שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  האמל"ח שנתפס | צילום: דובר צהל
  חדשות • 10.08.2019
  התצפיתנית זיהתה, לוחמי גולני הסתערו והמחבלים חוסלו
  ארבעת המחבלים שזחלו לעבר גדר המערכת באזור דיר אל־בלח היו מצוידים ברובי קלצ'ניקוב, מטולי אר־פי־ג'י ואפילו חטיפי אנרגיה • אבל בזכות ערנותה של התצפיתנית והתגובה המהירה של כוחות גולני, שהפיקו לקחים מהתקרית הקודמת, הם לא הספיקו לפגוע באזרחים ובחיילים • מפקד גדוד 12: "הלוחמים חתרו למגע, הרגו את המחבלים ומנעו את חדירת הגדר"
  יוסי יהושוע

  רובי קלצ'ניקוב, מטולי אר־פי־ג'י, רימוני יד, ציוד רפואי ואפילו חטיפי אנרגיה – האמצעים שנמצאו ברשותם של ארבעת המחבלים שניסו לחדור לישראל בשבת לפנות בוקר מעידים על כוונותיהם.

   

  פצצות אר־פי־ג'י מוכנות לירי | צילום: דובר צהל
  פצצות אר־פי־ג'י מוכנות לירי | צילום: דובר צהל

   

  ערנותן של התצפיתניות וההיערכות הנכונה של גדוד 12 מחטיבת גולני הביאו לסיכול החדירה הכי משמעותית לישראל מאז מבצע צוק איתן, שעלולה הייתה להסתיים בפיגוע ביישוב, בפגיעה בכוח צה"ל ואפילו בניסיון חטיפת חייל לתוך הרצועה.

   

  האירוע החל בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר, כאשר התצפיתניות של אוגדת עזה זיהו ארבע דמויות חשודות זוחלות לעבר הגדר. לוחמי גולני הוקפצו לנקודה ונערכו מול החוליה. אחד המחבלים כבר הספיק לחצות את הגדר, והשלושה האחרים היו ממש על קו הבטונדות של גדר הגבול.

   

   

  |
  |

   

  הכוח של גולני פתח באש כשהוא מפתיע את המחבלים, ובחילופי האש שהתפתחו נהרגו ארבעת חברי החוליה, שהיו לבושים במדים מאולתרים. במהלך ההיתקלות הושלך רימון יד. האירוע הסתיים ללא נפגעים לכוחות צה"ל. אחד הטנקים המוצבים בגזרה ביצע ירי לעבר נקודות חשודות.

   

  מג"ד 12 של גולני, סא"ל א' | צילום: דובר צהל
  מג"ד 12 של גולני, סא"ל א' | צילום: דובר צהל

   

   

  מפקד גדוד 12 של גולני, סא"ל א', סיפר אתמול: "לפנות בוקר קיבלנו דיווח על מספר חשודים שנעים לכיוון הגדר. לוחמים מהגדוד הוקפצו לנקודה והגיעו אליה תוך זמן קצר. מפקדי הגדוד והלוחמים חתרו למגע, הסתערו והרגו את המחבלים. תוצאות המפגש מעידות על כוננות וכשירות גבוהה של הכוח, שחתר למגע באופן חד ומקצועי. כוחותינו עמדו במשימה במקצועיות וברוח לחימה, מנעו את חדירת הגדר וסיפקו הגנה ליישובי הדרום".

   

  לפי צה"ל, מהאופן שבו פעלה החוליה אפשר להבין שסוכל פיגוע גדול מאוד, אך עדיין לא ברור אם מטרתו הייתה חיילים או אזרחים. מהתחקיר הראשוני עולה כי אוגדת עזה וכוחות גולני הפיקו לקחים מהתקרית שאירעה לפני שבוע וחצי, שבה נפצעו קצין גולני ושני לוחמים, וסיימו הפעם את ההיתקלות תוך דקות בודדות ולא כעבור שעתיים.

   

  חמאס התנער מאחריות לאירוע, אבל ישראל לא יכולה לפטור אותו מאחריות – בין אם מדובר בפורשי הזרוע הצבאית שמעוניינים לאתגר את חמאס ובין אם לאו. קשה להאמין שאירוע כזה היה יוצא לדרך מבלי שחמאס אישר זאת, מפורשות או בעצימת עין. במסגרת ניסיונות ההסדרה, הדרג המדיני וצה"ל עושים הנחות מפליגות לחמאס עזה. פעם אחת מתנצלים על הרג פעיל ריסון, פעם אחרת לא מגיבים לתקרית, ובפעם השלישית מחליטים שלא לשנות את מדיניות הפתיחה באש בפרימטר הביטחוני – אותו אזור חיץ מערבית לגדר שהצבא אמור למנוע כניסת פלסטינים לתחומו.

   

  המכנה המשותף לפיגוע שבו נרצח דביר שורק ז"ל בגוש עציון והתקרית אתמול לפנות בוקר הוא חמאס עזה, שבידו האחת יוזם או מאפשר פיגועים, ובידו האחרת מתנהל כמי שרוצה הסדרה ולא מבין מה ישראל רוצה ממנו. ניסיון הפיגוע הפעם בוצע על ידי חוליה ולא על ידי מחבל בודד. המחבלים נראו כמי שאומנו היטב, הם נעו בצורה מבצעית ועם כמות גדולה של אמצעי לחימה, והניסיון של חמאס להתנער מהם אינו אומר שהם לא קשורים אליו, אלא שהוא מנסה להסתיר זאת. מי ששלח אותם תיכנן לא רק להרוג ישראלים חיילים אלא גם לפוצץ את ניסיונות ההסדרה – בדיוק כמו החוליה מחברון שתיכננה לבצע פיגוע בירושלים וקיבלה את ההנחיות מחמאס עזה.

   

   

   


  פרסום ראשון: 10.08.19 , 23:29