותה.

   

  נזקים - לצפייה ישירה

   

  1. יש פה נזק מטורף למדינת ישראל. הפרק הזה הוא סרט תעמולה מפוברק, מהסוג הנאלח ביותר. בואו נפליל פלסטינים ונציג אותם כטרוריסטים. בואו נציג את ישראל הצודקת ואת כוחות הביטחון האמיצים שלה. זה בדיוק האקדח המעשן שמחפשים אויבי ישראל, וכאלה לא חסר, כל השנים.

   

  2. התקשורת המקומית ספגה מהלומה אדירה. עלילת זדון לכל דבר, ועוד תחת הקרדיט האיכותי של "קודה תקשורת" ותאגיד השידור הציבורי. זה בדיוק הדלק שכל אויבי התקשורת החדשותית היו צריכים. אמרנו לכם! הכל פייק־ניוז!

   

  3. נעשה פה עוול מטורף למשטרת ישראל כולה, ולהרבה אנשים אמיצים וטובים, על־אמת, גם ממחוז ירושלים. כי השם־מותג הזה, "מחוז ירושלים", יהפוך מעכשיו לבדיחה. גרוע מכך: צונאמי של תביעות אורב לפתחן של משטרת ישראל והפרקליטות. לו אני סנגור (הייתי פעם, לא חוזר בינתיים, תודה) - אני מבקש מיד לפתוח כל תיק, שכל האנשים האלה היו מעורבים בו בעבר. כל תיק, כל הרשעה, כל עונש ונזק שנגרם. כי אנחנו כבר יודעים למה הם מסוגלים.

   

  4. אם האנשים האלה הלכו והשתילו נשק, בביתו של גנן פשוט, לצורכי "אילוסטרציה" וסרט תדמית - תארו לעצמכם מה כבר עשו בעבר, לאנשים שהם יותר "על הכוונת"? מה עשו כשצריך "רק עוד ראיה קטנה אחת לסגור תיק, והפרקליטות לוחצת"? בוודאי אמרו לעצמם, "האיש הזה ממילא ראוי לניעור, נתפור לו כמה ימים במעצר, אולי ייצא משהו" - ואפילו בלי מצלמות בכלל. כל טענה של חשוד קיקיוני שהושמעה עד היום, נוסח "הפלילו אותי, שתלו לי סמים/ נשק/ רכוש גנוב" - נשמעת מהיום הרבה יותר הגיונית.

   

  5. הנזק האישי לסלימאן ולמשפחתו עצום. כל זכות הופרה, פגיעה בפרטיות, שריטות לכל החיים לילדיו, שהוקפצו באישון לילה מהמיטה; לשון הרע והצגתו כעבריין, טרוריסט או משת"פ, עד סיכון חייו. זהותו כביכול טושטשה וקולו "עוות", אבל באופן רשלני להחריד. לקח לי שתי דקות בדיוק, בתוכנה הכי בסיסית, להתאים את גובה הקול (ה־pitch), המוסווה־עלק, כדי לזהות את קולו הטבעי.

   

  תנסו בעצמכם (https://29a.ch/timestretch).

   

  6. יותר מזה: פברוק פעילות משטרתית עלול להוביל, בכדור שלג, לתוצאות הרות אסון. ככה: כל אדם רשאי להגן על זכויותיו הבסיסיות, להתנגד למעצר בלתי חוקי בעליל, להליך חיפוש בלתי חוקי בעליל, גם בכוח. כי חיינו פה הם לא הפקר. זו אינה מדינת משטרה. רק בואו ננחש מה עלולים לעשות לוחמי היס"מ במצב כזה. פברוק - עלול להוביל להתנגדות חוקית - שעלולה להוביל לשפיכות דמים. ככה, כהרף עין.

   

  7. ועל הדרך, כי התרגלנו, נוסף עוד קיסם למדורת ההסתה נגד הציבור הערבי. כל גנן - טרוריסט. עיסאוויה בפרט מוצגת כ"קן צרעות" של מחבלים, כל עם ישראל ראה את זה. עכשיו רק צריך שיבוא פטריוט עם לפיד, לסגור חשבון עם הגננים והצרעות האלה. הרוח הגבית של "מחוז ירושלים" תעשה את היתר.

   

  זה בידור וזה בידור

   

  פרק 9 של "מחוז ירושלים" הוא התהום שהידרדרה אליו תרבות הריאליטי, שהשתלטה על חיינו. במשך שנים משקרים פה לציבור, מדי ערב, עבור בידור ורייטינג. משקרים לגבי זמר, "אתה ממש מדהים", משקרים לגבי מנת קינוח, "הכי מהממת", ממציאים "סיפורי חיים" פיקטיביים של שחוק ודמע. אנשים אוכלים את הבלוף הזה, והתקשורת ממשיכה לפמפם.

   

  אז הנה. בפרק 9 פשוט החילו את ה־MO, ה"מודוס אופרנדי", של הריאליטי - על הסכסוך ועל המציאות בשטח. בואו נראה לכם כמה השוטרים ממש מדהימים, וכמה המבצע בעיסאוויה הכי מהמם! כי עבור רייטינג, מותר להמציא יש מאין. איך אמר בשעתו רם לנדס, "קודה תקשורת", לעיתון שלנו? "מה ההבדל בין חדשות לטלנובלה? זה בידור וזה בידור". קבלו אפוא את סאמר סלימאן, גנן מעיסאוויה, לצלילי האם־16 שלו. תשמע: אתה מה זה טרוריסט מדהים.

   

  yehuda.nuriel@gmail.com

   

   

   


  פרסום ראשון: 08.08.19 , 14:50