שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מתחם הניסויים הצבאי שבקרבתו התרחש הפיצוץ המסתורי | צילום: AFP
  חדשות • 14.08.2019
  הפיצוץ וסימני השאלה
  אחרי שהתברר הקשר הגרעיני לתאונה בקרבת מתחם הניסויים ברוסיה, המסתורין סביבה מתגבר • השירות המטאורולוגי הודיע כי רמת הקרינה הייתה גבוהה פי 16 מהמותר, אבל הוראת הפינוי שקיבלו תושבי העיירה השוכנת בסמוך בוטלה לעת עתה • במוסקבה דיווחו על הפרעות מוזרות בקליטת שידורי הטלוויזיה בזמן האירוע • הנשיא טראמפ: "הטכנולוגיה שלנו הרבה יותר מתקדמת"
  יאיר נבות | כתבנו במוסקבה

  זעם וחשש ‑ אלה התחושות של רבים מתושבי האזור הסמוך למקום הפיצוץ בקרבת מתחם הניסויים הצבאי, במחוז ארכנגלסק בצפון־מערב רוסיה, בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר.

   

  הערפל סביב נסיבות הפיצוץ אמנם החל להתפזר, וכעת ידוע כי הוא התרחש במהלך ניסוי של שיגור טיל שיוט חדיש, שעל פי ההערכות הונע על ידי דלק גרעיני (בפועל, על ידי כור גרעיני קטן בתוכו). ההערכה היא כי הפיצוץ אירע בעמדה ימית מול חופי רוסיה, לא רחוק מהמתחם הצבאי. כעסם של התושבים על הרשויות נובע מהסתרת המידע מהם באשר להשפעות החומרים הרדיואקטיביים שהתפזרו באוויר בעקבות הפיצוץ שבו נהרגו שבעה בני אדם, מתוכם חמישה מדעני גרעין בכירים שכבר הובאו למנוחות והוגדרו כ"גיבורי האומה".

   

  פוטין עם שר ההגנה הרוסי | צילום: רויטרס
  פוטין עם שר ההגנה הרוסי | צילום: רויטרס

   

  אף גורם רוסי רשמי לא סיפק הסבר ברור מדוע גרם הפיצוץ לעלייה חדה כל כך ברמות הקרינה. הדבר יצר תרעומת גם בקרב גורמים מערביים, וגם ממדינות סמוכות לרוסיה, שדרשו הבהרות באשר לנסיבות הפיצוץ והשלכותיו האפשריות.

   

  הודעת תאגיד האטום הממלכתי של רוסיה "רוסאטום" אמנם קבעה כי הניסוי כלל "מקורות אנרגיה איזוטופיים של טילים המונעים בדלק נוזלי", אך לא פירטה מעבר לכך. אתמול, חמישה ימים לאחר הפיצוץ, הורו לתושבי העיירה ניונוקסה, השוכנת מערבית לעיר סברודבינסק ולא הרחק מאתר הפיצוץ, לעזוב את בתיהם בעקבות עבודות שמתבצעות באזור. ברוסיה מדווחים כי כמה שעות אחרי הודעת הפינוי לעיירה, שבה חיים כמה מאות בני אדם, התקבל ביטול לפינוי.

   

   

  "התושבים התבקשו לעזוב את ניונוקסה לאור הפעילות הצבאית הצפויה", נמסר בהודעה שצוטטה בסוכנות הידיעות הרוסית הממלכתית “רי”א נובוסטי”. זה קרה כמעט במקביל להודעה של השירות המטאורולוגי הרוסי, ולפיה מיד לאחר הפיצוץ בשבוע שעבר נסקו רמות הקרינה הרדיואקטיבית בעיר סברודבינסק, הסמוכה לאתר הניסויים, לרמה הגבוהה פי 16 מהרמה הרגילה. ארגון גרינפיס דיווח אתמול כי מנתונים שאסף, הקרינה הייתה גדולה מפי 20 מהמותר.

