רביעי 27 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מספר המזל שלה. חני נחמיאס ובעלה מאיר ביום חתונתם
  24 שעות • 08.09.2019
  9,999 סיבות לאהוב
  התאריך הזה שיגע את העולם. שלושה מיליון זוגות מסביב לגלובוס נלחמו כדי לחגוג את נישואיהם ב־9.9.99 וגם בארץ השיגעון חגג: אלפיים זוגות היו מוכנים להיפרד מכסף רב בדרך לחופה — שנערכה כמובן בשעה תשע בערב. עשרים שנה אחרי, חזרנו אל כמה מהמאושרים שזכו להתחתן באותו היום, כולל חני נחמיאס ודנה ברגר, כדי לבדוק מה מצב האהבה, האם התאריך המיסטי סייע לנישואים מאושרים ומי נכנס לסטטיסטיקה ונפרד
  אתי אברמוב | צילום: גדי קבלו

  באופן טבעי, שרון שמעוני לעולם לא תשכח את יום חתונתה. אבל מה שיותר מעניין זה שגם עשרים שנה אחרי זה, האורחים עדיין זוכרים. ככה זה כשהתחתנת ב־9.9.99. "עד עכשיו מתקשרים אליי להגיד 'יום נישואים שמח' ומסבירים: 'את התאריך הזה אי־אפשר לשכוח'. אנחנו בעצמנו לא עושים עניין, אבל איכשהו כולם עדיין מזכירים לנו את זה", היא אומרת.

   

  "עד עכשיו אורחים מתקשרים לאחל 'יום נישואים שמח'". עודד ושרון שמעוני ביום חתונתם והיום
  "עד עכשיו אורחים מתקשרים לאחל 'יום נישואים שמח'". עודד ושרון שמעוני ביום חתונתם והיום

   

  2,000 זוגות נישאו בישראל באותו יום חמישי, 9 בספטמבר 1999 — עשרים אחוז יותר מביום רגיל. הצירוף הייחודי של הספרה תשע והעובדה כי התאריך יצא בדיוק ערב לפני סעודת ראש השנה עשו את שלהם ומלבד חתונות, נשים רבות בסוף החודש התשיעי ביקשו ניתוחים קיסריים, העיקר ללדת דווקא בו. גם בעולם נשבר שיא החתונות ולפי נתונים שנאספו על ידי האו"ם לקראת התאריך, שלושה מיליון זוגות ברחבי העולם חמדו אותו. אותו דוח ניבא ש־50 אחוזים מהם לא יישארו נשואים עד התאריך המבוקש הבא, 1.1.11. אגב, פברואר 2022 צפוי לארח שני תאריכים יוקרתיים שכאלה: ה־2.2.22, וגם ה־22.2.22.

   

  20 שנה אחרי התאריך ששיגע את העולם — חזרנו לכמה מהזוגות הרבים שהתחתנו באותו יום חמישי מבוקש בישראל, כדי לבדוק איתם בדיעבד אם היה שווה להתאבד על התאריך הזה, והאם באמת היה בו כוח מיסטי שסייע להם לחיי נישואים מספקים ומאושרים, או שגם הם הצטרפו לחיזוי הסטטיסטי של האו"ם. רמז: לא כל הזוגות שפנינו אליהם רצו להתראיין לכתבה.

   

  "היום בחיים לא היייתי עושה טקס", מצהירה שמעוני, "אבל היינו צעירים מתלהבים וה־9.9.99 היה חלק מזה". עשרים שנה אחרי היא כבר בת 47, מעצבת פנים, ובעלה עודד, 51, במאי סרטים. השניים הורים לשתי בנות (18, 16.5) והמשפחה מתגוררת בתל־אביב. "היינו צריכים להתחתן שנה קודם", היא משחזרת, "ב־19 בספטמבר 98'. הכל כבר היה סגור: אולם, שמלה, תפריט. אבל חודשיים לפני החתונה נפרדנו. הפרידה אמנם ארכה זמן קצר, חודש וחצי, אבל באמצע אבי נפטר, כך שלא יכולנו וגם לא רצינו לקיים חתונה במשך שנה. בסביבות פברואר התחלנו שוב לדבר על זה ואני זוכרת שקראתי שהתאריך הלוהט של אותה שנה הולך להיות 9.9.99. זה די פרח מזיכרוני אבל כשהגענו למקום הראשון ברשימה, 'קאסה דל סול', נזכרתי, כי התאריך היה פנוי והבעלים עשה עלינו קצת אוונטות שדנה ברגר מעוניינת בו. בסוף חברים משותפים התערבו עבורנו וקיבלנו אותו. ביום של החתונה שער הדולר קפץ בטירוף, ומכאן שגם מחיר המנות קפץ, והיה חם אש, ובגלל זה לא התאים לנו להצטלם בחוץ. יום הנישואים שלנו יוצא יומיים אחרי יום ההולדת של בעלי, אז בדרך כלל אנחנו מצרפים את זה לשבוע של מסיבה אחת גדולה ונוסעים לאנשהו. דווקא השנה, בחגיגות ה־20, הוא עסוק בצילומים והכל יידחה בשבוע. במבט לאחור", היא מסכמת, "זה התחיל כבדיחה ויצא בפוקס. מסוג הדברים שאתה עושה כשאתה צעיר ולא חוזר על זה שוב. היום אפילו לא הייתי עושה מסיבה ולא בוחרת תאריך מיוחד. מה שהתחיל כדאחקה, היום לא היה עובר אצלי".

