שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: עמית שאבי
  חדשות • 08.08.2019
  העימות וההתפטרות
  לפני שבוע מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, להתערב באופן יוצא דופן בדרך עבודת ועדת ההיתרים, שעוסקת בבקשות נתניהו להלוואה לצורך מימון הוצאות משפטיות • אתמול החליטו שלושה מחברי הוועדה לסיים את כהונתם המסתיימת בחודש הבא והודיעו כי הם מבקשים שלא ימנו אותם שוב כפי שמתיר הנוהל
  טובה צימוקי

  על רקע החלטתו של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן למנות ועדת היתרים חדשה, שתעסוק בין השאר באישור הלוואה למימון הגנתו של רה"מ בנימין נתניהו, הודיעו אתמול שלושה מחברי ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה על סיום תפקידם.

   

  ועדת ההיתרים מונה שישה חברים שתקופת כהונתם פוקעת בראשית ספטמבר. מתוכם שלושה מכהנים בוועדת ההיתרים שעסקה בבקשות נתניהו - השופט בדימוס שלום ברנר, נורית ישראלי ואביגדור רביב. אתמול שיגרו שניים מחברי הוועדה העוסקת בנתניהו, רביב וישראלי, מכתב למשרד מבקר המדינה ובו הודיעו שהם מבקשים שבחודש הקרוב, שבו פוקע מועד כהונתם, לא ימנו אותם שוב כפי שמתירים הנהלים. גורמים במשרד מבקר המדינה רואים בכך צעד מחאה נגד המבקר אנגלמן.

   

  ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה כי "לקראת סיום כהונתם בסוף חודש זה, הודיעו השופט בדימוס עזרא קמא יחד עם שני חברי הוועדה למתן היתרים, שהם מודים למבקרי המדינה על האמון ומבקשים ממבקר המדינה לא לחדש את מינויים. מבקר המדינה מודה לחברי הוועדה על כהונתם".

   

  לפני כמה חודשים מינה המבקר הקודם, יוסף שפירא, את השופט בדימוס שלום ברנר במקום יו"ר ועדת ההיתרים הקודם שהתפטר, השופט בדימוס עוני חבש. ועדת ההיתרים בראשות ברנר הודיעה לנתניהו כי אם הוא רוצה אישור לקבל תרומה או הלוואה, עליו לחשוף את פרטי ההון שלו. עד כה נתניהו לא עשה כן, וההערכה היא שהוא ממתין להקמת ועדה חדשה שאולי תהיה נוחה יותר עבורו.

   

  בשבוע שעבר דווח כי באורח חסר תקדים, החליט מבקר המדינה החדש אנגלמן להתערב בדרך עבודת הוועדה שהיא מעין שיפוטית. אנגלמן סבור כי על ועדת ההיתרים לפרסם החלטות קצרות בסגנון "חוקי" או "לא חוקי", "ראוי" או "לא ראוי" - ולא להרחיב מעבר לכך.

   

  בשבוע שעבר התכנסה הוועדה לדון בבקשה אחרת. אחד ממשתתפי הדיון סיפר: "המבקר התלקח והחל לצעוק שהוא חושב שהוועדה צריכה רק לומר 'בסדר' או 'לא בסדר' ושאל מי צריך את חוות הדעת הארוכות והמנומקות". עוד הוסיף: "המבקר גער בחברי הוועדה שהביעו תמיהה על כך שנתניהו טרם החזיר את 300 אלף הדולרים שהעניק לו דודו. הוא החל למתוח ביקורת על הוועדה ואמר שהיא חרגה מסמכותה ועליה להתנהג באורח מרוסן".

   


  פרסום ראשון: 08.08.19 , 23:11