שלישי 11 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אוראל כהן
  ממון • 10.09.2019
  פוקס תובעת כ־40 מיליון שקל מקניון TLV: "גבתה יותר מדי"
  הסכסוך בין הצדדים עובר למישור המשפטי: קבוצת האופנה טוענת שמפעילת הקניון מקפחת אותה לעומת שוכרים אחרים • קניון TLV: "התביעה שקרית ומנוגדת להסכם שחתמו הצדדים"
  מאת ליטל דוברוביצקי ואורנה יפת

  הצרות של קניון TLV בתל־אביב לא מסתכמות בהפסדים ובהפחתת שווי: עכשיו פוקס תובעת כ־40 מיליון שקל ממפעילתו, חברת קניון העיר, בטענה לגביית־יתר של דמי ניהול.

   

  בתביעה, שהוגשה לביהמ"ש המחוזי בעיר באמצעות עוה"ד עופר צור ושחר אייזנר ממשרד גורניצקי, טוענת קבוצת האופנה, כי "החברה מפירה התחייבויות והסכמי שכירות וניהול שכרתה, מכוחם היה עליה לתת לחברות בקבוצת פוקס כמו ללין ובילי האוס תנאים מסחריים מיטביים כמו הנחה בדמי ניהול בשיעור זהה להנחה הכי גבוהה שהיא נותנת לשוכרים אחרים בקניון".

   

  כך, נטען, "אם שוכר חנות מקבל 50% הנחה בדמי הניהול, לקבוצת פוקס מגיעה הנחה זהה של 50%, בכל החנויות שלה".

   

   

  הראל ויזל | צילום: עמית שעל
  הראל ויזל | צילום: עמית שעל

   

  לפני כחודש חשף "כלכליסט" את הסכסוך בין קבוצת פוקס והקניון, שכעת מגיע למישור המשפטי. זו טענה שהיא לא מקבלת את ההנחות בשכירות ובדמי הניהול שהבטיחה לה הנהלת הקניון, אף שהיא שוכרת בו אלפי מ"ר. דווח כי קבוצת האופנה, שבבעלות הראל ויזל, איימה לסגור את כל החנויות שהיא מפעילה בקניון, בהן מנגו, פוקס, פוט לוקר, בילבונג ואמריקן איגל, וטענה שלמרות היותה השוכרת המובילה בענף היא לא נהנית מהטבות שניתנות לשוכרי עוגן אחרים בקניון. מקורבים לבעלי השליטה בגינדי טענו שמדובר בהבטחות שניתנו לפוקס בעל פה בעבר ולא עוגנו בחוזה, וכי הקבוצה קיבלה הנחות מסוימות על חנויות חדשות.

   

  קראו עוד: המשבר בענף האופנה נתן לשוכרים אומץ להילחם | נווית זומר

   

  פוקס מחזיקה במגוון מותגים, ומקבלת לרוב הטבות מקניונים ששוכרים קטנים לא זוכים להן. למרות המשבר בענף האופנה, אשתקד הרווח הנקי שלה הוכפל.

   

  בתביעה נטען כי החל ממועד פתיחת הקניון קבוצת פוקס חויבה בדמי ניהול של כ־95 שקל למ"ר בתוספת הפרשי הצמדה, סכום שלמיטב ידיעתה נגבה גם מיתר שוכרי החנויות בקניון, והיא "לא העלתה בדעתה שיש בקניון חנויות בשטח קטן יחסית שמקבלות הנחות משמעותיות, בניגוד להתחייבות שקיבלה, ומבלי שהנתבעת מבצעת את ההתאמה הנדרשת בדמי הניהול שמשלמות חברות בקבוצת פוקס כך שההנחה תחול גם עליהן.

   

  "לקבוצה התברר", נטען, "שיש שוכר חנות בשטח 250 מ"ר נטו בלבד (לפחות אחד) המקבל הנחה של 50% בדמי הניהול אך העניין הוסתר על ידי הנתבעת, ודמי הניהול שהיא גובה מקבוצת פוקס לא עודכנו ולא הופחתו ל־50% גם הם. כך יצא כי במשך שנים גובה הנתבעת מהחברות בקבוצת פוקס שלא כדין – ומתכוונת להמשיך לגבות מהן שלא כדין – דמי ניהול ביתר ובשיעור כפול לפחות מן המוסכם בין הצדדים, בגין החנויות שקבוצת פוקס שכרה בקניון".

   

  תנועת קונים דלילה

  TLV, שהוקם לפני שנתיים וחצי בהשקעת עתק וממוצב כקניון אופנה יוקרתי, בדגם של קניון רמת אביב המצליח, לא רווה נחת מאז פתיחתו וסבל מתנועת קונים דלילה ומהפסדים. לפני כשנה החליטו השותפים בו – גינדי השקעות, משה ויגאל גינדי ורבוע כחול נדל"ן – לשנות את פניו לכיוון "משפחתי" יותר, עם פחות אופנה ויותר פעילויות לילדים.

   

  מדובר בקניון בן 30 ‬אלף מ"ר, ותחושת הדלילות נובעת גם מגודל השטח. אף שבתחילה המסעדות ודוכני המזון הודרו מהקניון לרחוב, כדי להותיר את המעברים פתוחים ואלגנטיים, הרי שאחרי הפסדים של מאות מיליוני שקלים הוחלט שהאופנה פשוט לא מספיקה, והדימוי היוקרתי שלו מרחיק קהל צעיר. כדי למשוך קהל, הבינו שם, צריך בלגן – דוכנים, אטרקציות ושוק אוכל.

   

  טרם הוגש כתב הגנה. מקניון TLV נמסר בתגובה: "אנחנו מצרים על הגשת התביעה. היא שקרית מיסודה ומנוגדת להסכמים החתומים בין הצדדים. נוכיח את הדברים בבית המשפט".

   


  פרסום ראשון: 10.09.19 , 18:48