   

   

  "הייתי צעירה ודבילית"

   

  אז לידיעתה של שמעוני, הזמרת דנה ברגר שזממה כביכול על אותו מקום בגלל אותו תאריך, אכן נישאה באותו הערב למי שהיה אז המתופף שלה, אבל זה קרה בגן האירועים "קו האופק" שבעמק חפר. בגיליון "ידיעות אחרונות" של ה־9 בספטמבר 99' סיפרו בעלי המקום, כי השניים זכו בתאריך כי הזמינו אותו עוד לפני שהמקום נפתח, ביולי אותה שנה. "התאריך הזה", אמרה אז ברגר, "הוא הדבר הכי קרוב לשלמות, כי כידוע שלמות אין". כשאנו פונים השבוע לברגר היא פורצת בצחוק. "וואי", היא אומרת, "זה היה וואחד תאריך. אבל תאריכים מיוחדים הם כנראה שטויות במיץ, כי שנה אחרי החתונה נפרדנו וזמן קצר אחר כך נישאתי לבעלי הנוכחי, עדי שרון. זה קרה בטוסקנה, בלי להטריד יותר מדי את אלוהים, בתאריך נורמלי לגמרי, 25.9". גם שרון, שהוא בעלה השלישי של ברגר, עוסק במוזיקה ובקרוב, אחרי 19 שנה של חיים משותפים ושני ילדים (16.5, 10.5) הם משיקים לראשונה פרויקט מוזיקלי של שניהם, די־אן־איי שמו — דנה ועדי. במסגרת החיפושים לכתבה מצאנו לא מעט זוגות שהתגרשו, כמו בתחזית של האו"ם, אבל רק ברגר הייתה מספיק פתוחה לדבר על זה ממקום טוב, אפילו משועשע.

   

  "לגבי ה־9.9.99", היא אומרת בפתיחות נוגעת ללב, "זה כאילו את מדברת איתי על חיים אחרים. אני זוכרת שבאותו היום היה מופע ענק של פורטיסחרוף בסינרמה. אני גם זוכרת שזה היה תאריך נחשק שנלחמנו קשות כדי שכל הדי־ג'ייז שרצינו יהיו בו. היה בו משהו שהדליק אותי, אבל הייתי צעירה ודבילית. היום אני יודעת שלא חשוב תאריכים. זוגיות זו עבודה יומיומית, ומה שקובע זה הבשלות הנפשית והפרטנר".

   

  התאריך לא שינה לזוגיות. דנה ברגר
  התאריך לא שינה לזוגיות. דנה ברגר

   

  ברגר לא הייתה הסלבריטאית היחידה שנישאה באותו היום. כל מי ששאלנו לצורכי הכתבה ישר ידע לזרוק את השם "חני נחמיאס". "מרחו את זה אז בעיתונים", היא בכלל לא מתפלאת, "וזה נשאר חקוק בזיכרונם של אנשים". מאיר, בן זוגה של נחמיאס, הוא איש מערכת הביטחון ולכן שמו המלא חסוי והוא מופיע בתמונת החתונה בכתבה עם הגב למצלמה. האחראית לתאריך, אומרת נחמיאס השבוע, היא בכלל אמא שלה. "כל החיים היא אמרה שתשע זה מספר המזל שלה וגם אני אימצתי את זה. נולדתי בתשעה באפריל, גרנו בבתים שמספרם תשע, כשקניתי מכונית ביקשתי שהמספר האמצעי יהיה 999 ותמיד הרגשתי שזה מספר שמגן עליי.

