ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  ממון • 12.08.2019
  כסף לביטחון יש, אבל מה עם תקציב לילדים אוטיסטים?
  ועדת הכספים אישרה אתמול העברת 355 מיליון שקל לתקציב הביטחון, אך מה שהעסיק את חבריה היה בעיקר תקציב החינוך המיוחד
  מאת גד ליאור

  ועדת הכספים אישרה העברת 355 מיליון שקל למשרד הביטחון, בכפוף לדיון נוסף שדרש ח"כ יעקב מרגי, לאור המחסור בתקציבים לילדים אוטיסטים ועם בעיות נפשיות.

   

  ההעברה מיועדת להוצאות ביטחוניות, כפרויקטי רכש, אימונים, מלאי וקיום שוטף. בהחלטה צוין כי מפאת הסיווג יובא פירוט של השימוש בתקציב לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון של ועדות הכספים וחוץ וביטחון.

   

  יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, פתח את הדיון בהצהרה חריגה, המתייחסת לקושי להעביר החלטות בתקופת הבחירות. "משהו נורא ואיום עובר על מדינת ישראל", אמר. "יש פניות ונושאים שבליבת העשייה שלה, ולא מקדמים כלום. בכל נושא צריך הליך שבו מזכיר הממשלה פונה בבקשה לכנסת, הייעוץ המשפטי צריך לבדוק אם העניין דחוף דיו לדון בו בתקופת בחירות, וועדת ההסכמות צריכה להחליט. צריכים לעבור 4 ימים מהגשת הבקשה עד לדיון בה, אם אושרה, ובכל מקרה יש תכף פגרה אז לא ניתן לדון בכלום. אני מרגיש שידיי קשורות. מי שאחראי על הבחירות שיעשה חשבון נפש".

   

  מרגי אמר: "אין ספק שיש דברים שלא משחקים איתם, בהם תקציב הביטחון. אבל לצד כך מתברר שיש השנה כאוס תקציבי במערכת החינוך. לצערנו מספר הילדים שאובחנו כאוטיסטים ובעלי בעיות נפשיות כפול ויותר מהגידול הכללי במערכת החינוך – ואין לכך מענה תקציבי. זאת במיוחד לעניין ילדים אוטיסטים. יש לי פגישה בעניין עם מנכ"ל משרד החינוך. אני אצביע בעד, ואבקש רביזיה (דיון נוסף, ג"ל), בתקווה שקודם יימצא פתרון".

   

  ח"כ משה גפני | צילום: אוהד צויגנברג
  ח"כ משה גפני | צילום: אוהד צויגנברג

   

   

  על כך ענה לו גפני: "אני שמח שהצעתי ועדת חינוך זמנית בראשותך. היו אז כמה בעיות, בהם סבסוד הצהרונים – זה הסתדר, אבל החינוך המיוחד עוד לא הסתדר. אמרנו שלא נעביר שני תקציבים של משרד החינוך עד שזה יוסדר, וזה מעוכב. לא ידענו שיש כזה גידול במספר הילדים הללו, ויש גם בעיות עם הסייעות לילדים עם אלרגיות שמספרם גדל.

   

  "כדי לעשות קיצוץ רוחבי, צריך להעביר את כל הנתונים לממשלה ולכנסת, ולקבל את כל ההסכמות עד ליום רביעי, אז הכנסת יוצאת לפגרה מרוכזת. אבל אנחנו בבעיה גדולה - מי שהביא את הבחירות האלה, גרם לכך שאנחנו לא יכולים לעשות כלום. כך, גם אם הרביזיה שלך, מרגי, תישאר עד אחרי יום רביעי, אז תתכנס הוועדה המשותפת לדון בנושא, אין את הכסף. חלק ממנו ילך לאיבוד".

   

  ח"כ משה גפני. "משהו נורא ואיום עובר על ישראל"

   

  ח"כ יעקב מרגי. "יש כאוס תקציבי במערכת החינוך"

   


  פרסום ראשון: 12.08.19 , 20:13