yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  חדשות • 19.08.2019
  "סוג'וד 2" של כוכבי
  אוגוסט 1998: המח”ט אביב כוכבי מקבל הערה פיקודית בעקבות התקרית במוצב סוג’וד שטילטלה את צה”ל • אוגוסט 2019: מחבל בודד פוצע קצין ושני לוחמים בגבול הרצועה, תחקיר האירוע חושף כשלים חמורים בהתנהלות הכוחות • רק ניעור מיידי של הצבא, כמו שנעשה אז — ימנע את התקרית הבאה
  יוסי יהושוע

  לפני 21 שנה חדר מחבל למוצב סוג'וד ברצועת הביטחון בדרום לבנון, הפתיע את לוחמי גדוד 101 של הצנחנים שלא חתרו למגע. המג"ד היה אז איתי וירוב, כיום אלוף ומפקד המכללות הצבאיות, ומח"ט הגזרה היה אז אביב כוכבי, הרמטכ”ל הנוכחי. השניים זומנו לרמטכ"ל הטרי שאול מופז, שניצל את האירוע כדי לסמן לכלל לוחמי צה"ל את הקו האדום הברור שאסור לעבור. מלבד ההדחות שבוצעו בגדוד, הרמטכ"ל רשם הערה פיקודית לווירוב ולכוכבי.

   

  זה בדיוק מה שהרמטכ"ל הנוכחי צריך לעשות עכשיו בעקבות תחקיר אירוע חדירת המחבל מרצועת עזה ב־1 באוגוסט — כשארבעה לוחמים לא הסתערו לעברו ואף הפקירו את מפקדם וחברם. רק ניעור מיידי של הצבא והפיכת המקרה הזה לסוג'וד 2 ימנע הישנות מקרים דומים בעתיד, וזו גם הזדמנות לשרטט מחדש את הוראות הפתיחה באש.

   

  על אף ההצהרות של צמרת צה"ל, הלוחמים מבולבלים. לראיה: רק באחרונה סיפר לכתבים צבאיים קצין בדרגת אל"מ כי ההנחיות לצלפים בגבול הרצועה היו לירות לעבר המפגינים בהפרות הסדר בעזה מעל גובה הברך, ולאחר מכן, כשהתברר שהיו הרוגים — הוחלט להנחות את הצלפים לירות מתחת לברך. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף שרון אפק, הבהיר בתוך שבוע כי אמירתו של הקצין אינה נכונה וכי הלוחמים מלכתחילה "הונחו לירות מהברך ומטה". בחזרה לתקרית ברצועה. היא נמשכה שלוש שעות ומיד כשהתרחשה מתחנו כאן ביקורת על משך הזמן שארכה. אתמול התברר מדוע. שלושה לוחמים על ג'יפ בפיקוד סמל פחדו להיכנס להיתקלות ולסייע למפקדם שנפצע ונסוגו לאחור. תקלה ערכית כזאת לא קרתה בשנים האחרונות.

   

  מספר דברים חמורים אמורים להטריד את צמרת צה"ל בעקבות האירוע שנוהל על ידי גדוד 12 מגולני. הראשון נוגע לתוצאה: מחבל אחד מול כוח של שישה לוחמים מצליח לפצוע מפקד מחלקה ושני לוחמים נוספים; לא פחות מטרידה היא העובדה שהתבררה אתמול — שלושה לוחמים לא חתרו למגע מול המחבל ולא הסתערו לעברו; הסעיף השלישי הוא משך הזמן שלקח לכוחות לסיים את האירוע — למעלה משלוש שעות עברו מרגע שהתצפיות זיהו את המחבלים ועד שהאירוע הסתיים; והפרט המדאיג הרביעי הוא התדרוך של הקצין הבכיר באוגדת עזה, שלמרות כל הכשלים מיהר לשבח את תפקוד הכוח ואמר שלוחמי גולני "שיחקו אותה", וזאת על אף העובדה שגם התחקיר הראשוני העלה בעיות בהתנהלות הכוח.

   

  צילום: חיים הורנשטיין
  צילום: חיים הורנשטיין

   

  אתמול פירסם צה"ל את התחקיר הרשמי של האירוע שגרם למבוכה רבה. במהלך התקרית, נאמר בתחקיר, מחבל מחמאס חדר לשטח ישראל מדרום רצועת עזה, ירה לעבר לוחמי צה"ל וחוסל. קצין נפצע באורח בינוני ושני לוחמים נפצעו קל ופונו לבית החולים סורוקה בבאר־שבע. המחבל היה חמוש ברובה קלצ'ניקוב ובכמה רימונים. צה"ל הקפיץ לאזור כוחות מגדוד גולני האחראי על הגזרה בעקבות זיהוי המחבל בידי תצפיתניות.

   

  התחקיר הצה"לי העלה כשלים ערכיים חמורים בהתנהלות הכוחות. מפקד המחלקה ולוחמי הסיור שהיו עימו הסתערו על המחבל. מפקד המחלקה נפצע והחליט לסגת לאחור עם מספר לוחמים, שניים מתוכם נפצעו באורח קל. בשלב הזה הגיע הרכב הממוגן בפיקוד סמל המחלקה, אולם הנהג סירב להיכנס עם הרכב ולהיות מעורב בתקרית. הסמל ויתר ולא פקד עליו לעשות כן, וכלל הכוח הסתובב לאחור. הקרב נמשך זמן רב עד שהגיעו כוחות נוספים בפיקוד המג"ד וסגן מפקד החטיבה הדרומית — ורק אז חוסל המחבל.

   

  כאמור, לאחר התקרית מצא לנכון קצין בכיר באוגדת עזה לשבח את תפקוד הלוחמים. אם לא ידע שהלוחמים לא הסתערו זה חמור דיו. מעבר לכך, קרב מול מחבל אחד שנמשך שלוש שעות ברור שאינו יכול להיחשב מוצלח. לשם השוואה, תקרית מול ארבעה לוחמים באותה גזרה הסתיימה בתוך דקות ספורות כמה ימים אחר כך.

   

  בעקבות התחקיר החליט מפקד חטיבת גולני, אל"מ שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים מהכוח הנוסף. כמו כן, מפקד החטיבה הדרומית, אל"מ לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו. מדובר צה"ל נמסר כי "כל אירוע מבצעי בצה"ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה". בשורה התחתונה, תחקיר כזה אסור לו להישאר בתחומי אוגדת עזה או בחטיבת גולני. זה אמור להיות ה"סוג'וד 2" של הרמטכ"ל כוכבי, שבדיוק כמו מופז בשעתו צריך לנער את כלל הצבא. האם אז זה עזר? תשאלו את האלוף וירוב, שכמה חודשים אחרי תקרית סוג'וד, בהיתקלות קשה באזור מוצב ריחן, הוא חיסל ארבעה מחבלים מטווח קרוב תוך שהוא מפגין קור רוח ואומץ לב.

   


  פרסום ראשון: 19.08.19 , 23:12
  yed660100