ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אילן שור
  חדשות • 26.08.2019
  האינטרפול: העבריין שרוקן את הבנקים במולדובה ברח לישראל
  דיווח במולדובה: איש העסקים הישראלי אילן שור, שהורשע במעילת ענק של כמיליארד דולר, ונידון לשבע וחצי שנות מאסר, נמלט לישראל
  רותם אליזרע

  איש העסקים אילן שור, אזרח ישראל המתגורר במולדובה, שהורשע ב־2017 ונשפט למאסר של 7 שנים עקב מעילת ענק שבמסגרתה נגנבו כמיליארד דולר משלושה בנקים במולדובה – ברח לישראל, כך קובע בסוף השבוע האינטרפול, בידיעה שפורסמה בימים האחרונים בערוצי הטלוויזיה במולדובה.

   

  שור הורשע במעילה מתוחכמת של כמיליארד דולר, שהתבצעה בשלושה בנקים שהגיעו בגלל זאת למצב הקרוב לחדלות פירעון - סכום המהווה כשמינית מהתמ"ג של מולדובה - שנחשבת כמדינה הענייה באירופה. בעקבות הרשעתו של שור הוציאו נגדו רשויות החוק במולדובה צו מאסר, אבל הוא הצליח לפני כחודש להימלט מהמדינה, ועד הימים האחרונים לא היה ברור לאיזו מדינה נמלט.

   

  שור (32), שנולד בתל־אביב ב־1987 להורים שעלו מקישינב בשנות ה־70 המאוחרות וחזר עם משפחתו בגיל 3 למולדובה, נשוי לאחת מזמרות הפופ המפורסמות ברוסיה, יהודייה ממוצא קווקזי בשם שרה סמנדוייבה, המבוגרת ממנו בעשר שנים וידועה יותר בשם הבמה שלה ז'סמין.

   

  שור התחיל את עסקיו בגיל 18, כאשר הפך לשותף של אביו, מירון שור, שהיה הראשון אשר פתח רשת של חנויות דיוטי־פרי במולדובה והתעשר מאוד. לאחר פטירת אביו שור ירש את עסקיו והרחיב אותם לתחומים אחרים לרבות בנקים, חברות ביטוח, עסקי נדל"ן, קבוצת כדורגל ובעלות על שדה התעופה של קישינב, בירת מולדובה.

   

  בעקבות מעילת הענק שהתרחשה ב־2014 שודרה ב־CNN כתבה תחת הכותרת "איך לגנוב מיליארד דולר בשלושה ימים". על פי אותה כתבה, שור ואנשיו רכשו מניות בשלושת הבנקים המדוברים ולאט־לאט הגדילו את האשראי שקיבלו מאותם בנקים, עד שבעזרת סדרת העברות כספים מסובכת הכספים הגיעו לחברות שנמצאות בקשר עם עסקיו של שור. בסופו של דבר, הבנק המרכזי של מולדובה נאלץ להיחלץ לעזרת הבנקים הקורסים והותיר את המדינה בבור כלכלי רציני, ועד היום הם מתקשים להתאושש מהמעילה העצומה.

   

  שור ניסה להימלט מאימת הדין על ידי כניסה לפוליטיקה במולדובה, ואף נבחר כראש עיר קטנה. לאחר שהשקיע כספים בפיתוח העיר ובהגברת התעסוקה בה, ורכש קבוצת כדורגל מצליחה, הפך שור לאחד הפוליטיקאים האהודים במולדובה. אלא שכל זה לא עזר, ובית המשפט שם גזר עליו עונש מאסר, דבר שהביא לבריחתו ממולדובה לפני כחודש. בתחילה הועלו השערות כי הוא נמלט לאוקראינה, אבל לפי דיווח בסוף השבוע האינטרפול קובע ששור נמלט לישראל.

   

  "לפי חוק ההסגרה הישראלי, אזרח ותושב ישראל יוסגר ויועמד לדין במדינה המבקשת רק בתנאי שלאחר שיישפט במדינה הזרה הוא יוחזר לישראל ויוכל לרצות את עונשו בבית סוהר בישראל", מסביר עו"ד גיא משיח.