   

  מספר המזל שלה. חני נחמיאס ובעלה מאיר ביום חתונתם
  מספר המזל שלה. חני נחמיאס ובעלה מאיר ביום חתונתם

   

  "באוגוסט 99' כבר הייתי בזוגיות עם מאיר, נסענו לאיטליה כדי לחגוג בת מצווה לשתי הבנות שלנו מנישואים קודמים, ובוקר אחד על אגם גארדה, כשהילדות נכנסו למים אמרתי לו: 'בחודש הבא יש 9.9.99, חייבים לעשות משהו שנזכור, כי בשבילי זה יום עם הכי הרבה מזל'. מאיר בתגובה אמר לי: 'בואי נתחתן'. ואז חזרנו לארץ, שבועיים לפני החתונה, ואין קייטרינג, אין רב, אין מוזיקה. המוזמנים התלהבו, וואי איזה תאריך, אבל בעלי האולמות שפנינו אליהם, התלהבו קצת פחות. 'מה קרה לך', אמרו לי, 'זה תאריך שנסגר לפני שנה'. אחרי שלושה מקומות הבנתי שהסיכוי אפסי ושינינו כיוון. התחתנו בחצר שלנו בנוכחות 35 איש, את הקייטרינג עשתה לנו חברה. מוזיקה השמענו מהמערכת הביתית והיה לנו רב יד שנייה, אבי זרקי, שכדי להספיק להגיע מחתונה אחרת שכר אופנוען. הוא חיתן אותנו, בלי שתיכננו, בדיוק בשעה תשע בערב. בעיניי, 9.9.99 זה לא עוד תאריך. וחוץ מזה, כמה פעמים בתקופת חיים אחת, יוצא לבן אדם לחוות חיבור בין כזה תאריך ייחודי ושמחה אישית?"

   

  "ערב חג, מי יבוא"

   

  מבחינה כלכלית, אם אתה בעליו של אולם אירועים יוקרתי, זה לא הגיוני שתיתן את הערב הכי מבוקש ויקר שלך במתנה, גם לא לאחד מילדיך, אבל זה בדיוק מה שקרה ללורי, בתה של נעמי דיטקובסקי, מבעלי "גן אורנים", שגם היום, שנים אחרי שנסגר, נחשב למקום תל־אביבי מיתולוגי. האם, יש לומר, לא הייתה לגמרי משוללת חוש עסקי — שכן החתן היה אבי שרף, בנו של מאמן נבחרת ישראל בכדורגל באותם ימים שלמה שרף. החתונה, שמשכה אליה אלפי מוזמנים, הייתה אירוע יחצני לכל דבר שהנציח בצורה הטובה ביותר את התאריך הייחודי. "היינו דקה וחצי יחד כשהחלטנו להתחתן", משחזרת השבוע שרף־דיטקובסקי, היום כבר בת 44, ואם לארבעה (19, תאומים בני 12 ו־9.5). "אני לא מוצאת עניין בטקסים ובתאריכים, לי זה בכלל לא היה חשוב, ולא הבנתי שמשלמים על התאריך כסף, אבל אמא שלי וגיסתי ענת, אחות של אבי, חשבו שזה יהיה תאריך זכיר ומיוחד, מיד פינו אותו עבורי, ודחו את כל השאר שרצו.

   

  "בגלל שהייתי הבת של נעמי, אז ברור שאת הקייטרינג עשה היועץ הקולינרי של גן אורנים, רן שמואלי, ולא הייתה בעיה עם די־ג'יי שרית חדד שרה לי, את השמלה עשתה גלית לוי. כל נחשבי התקופה נרתמו". רק לאחר שנישאו ב־9.9.99 החלו בני הזוג, שניהם סוכני ביטוח, לשים לב לתאריכים, ולזה שהדיירים הקודמים בבית שבו הם מתגוררים עד היום במושב גן חיים נישאו ב־8.8.88. מחר יחגגו בר מצווה לבנם: 10 בספטמבר, דווקא יום אחרי אותו תאריך מיתולוגי.

