שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  24 שעות • 13.08.2019
  הקלאסיקות של ג'ון לנון
  כולם מכירים את ג'ון לנון כמוזיקאי ענק אבל לא את הכשרון שלו כצייר. במוצ"ש יתקיים במוזיאון תל־אביב קונצרט של שיריו, כשברקע יוקרנו כמה מהאיורים שיצר, ביניהם האיור שלו עם יוקו אונו, שאותו צייר זמן קצר לפני שנרצח
  אמיר שוורץ

  הרבה לפני שג'ון לנון הפך לכוכב רוק הוא רצה בכלל להיות צייר. לנון למד אמנות וצייר לאורך כל חייו — מילדותו וכמעט עד למותו. אחד מאיוריו הופיע על עטיפת האלבום Walls and Bridges, וזמן קצר לפני מותו הטראגי אייר דיוקן משותף שלו עם יוקו אונו. בשבת הקרובה יתקיים במוזיאון תל־אביב קונצרט שיאיר את הצד הזה באישיותו, כשבמקביל לשירים שינגנו תזמורת הבמה הישראלית והגיטריסט עודד טמסוט יוקרנו כמה מהאיורים שצייר לנון.

   

  מנחה הערב, המלחין והמנצח רוני פורת (61), אמנם מגיע מהמוזיקה הקלאסית אבל מגדיר את עצמו קודם כל כילד ביטלס נצחי. "גדלתי לתוך הביטלס, ובמיוחד התמקדתי בג'ון לנון", הוא אומר. "כל חיי אני מחפש פריצות דרך, ואצל לנון היו לא מעט כאלו. הוא היה אמן טוטאלי שלא ידע להעמיד פנים, וחי ויצר דרך איסוף השברים של חייו, בעוד שאצל מקרטני הכל בא בקלות. קצת כמו הניגוד בין מוצרט לבטהובן. עכשיו רק תדמיין מה היה קורה אם מוצרט ובטהובן היו כותבים מוזיקה ביחד. החומרים שלנון כתב אחרי שפגש את אונו זה הלנון שייכנס להיסטוריה — קצת כמעט כמו מה שהחירשות עשתה למוזיקה של בטהובן".

   

  לנון לא היה מוזיקאי הרוק היחיד שאהב לצייר. גם ג'וני מיטשל, בוב דילן, דיוויד בואי ורוני ווד מהרולינג סטונס העבירו שעות רבות מול כן הציור. אבל אצל לנון ניתן לראות קשר ישיר בין השפה הפשוטה שמאפיינת את קווי העיפרון שלו לבין השירים הלא מתחכמים שכתב.

   

  למרות שנדמה שלא נותרה אבן אחת שלא נהפכה בכל מה שנוגע לביטלס וללנון, פורת מבטיח כמה הפתעות. שתיים הוא מסכים לגלות. הראשונה נוגעת לשיר Come Together, שלדבריו כל אחד מבתי השיר נכתב לחבר להקה אחר, ובקטעי המעבר ניתן לשמוע את לנון שר "Shoot me". השנייה תכלול השמעת הקלטה ביתית של לנון מבצע את אחד משיריו המוכרים, כשהתזמורת תספק לו ליווי כלי. "אנחנו מביאים את לנון לבמה — עד כמה שרק אפשר", אומר פורת בחיוך.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  חוץ מלאהוב את הביטלס ואת לנון כמו פעם, לפורת יש עוד כמה כובעים. ב־1992 הוא ייסד את תזמורת הבמה הישראלית המשלבת בין מוזיקה קלאסית ליוצרים מתחומי אמנות נוספים כתיאטרון, מחול ומולטימדיה, וכמו כן יזם את פסטיבל "צלילי ילדות" בחולון. בנוסף הוא מעביר כבר שנים קונצרטים לנוער כדי לתווך למאזינים צעירים את העולם הקלאסי. "רק חינוך ותשתית יותר רחבה יכשירו את הדור הבא של המאזינים", הוא אומר. "שלושים אחוז מהתקציב של כל תזמורת צריך להיות מושקע בהבאת קהל צעיר כדי שיהיו לה מאזינים בעתיד. דווקא היום, כשאפשר להגיע בקלות לכל יצירה דרך ספוטיפיי ויוטיוב, עדיין צריך להביא אנשים לחוויה של הקונצרט החי".

   

  איור של ג'ון לנון
  איור של ג'ון לנון

   

  ג'ון לנון | AP
  ג'ון לנון | AP

   


  פרסום ראשון: 13.08.19 , 21:38
  ידיעות אחרונות