ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גיל נחושתן
  חדשות • 09.09.2019
  גנץ מציג: תנאי חוסם נתניהו
  יו"ר כחול לבן מתכוון לדרוש מהליכוד לתמוך בהצעת חוק שתמנע מראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום † המשמעות: גנץ מתחייב שלא יכהן ברוטציה עם נתניהו כנאשם, ללא קשר לתוצאות הבחירות † גורמים במפלגה מבהירים שהוא אינו פוסל רוטציה עם מועמד אחר שיעמוד בראש הליכוד, ומזכירים כי נתניהו קידם הצעת חוק דומה כשהיה יו"ר האופוזיציה
  יובל קרני

  המהלך החוסם של גנץ: יו"ר כחול לבן החליט לקדם חקיקה שלא תאפשר לראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום.

  במסגרת המהלך, כחול לבן תדרוש כי כל הסכם קואליציוני יחייב חתימה של השותפות על הסעיף הזה, לצד סעיף המעגן את האיסור על כהונת שרים תחת כתב אישום.

  גורמים בכחול לבן הסבירו כי מדובר למעשה בהתחייבות של גנץ שלא תהיה רוטציה עם נתניהו כל עוד מרחף מעל ראשו כתב אישום. עם זאת, הבהירו הגורמים, גנץ אינו פוסל אפשרות של רוטציה עם מועמד אחר מהליכוד.

   

  לדברי אותם גורמים, במפלגה החליטו להחריף את הטון "נגד השחיתות ונגד נתניהו".

  בהצעת החוק, שנוסחה בסיעת כחול לבן ואושרה על ידי גנץ, נכתב כי "ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום פלילי בעבירות חמורות לא יוכל לכהן בתפקידו". הדבר אינו מעוגן כיום בחקיקה, כך שראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום יכול להמשיך לכהן עד שניתן בעניינו פסק דין חלוט, לאחר כל ערכאות הערעור. על פי ההצעה, גם שרים יצטרכו להשעות את עצמם או להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום, דבר שמעוגן כיום בפסיקת בג"ץ אך לא בחקיקה ראשית.

   

  בכירים בכחול לבן אמרו אמש כי משמעות החקיקה שאותה מוביל גנץ היא ברורה: "כחול לבן לא תשב עם נתניהו, גם לא ברוטציה, כל עוד התהליכים המשפטיים נגדו מתקיימים". במפלגה ציינו כי נתניהו בעצמו היה חתום על הצעת חוק דומה והצביע בעדה לפני יותר מעשור, עוד בהיותו יו"ר האופוזיציה, וכי המהלך נועד להשלים שתי הצעות חקיקה שנתניהו תמך בהן בעבר: החוק הנוכחי וכן חוק הגבלת הכהונה לשתי קדנציות, שאותו הגיש גנץ כבר בכנסת הקודמת.

   

  בשבוע שעבר נחשפה ב"ידיעות אחרונות" כוונתו של גנץ לפעול להקמתה של ממשלת אחדות חילונית ליברלית בשיתוף הליכוד וישראל ביתנו. "אקים ממשלה ללא סחטנות", אמר.