ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  נקודת מבט חדשה. 'הנערים'
  7 לילות • 14.08.2019
  הילדים של כולנו
  בישראל כבר אי־אפשר לצפות בשום סדרה בלי לקטלג אותה כ'ימין' או 'שמאל'. אבל ב'הנערים' של קשת ו־HBO חובה לנסות
  אנה בורד

  באנגלית קוראים לה 'Our Boys', בעברית רק 'הנערים'. הרי לא כולם פה הם 'הילדים של כולנו'. האם מוחמד אבו־ח'דיר יכול להיות 'שלנו' אצל היהודים? האם גיל־עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח יכולים להיות 'שלנו' אצל הפלסטינים? תלוי מבעד לאיזו פריזמה מסתכלים. והפריזמה הפוליטית היא כנראה כל מה שנשאר, חמש שנים אחרי הקיץ המזעזע שעבר על האזור ב־2014, ועומד בלב הסדרה. דווקא נקודת המבט האנושית, זאת שבה הלב נשבר מכל רצח מחריד כזה - לא משנה מי הקורבן, למי אתה מצביע, או איפה נולדת - נמחקה לחלוטין.

   

  הפריזמה שרואה הכל במונחים של ימין ושמאל, השתלטה מזמן על השיח. זו הפריזמה שמאפשרת לשרת תרבות אחת לכתוש בפומבי יצירות עוד לפני שצפתה בהן, שהופכת אנשים כמו 'הצל' או שרון גל לגיבורי תרבות. הרי עוד לפני ש'הנערים' עלתה, אחרי שתי דקות של טריילר, היא הואשמה בנקיטת עמדה שלאו דווקא מתיישרת עם הצייטגייסט השולט.

   

  הסדרה נוצרה מראש על ידי HBO וקשת לעיניים זרות, לעולם. היוצרים חגי לוי, יוסף סידר ותאופיק אבו־ואיל חברו יחד דווקא כדי להרחיב את זווית הראייה, להציג את המורכבות, לדבר גם בעברית וגם בערבית. לא בטוח שזה יעזור להם. ספק אם 'הנערים' הייתה יכולה להיווצר בדיוק ככה במטרה לעלות על המסך בישראל בלבד. מישהו כבר היה מארגן הפגנה מתחת לגוף המשדר, במקרה הטוב, או שולח איומים על חיי היוצרים במקרה הגרוע.

   

  ואולי דווקא העובדה שמראש 'הנערים' באה לשכונה שלנו עם הגב של HBO, ומשודרת בו־בזמן בעולם כולו, היא זאת שתאפשר לפתוח הכל מחדש, ולהסתכל על עצמנו, ועל המציאות, בעיניים חדשות. אולי דווקא בזכות הנסיבות הייחודיות שבהן נוצרה, כל צד יצליח באמת לראות את הצד השני, וגם להיזכר שבעצם, כולנו יושבים פה על חבית חומר נפץ, בזמן שעוד פוליטיקאי מצלם עוד סרטון מגוחך כי שוב בחירות.

   

  בסוף, 'הנערים' היא סדרה שמשאירה אותך המום. לא קל לצפות בה. יש מי שיוותרו בגלל שהיא לא אסקפיסטית מספיק. אפילו לא טיפה. אבל כדאי לצפות בה, בעצם חובה. לא רק בגלל המראה שהיא מציבה, גם בגלל שמדובר בסדרה מעולה, עשויה היטב, מותחת גם אם זוכרים את כל הפרטים. מקסימום, אתם תמיד יכולים לעצום עיניים לרגע ולדמיין שזו עוד סדרה של HBO על ארץ רחוקה. מקום עם בני אדם.

   


  פרסום ראשון: 14.08.19 , 15:48