שבת 31 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רמי זרנגר
  חדשות • 12.09.2019
  תיק "טורפדו"
  זה נשמע כמו תסריט לסרט מתח, אבל זו המציאות המדהימה של 504, היחידה להפעלת סוכנים של אמ"ן. בכיר במדינה ערבית מגויס מבלי ידיעתו לשירות המודיעין הישראלי ומעביר — אפילו בימים אלה — מידע מודיעיני רגיש ביותר. בפעם הראשונה מעניקה היחידה, באישור הצנזורה הצבאית, הצצה נדירה לתוככי עולם הריגול החשאי
  יוסי יהושוע, ראובן וייס
  הוא בכיר מאוד באחת ממדינות ערב. כבר חמש שנים שהוא מעביר לישראל מידע סודי בעל ערך עצום. הוא אינו יודע זאת, וחושב שהוא עובד עבור גוף אזרחי. זהו "טורפדו", אחד המקורות החשובים של קהילת המודיעין. עכשיו, ביוזמת יחידת 504 של אגף המודיעין ובאישור הצנזורה הצבאית, סיפור גיוסו והפעלתו נחשף בפעם הראשונה.

  "תיק טורפדו" הוא תיק פעיל: אותו ערבי בכיר עדיין משמש מקור מידע. למרות זאת, בפעם הראשונה חושפת היחידה את מבצע ה"גיוס" שלו ומציגה — שלב אחר שלב — כיצד הצליחה להוליך אותו שולל, ולהביא אותו לחשוף את הסודות הביטחוניים הרגישים ביותר של מדינתו.

  "אנחנו תמיד מכוונים למקורות בעלי ערך מודיעיני גבוה, בתפקידים מאוד משמעותיים", מסביר סגן־אלוף ע' (38), המשמש כמפקד מרחב ב־504 ומפקח על תיק טורפדו. "זה בהכרח מעלה את רמת הקושי, כי מי שהגיע לעמדה בכירה שכזו הוא כבר מבוגר יותר, מנוסה, ערני וחשדן יותר".

  טורפדו נחשב מלכתחילה ליעד מאוד שאפתני. איש שהגיע לתפקיד בכיר מאוד ויש לו נגישות למידע הרגיש ביותר שמעניין את המודיעין הישראלי. איך מצליחים לשכנע אדם במעמד כזה למסור את המידע שנחשף אליו? התשובה מהווה הצצה נדירה לתהליכי העבודה של אחת היחידות הסמויות ביותר במערך המודיעין הישראלי.

  השלב הראשון הוא איסוף המידע: לוחמי היחידה לומדים היטב את כל החומר שנאסף מהמקורות האחרים שמופעלים בסביבתו. האם הוא יכול לצאת ממדינתו לחו"ל? באיזו תדירות? באיזה שלב הוא נמצא בחייו? האם הוא מרגיש תקוע? האם הוא חושב שהוא יכול לעשות הרבה יותר? להשְׂתכר הרבה יותר? אולי לעשות לביתו בעולם העסקי?

  בשלב הבא בוחרים שיטת גיוס: האפשרות שנבחרה כאן היא גיוס בכיסוי. "בתור גוף אזרחי, למשל, אתה לא מאיים על היעד ולא מפחיד אותו", מסביר ד', המפעיל של טורפדו ב־504. "אתה נכנס למה שנקרא 'מרחב ההכחשה' שלו. זה משהו שכנראה אסור לו לעשות, אבל זה לא קיצוני עבורו כמו לעבוד בשירות ישראל. זה לא קו אדום מבחינתו".

  בהמשך נבנה סיפור הכיסוי, נכתב התסריט המתאים, והמבצע מתחיל. "במהלך איסוף החומר על טורפדו גיליתי שיש לו מכר, קרוב משפחה רחוק, שחי בחו"ל ושהייתה לו בעבר נגיעה לתחום מסוים", אומר ד'. "יצרתי קשר ברשת עם אותו מכר והתחלתי להתעניין אצלו לגבי נושאים שהוא מתמחה בהם ונחשב בר־סמכא. הוא שמח לשתף פעולה בתחום".

  ומתי אתה מעלה את נושא טורפדו?

  "אני לא מזכיר אותו אפילו ברמז. המכר — שכבר מאוד מעוניין לעבוד איתנו — מעלה את השם של טורפדו. הוא מספר לי על קרוב משפחה שלו שהוא בכיר באותה מדינה. הוא מסביר לי שבשל מעמדו הוא מאוד מקורב לכל הגורמים, מאוד מקושר. אני מסכם איתו שאחשוב על הרעיונות שעלו בתקשורת בינינו ושאחזור אליו עם תשובה לכאן או לכאן. גם כאן המטרה שלי היא לשדר לו את התחושה שאני לא להוט, לא ממהר. אני רוצה ליצור אצלו ציפייה. שהוא יבדוק כל יום את המייל ויחכה לתשובה שלי". אז - מגיע שלב יצירת המגע הראשוני".

   

  על פגישת הגיוס בבניין המשרדים המפואר על שפת האגם, החששות של "טורפדו" וההפעלה המוצלחת — מחר בגיליון הכפול של "7 ימים"