   

  שרית חדד שרה ואת השמלה עשתה גלית לוי". לורי ואבי שרף עם הילדים רונה, אילי, איתי ושרה ובחתונתם
  שרית חדד שרה ואת השמלה עשתה גלית לוי". לורי ואבי שרף עם הילדים רונה, אילי, איתי ושרה ובחתונתם

   

  את תאריך החתונה הייחודי חייבים יהודית בדולח ובעלה צור מקיבוץ דורות שבדרום, דווקא לפאני, אחותה הגדולה של בדולח. פאני ובעלה אמנון קבעו להתחתן ב־2 בספטמבר 99' והזמינו את כל בני המשפחה, כולל ההורים והאח מארגנטינה. יהודית וצור לעומת זאת יצאו לטיול של אחרי הצבא באוסטרליה, "ואמרנו שאם אנחנו שורדים את הטיול, נתחתן", משחזרת יהודית. "כשחזרנו, צור אמר: 'אם כבר ההורים שלך בארץ בואי ננצל את ההזדמנות'". "ואז", מתערבת האחות פאני, "קמה מהומה. כי הם אמרו: 'טוב, נתחתן שבוע לפניהם', ואבא שלי אמר: 'מה פתאום, פאני קבעה קודם, פאני תתחתן קודם'". "וככה", חוזר הסיפור ליהודית, "היינו צריכים לחפש תאריך שגם יהיה בין ה־3 בספטמבר לזמן שההורים שלי בארץ, וגם שיהיה יום חמישי, כי זה מה שהיה חשוב לי. ופשוט לא מצאנו, כי בקיבוץ היו מלא אירועים וחתונות. ויום אחד, שאני זוכרת אותו כאילו הוא היום, אני יוצאת מחדר האוכל ופוגשת את האחראית על גן האירועים. 'יהודית', היא אומרת לי, 'אל תשאלי. את עדיין בעניין של החתונה? כי הזוג שקבע ל־9.9 ביטל. תתפסי מהר לפני שמישהו אחר ייקח אותו'. בכלל לא שמתי לב לתאריך הזה. רק אחר כך ראינו שאנחנו מתחתנים עם עוד שלושה מיליון זוגות בעולם, וחני נחמיאס. מה שכן, זה נראה מצוין בהזמנות, וגם אנשים אמרו לנו: 'וואו, איזה תאריך תפסתם', ו'בטח היה יקר'. אבל האמת שהכל זרם. בני הזוג שביטלו כבר קבעו הכל לשביעות רצוננו, אפילו הקייטרינג שכולם חשבו שיהיה קשה להשיג, היה פנוי, והדי־ג'יי המיתולוגי של הקיבוץ הוא בן דוד של בעלי, אז ברור שלא הייתה בעיה לסגור אותו. בסוף ביקשתי רק דבר אחד: שהחופה תהיה בתשע בערב". היום מלבד היותה של יהודית (47) מאמנת טריאטלון לילדים היא גם משמשת כמנהלת גן האירועים שבו נישאה בעצמה. בעלה צור (45) עובד בנק, והשניים הורים לשלושה (15, ותאומים בני 10).

   

  "רק אחר כך ראינו שאנחנו מתחתנים עם שלושה מיליון זוגות." יהודית וצור בדולח עם ילדיהם אלון, תמיר ודן
  "רק אחר כך ראינו שאנחנו מתחתנים עם שלושה מיליון זוגות." יהודית וצור בדולח עם ילדיהם אלון, תמיר ודן

   

  עוד זוג שבכלל לא חשק ב־9.9.99 הם שרון אדלר והילה גרמיזה. למעשה, כאשר הגיעו לגן הפקאן חודשיים מראש, הם שריינו את ה־23 בספטמבר, יום חמישי שחל שבועיים אחרי. אבל רצה הגורל וכמה שבועות אחר כך הם קיבלו טלפון מתנצל מבעלי המקום: "סליחה, אבל לא שמנו לב שהתאריך כבר תפוס, מה דעתכם על ה־9.9.99?"

