שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  סייעת צועקת על ילדה "תתאבדי"
  חדשות • 10.08.2019
  "התחושות קשות, לא ברור איך הגן ממשיך לעבוד"
  בעקבות תחקיר הפעוטונים שפורסם ב־"7 ימים" שלשום, פנו ל"ידיעות אחרונות" הורים זועמים רבים, במיוחד על ההתנהלות בגן עומר בנחלת יצחק בתל־אביב • מתברר כי בגן, שבו נפלה ילדה מבלי שהודיעו להוריה, ואחת מהסייעות צעקה על ילדה "תתאבדי", ההורים התריעו על המחדלים מראש • בתיעוד חדש מהגן נשמעות הגננות משתמשות בביטויים "תעיפי את ההומו הזה", ו"אמא שלך צריכה לעשות לך דיאטה"
  הדר גיל־עד

  תחקיר "ידיעות אחרונות" ו־ynet על הפעוטונים שפורסם בסוף השבוע ב־7 ימים עורר תגובות נסערות בקרב ההורים. כך, למשל, כמה הורים מגן "עומר" בנחלת יצחק בתל־אביב – שם תועדו הממצאים החמורים ביותר – הוציאו את ילדיהם מהגן, או שהחליטו לא להמשיך שם בשנה הבאה.

   

   

  ילדים יושבים לא חגורים
  ילדים יושבים לא חגורים

   

  ביום חמישי אספה הגננת את ההורים, שרובם תושבי גבעתיים, אך לדבריהם לא מיהרה לקבל על עצמה אחריות אלא הפנתה אצבע מאשימה לתחקירניות "ידיעות אחרונות" ולסייעות ספציפיות. לדברי הגננת, הסייעות שעישנו ונהגו באלימות – ובהן זו שאמרה לילדה "מהבולה, תתאבדי" – הושעו מהגן לאלתר, עד לבירור בעניינן.

   

  בעקבות פרסום התחקיר, פנו אלינו הורים לילדים ששהו או שוהים ב"עומר", ודיווחו על ממצאים נוספים שהם עצמם אספו. לדברי ההורים, הגננת זרקה מהגן ילדה שאמה המליצה לחברתה לא לשלוח לשם את ילדיה, לאחר שראתה במצלמות כיצד הילדים בוכים במשך שעות ואיש לא ניגש אליהם. בדיוק כפי שפורסם בתחקיר.

   

  נראה כי עיקר הבעיות בגן עומר הן סביב התינוקייה. הורים שחשדו שמשהו אינו כשורה, תיעדו את הנעשה בגן ונחרדו. "שיבכו, מה זה הדבר הזה, מה אנחנו שומרים שלהם?" נשמעת אומרת אחת הסייעות. "לישון! מה אתה רוצה? די! סתמי כבר, סתמי". בהמשך, אומרת אחת הסייעות לפעוטה: "אמא שלך צריכה לעשות לך דיאטה נשמה". לאחר שעה ארוכה של בכי, נשמעת הסייעת צועקת: "זאתי בא לי לתת לה אגרוף, להעיף לה אגרוף. היא בהמה", ובהמשך: "אני אחנך את הילדה הזאת. ממורמרים יש לנו", וגם: "שימי אותה שם שתצרח לאלוהים". עוד צועקת שם אחת הסייעות לחברתה, על הילדים הבוכים: "תעיפי את ההומו הזה".

   

  בתחקיר התברר כי אחת הפעוטות נפלה מכיסא האוכל משום שלא הייתה חגורה, והצוות לא דיווח על כך להוריה. "אנחנו לא מצליחים להבין למה הוחלט להסתיר מאיתנו את הנפילה של הבת שלנו", סיפרה בסוף השבוע אמה, שהוציאה את הפעוטה מהגן מיד כשדיווחנו לה על המקרה. "אנחנו בתחושות קשות. לא ברור לנו איך גן כזה ממשיך לעבוד. אני מרגישה רגשות אשם על כך שלא לקחתי מספיק ברצינות את נורות האזהרה שנדלקו לפני כן".

   

  אמא נוספת שהוציאה את בתה מהגן ורשמה אותה לגן מפוקח, סיפרה כי נורות האזהרה נדלקו כבר חודשים קודם לכן, אך ההורים לא ייחסו להן חשיבות. "במשך חודשים לא הבנתי למה כל פעם שאני שמה את בתי על משטח ההחתלה היא מתחילה לבכות", אמרה אותה אם. "אחרי שראיתי בסרטונים איך מחליפים חיתולים בגן, הדברים מתחברים לי. רוב הכעס שלי הוא כלפי ההתנהלות שמאפשרת לגן כזה לפעול".