   

  גורם ברשויות העיר סברודבינסק צוטט בעניין בסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס": "קיבלנו הודעה לגבי הפעילות המתוכננת של רשויות הצבא. בהקשר הזה נתבקשו תושבי ניונוקסה לעזוב את העיירה החל מ־14 באוגוסט". סוכנות הידיעות הרוסית "טאס”ס" ציטטה מקור רפואי לא מזוהה, שטען כי אנשי הצוות הרפואי שטיפלו בקורבנות הפיצוץ במתחם הניסויים נשלחו למוסקבה לבדיקות רפואיות, לא לפני שחתמו על מסמך סודיות המונע מהם למסור כל מידע על מה שהתרחש.

   

  גם תושבים בבירה מוסקבה, המרוחקת יותר מ־1,300 קילומטר ממקום האירוע, העידו על דברים מוזרים שהתרחשו בליל הפיצוץ ‑ בין היתר על הפרעות בקליטה של כמה תחנות טלוויזיה באזור בזמן התאונה, שנמשכו 53 דקות. חלקם סיפרו בין השאר על שידורים בערוצים ציבוריים שנקטעו, ובמקומם הופיע מסך כחול ועליו הודעה הקוראת לתושבים להישאר בבתיהם עקב רוחות חזקות, שמעולם לא הגיעו. לשון ההודעה שהופיעה על מסכי הטלוויזיה הייתה: "רוח חזקה צפויה. תפסו מחסה במבנים, אל תסתתרו מתחת לעצים או למבנים רעועים. הישמרו והתקשרו במידת הצורך למחלצים".

   

  השירות המטאורולוגי הרוסי, בשילוב עם הרשויות במוסקבה, נוהג אמנם לשגר הודעות טקסט לניידים של תושבי הבירה במקרה של תחזית למזג אוויר סוער ומסוכן ‑ אך הודעה בערוצי הטלוויזיה הציבוריים בנוסח שתואר היא אינה דבר שבשגרה. לכל אלה נוספת העובדה שהרשויות, על פי העיתון הרוסי "קומרסנט", הודיעו על סגירת האזור הימי הסמוך למתחם הניסויים הצבאי למעבר אוניות סחר, בטענה לדליפת פסולת רעילה שמקורה בדלק של טילים קונבנציונליים, ולא בגלל קרינה רדיואקטיבית. גם אופן הדיווח על הפיצוץ בערוצי התקשורת הממלכתיים ברוסיה, שהיה קצר מאוד עד לא קיים, הוסיף לתחושה כי הרשויות מסתירות מידע מאזרחי המדינה.

   

  אמש התייחסו בקרמלין לסוגיית פיתוח הנשק המיוחד, שעל פי דיווחים עמד במרכז הניסוי שנכשל, והבטיחו כי רוסיה תמשיך לפתח נשק חדיש, למרות התאונה. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בין השאר: "הנשיא פוטין שב ואמר שיכולתם של המהנדסים הרוסים בתחום הזה עולה בהרבה על זו שהגיעו אליה עד עתה מדינות אחרות, וזה מיוחד למדי".

   

  הנשיא טראמפ לא פיספס את ההזדמנות להתייחס לפיצוץ הגרעיני: "ארצות־הברית לומדת המון מהפיצוץ של הטיל הכושל ברוסיה. לנו יש טכנולוגיה דומה, אולם הרבה יותר מתקדמת. פיצוץ טיל ה'סקייפול' גרם לאנשים רבים שם לדאוג לגבי איכות האוויר מסביב למתקן והרבה מעבר. לא טוב!!" מטעם הממשל האמריקאי נמסר: "אנחנו עדיין לא במצב לקבוע אם מה שהתרחש ברוסיה היה פיצוץ גרעיני, אבל זה היה בוודאות פיצוץ שכלל חומרים רדיואקטיביים. ארה"ב מעריכה כי הפיצוץ קשור לתוכנית הטיל העל־קולי הרוסי. לא ברור אם זה היה שיגור כושל או משהו אחר".

   

   


  פרסום ראשון: 14.08.19 , 00:12
  ידיעות אחרונות