   

  התאריך בכלל לא התאים, הייתי סטודנטית והיה לי מועד ב' באיזה מבחן". הילה ושרון אדלר אז והיום
  התאריך בכלל לא התאים, הייתי סטודנטית והיה לי מועד ב' באיזה מבחן". הילה ושרון אדלר אז והיום

   

  הבעלים חשב שהוא מצ'פר אותם, אבל אדלר־גרמיזה, אז בת 24, ראתה רק חסרונות. "זה היה יום חמישי לפני ראש השנה", היא משחזרת, "ואני אמרתי: ערב חג, מי יבוא לחתונה שלנו, מי ירצה לעמוד בפקקים, וזה בטח תאריך שירצו עליו עוד כסף, וגם לא מתאים, כי בדיוק הייתי סטודנטית והיה לי מועד ב' של איזה מבחן. בגלל שהיינו באמצע הלימודים לא ענינו לטלפונים, כולל לקייטרינג שהיה לחוץ לסגור, כי התאריך היה מבוקש וכרוך ביותר כסף. בסוף הוא התקשר לחמי שהבין יותר טוב מאיתנו את המצב, וסגר בלעדינו". ממרחק השנים קשה לה לזכור פרטים מדויקים, אבל אדלר מנחשת שהיו כמה אורחים שלא הגיעו בגלל חתונות אחרות.

   

  היא כן זוכרת בבירור את הרב שאיחר בגלל שהגיע מסליחות בכותל, מה שגרם לחופה להתחיל בשעה תשע, ואת האורח שהביא מתנה ייחודית: 999 שקלים בצ'ק, ושקל אחד מודבק אליו. וזה לא היה המספר היחיד בחופה. החתונה כולה התקיימה בסימן ביטלס, והחתן הקדיש לכלתו הנרגשת את הגרסה שלו ל"כשנהיה בני 64". 20 שנה אחרי, כשהם בני 44, מתגוררים בני הזוג בהוד־השרון, עם שלושת ילדיהם (17, 14, 3). שרון הוא עורך דין, שותף במשרד הרפז, אורן, אדלר ומתמחה בדיני תחבורה ותשתיות. הילה היא מומחית למשפט בינלאומי המתמחה בדיני מלחמה. לימים הבינו שהתאריך שנפל עליהם במקרה היה שווה את זה. "אני זוכרת שבאיזה יום נישואים טסנו לארץ שבה אוהבים את המספר תשע וזה מאוד הרשים אותם. חברים זוכרים את התאריך, שולחים לי ווטסאפים 'יום נישואים שמח' כאילו זה שלהם", היא מספרת בצחוק. "אחר כך אחותי התחתנה ב־10.10, אם כי לא בשנת 2010. כנראה שככה זה אצלנו במשפחה".

   

  מה באמת קרה ב 9.9.99?

  מבחינה מיסטית, תשע הוא מספר משמעותי בהרבה תרבויות. אצל הסינים פגודות בנות תשע קומות מסמלות שלמות שמיימית, בלפלנד סנטה קלאוס מופיע במזחלת רתומה לתשעה איילים, וכל מסע הרפתקאות לקוטב מתחיל במזחלת שרתומה לתשעה כלבים האסקים. היוונים הורישו לעולם את תשע המוזות ואילו אצל המוסלמים, לאללה יש 99 שמות. בנצרות תשע זה השילוש הקדוש בריבוע וסימן למזל טוב, כי הוא היפוכו של השטן — 666. בעידן המודרני, 9.9.99 היה היום של באג 9999 אחיו הקטן של באג אלפיים, שגם הוא אגב לא קרה. בשנות ה־70 מתכנתים השתמשו בצירוף 9999 כדי לתת פקודה למחשב להיכבות מעצמו. מאז הפסיקו עם זה, אבל החשש היה שמחשבים שנותרו לא מעודכנים יכבו את עצמם באותו היום, כולל בבתי חולים, שדות תעופה ובנקים, שמטוסים יתרסקו וחשבונות בנק ייעלמו. זה לא קרה. מה כן קרה? רשת החנויות האמריקאית "הכל ב־99 סנט" הודיעה שכל ילד שייוולד בתאריך הזה יקבל מוצרים במתנה ב־99 דולר. מספר חברות תעופה הכריזו כי כל "נוסע 99" יקבל את הכרטיס על חשבונן וחברות דלק אמרו שכל מכונית עם מד קילומטרז' ועליו המספר הנכון תיהנה מתידלוק חינם. בבולגריה חגגו לקשישים בני 99, ובהולנד חגגו באותו יום לילדים יום הולדת תשע כשלצורך העניין נפתח חשבון בנק שמספרו 999999 והסכום הנפוץ שהופקד על ידי רבים היה 99 גילדן ו־99 סנט. וכצפוי, מלונות רבים הסבו את חדר 999 לסוויטה מלכותית.

   


  פרסום ראשון: 08.09.19 , 20:26
  ידיעות אחרונות