   

  גם במערכת הפוליטית הגיבו על התחקיר. "כל הורה לפעוט שיקרא את התחקיר יזדעזע", כתבה ח"כ קארין אלהרר (כחול לבן). "המסקנה היא אחת ויחידה – ללא חוק פיקוח אין מה לצפות לשינוי".

   

  ח"כ מרב מיכאלי (העבודה־גשר): "הדבר שיכול להוציא את כולנו מהמצב הזה הוא הסדרה של תחום החינוך לגיל הרך".

   

  הילדה ננשכה, האירוע לא דווח
  הילדה ננשכה, האירוע לא דווח

   

   

  מגן עומר נמסר באמצעות עו"ד עדי מי טל־ריין: "מרשתי דרשה לקבל את ממצאי התחקיר על מנת שתוכל להתייחס לטענות. הדרישה לא נענתה. שלומם, בריאותם וביטחונם של כל ילדי הגן, הינם בראש מעיניה של מרשתי מזה כ־24 שנים. היא פעלה ופועלת בשקיפות ופתיחות מול הורי ילדי הגן וכל בקשה שהופנתה בזמן אמת, נשמעה בנפש חפצה וטופלה לאחר בירור, עד תום.

   

   

  קללות, אלימות, טיוח ויחס משפיל לילדים

  הדר בן־משה

   

  בשבועות האחרונים עבדו תחקירניות "ידיעות אחרונות" ו־"ynet" כסייעות בגנים ברחבי הארץ והתמונה שנגלתה לעיניהן אמורה להדיר שינה מעיניו של כל הורה לילד מתחת לגיל שלוש בישראל.

   

  נשות צוות שמכנות ילדים בשמות גנאי, מקללות אותם, נוקטות כלפיהם באלימות, סייעות שמעשנות ליד ועל הילדים, ילדים שבוכים במשך זמן רב, ללא כל יחס, אחרים שנשארים רעבים במשך שעות, וכמעט כולם תקועים במשך שעות מול המסכים, בסביבה לא היגיינית או מסוכנת.

   

  גן אחרי גן, נדהמו התחקירניות מהקלות שבה מתאפשר לאנשים זרים לחלוטין לעבוד עם האוצרות היקרים לנו מכל - אל כולם הן התקבלו בלי כל ניסיון, הכשרה או בדיקת רקע בסיסית.

   

  בגן עומר בנחלת יצחק בתל־אביב, הן נתקלו באגרסיביות, התעמרות והזנחה שמתבטאות בדחיפות, החלפות חיתולים אגרסיביות, צעקות, אמירות פוגעניות ושימוש בכינויי גנאי כמו "מהבולה", "נודניק", "חיזבאללה" ועוד. באחד הימים באותו גן נפלה מהכיסא תינוקת שלא נחגרה בזמן האוכל וחטפה מכה חזקה מהרצפה. הסייעות הוטרדו בעיקר מכך שהמקרה תועד במצלמות ולאחר התייעצות החליטו לא ליידע את הוריה. חוסר השקיפות מול ההורים חזר גם בגנים אחרים.

   

  בגן במרכז תל־אביב הוענש והופרד פעוט משאר הילדים כשהוא ממרר בבכי. גם בגן זה הן היו עדות לאגרסיביות, חוסר סבלנות ואלימות מילולית מצד הסייעות ולמקרה חמור שבו נשכחה אחת הפעוטות לבדה בחצר.

   

  בחלק מהגנים שבהם ביקרו, הן מצאו בעיות היגיינה כמו שידות החתלה מטונפות, גללי כלב בחצר הגן ושימוש מופרז באקונומיקה בשטיפת צעצועי הילדים, וכן בעיות בטיחות: מסמרים שבולטים מכיסאות או מהשולחנות, חלודה, פעוטות שלא נקשרים לכיסאות האוכל ועוד.

   

  הבעיה ככל הנראה אינה נקודתית והורים רבים שיבדקו את הגן שבו נמצאים ילדיהם, עשויים לגלות מציאות דומה. ועל כן עניין ההכשרה והפיקוח קריטיים.

   

   


  פרסום ראשון: 10.08.19 , 23:38