שלישי 25 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 05.09.2019
  נעצר בכיר בחברת בנייה
  בתוך יומיים: שני פועלי בניין הרוגים נוספים • שלשום פועל נפל אל מותו מהקומה התשיעית בגליל ים, ואתמול נהרג עובד נוסף בהוד־השרון • חמישה חשודים, בהם קבלן ידוע, נעצרו
  אלי סניור, עופר פטרסבורג, איתן גליקמן

  קבלן ידוע, הבונה באתרים רבים ברחבי הארץ, וארבעה עובדים בחברה הובאו אתמול לדיון בהארכת מעצרם בעקבות תאונת עבודה קטלנית שהתרחשה שלשום באתר בנייה של החברה בגליל ים שבהרצליה במהלכה נפל עובד סיני אל מותו מהקומה התשיעית. יום לאחר מכן נהרג פועל נוסף כשנפל ממרפסת בקומה הרביעית בבניין בהוד־השרון. בכך הגיע מספר עובדי הבניין שנהרגו השנה בתאונות עבודה ל־33.

   

  הפועל מסין, בן 54, נהרג בבניין שנבנה ברחוב רוחמה, ליד קיבוץ גליל ים. הדיווח על הנפילה התקבל שלשום מעט לפני השעה שבע בבוקר במוקד מד"א במרחב ירקון. ד"ר קובי שיף, רופא מד"א, סיפר: "כשהגעתי למקום ראיתי בחצר למרגלות אתר הבנייה פועל שוכב מחוסר הכרה עם פגיעה רב־מערכתית לאחר שנפל מגובה רב. הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לי אלא לקבוע את מותו".

   

  חקירת התאונה הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433 המשותף למשטרת ישראל ולמשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ). בסיום החקירה נעצרו חמישה חשודים, ובהם קבלן מוכר, בחשד לגרימת מוות ברשלנות וכן עבירות על פקודת הבטיחות בעבודה ותקנותיה ובכך שגרמו למותו של אדם. מעצרם הוארך אתמול בבית משפט השלום בראשון־לציון ביום אחד. יש לציין כי זו תאונת העבודה הקטלנית השלישית הנקשרת באתרי החברה מתחילת שנה.

   

  מחברת הבנייה נמסר: "ממהלכו של הדיון בבית המשפט ניתן לומר בוודאות שהחברה פעלה כדין, ומקפידה על בטיחות כל אתריה. החברה לא רק עומדת בכל תקני הבטיחות, אלא מחמירה והוסיפה תקנים - גם למנהלי בטיחות וגם לעוזרי מנהלי הבטיחות בכלל אתריה ובפרט באתר זה, שעבר רק לאחרונה בדיקת מפקח של יחידת פלס, והאתר נמצא כעובד על פי הכללים המחמירים ביותר, וללא דופי. חשוב לציין כי הפועל נכנס לאתר כשהוא היה סגור, כמה דקות לפני פתיחתו, ובניגוד לכל הנהלים ולחוזה עליו חתומה החברה המעסיקה אותו. אנו מניחים שבתום החקירה, משטרת ישראל תסגור את התיק בהיעדר אשמה".

   

  אתמול בשעות הבוקר התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון על פועל נוסף שנפל מגובה באתר בנייה, הפעם ברחוב משה זאב פלדמן בהוד־השרון, בעת שעסק בהרחבת מרפסת. חובש שהוזעק למקום סיפר: "הוא היה מחוסר הכרה וסבל מחבלות קשות בגופו". המשטרה עיכבה לחקירה שלושה בני אדם שהיו במקום בזמן האירוע.

   

  עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר אתמול: "ההפקרות והזלזול בחיי אדם באתרי הבנייה נמשכים. הזלזול מתחיל מהקבלן המבצע בשטח ועד למנהל הבטיחות בעבודה במשרד העבודה שטוען שהוא הגביר את האכיפה. בינתיים, חרף הגברת האכיפה, 2019 מסתמנת כשנה מדממת במיוחד עם 59 עובדים שנהרגו, מתוכם 33 בענף הבנייה, ואנו רק בתחילת חודש ספטמבר. הטענות כי האכיפה הוגברה מצד הקבלנים מצריכות בדיקה, שכן ניכר במבחן התוצאה ומספר ההרוגים שרק עולה כי בפועל פעולות האכיפה שמבצעת המדינה אינן אפקטיביות כלל".

   

  מ"קו לעובד" נמסר: "חקירת בכירים וראשי הפירמידה בחברות קבלניות היא הצעד האלמנטרי הנדרש מגופי חקירה שתפקידם לברר את האמת ולמצות את הדין עם האחראים שגרמו ברשלנותם למותם של עובדים באתרי הבנייה. תאונה זו ואחרות חייבות להיחקר במהירות וביעילות. כל עוד אלו לא יניבו תוצאות בדמות כתבי אישום המוגשים נגד אותם אחראים, לא יהיה כל שינוי אמיתי בתחום הבטיחות בענף הבנייה ולא תושג כל הרתעה בקרב הקבלנים".

   

   


  פרסום ראשון: 05.09.19 , 23:57
  מנוי סופש