ראשון 05 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  חדשות • 12.09.2019
  טראמפ שוקל: הסרת הסנקציות על איראן
  ה־23 בספטמבר הוא התאריך המשוער לפגישה בין נשיאי ארה"ב ואיראן • רוחאני הציב כתנאי לפגישה את ביטול הסנקציות, וטראמפ כבר קיים דיון בנושא • היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, שהתנגד, פוטר בשל כך מתפקידו
  אורלי אזולאי | כתבתנו בוושינגטון

  נשיא ארצות־הברית דונלד טראמפ החל בהכנות לפגישה עם נשיא איראן רוחאני בשולי עצרת האו"ם. במהלך ההכנות שקל טראמפ – כמחווה של רצון טוב לקראת הפגישה – רעיונות להסרת הסנקציות על איראן.

   

  הפגישה עדיין לא נקבעה, אולם התאריך המשוער הוא 23 בספטמבר. אתמול, בשיחה עם כתבים, לא שלל טראמפ את הסרת הסנקציות, וכאשר נשאל על כך השיב: "נראה מה יהיה".

   

  מי שהתנגד לכיוון זה היה היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון, ועל פי דיווח ברשת בלומברג בולטון פוטר שלשום על רקע זה. בולטון, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, התנגד להקלת הלחץ על איראן ובדיון בנושא התווכח עם הנשיא והביע התנגדות נחרצת להקלות עליה.

   

  שלושה גורמים דיווחו לבלומברג כי לפני שלושה ימים נערך בלשכת הנשיא דיון בנושא ההקלה בסנקציות וזאת כדי להבטיח את הפגישה עם רוחאני. שר האוצר, סטיבן מנוצ'ין, תמך בעמדת הנשיא ואמר שהקלה בסנקציות תסייע לחדש את המשא ומתן עם טהרן. בולטון היה נחרץ בהתנגדותו. אתמול אמר טראמפ לכתבים על בולטון: "הוא עבר כל גבול. הוא עשה כמה טעויות, כולל פגיעה בשליט קוריאה־הצפונית כשדרש שהוא יפעל על פי הדגם הלובי וימסור את כל הנשק הגרעיני שלו. הוא לא הסתדר עם אנשים חשובים בממשל". לגבי איראן ציין טראמפ: "אני מאמין שהם רוצים הסכם".

   

  בבית הלבן החלו בהכנות לקראת פגישה כזו, כאשר אחת האפשרויות היא קיום פגישה משולשת: טראמפ, רוחאני ונשיא צרפת עמנואל מקרון שמתווך בין הצדדים. שלשום שוחח מקרון עם רוחאני ושמע ממנו כי ללא הסרת הסנקציות הוא לא יהיה מוכן לפגישה עם טראמפ.

   

  בולטון ונתניהו, שהובילו קו זהה בקשר לאיראן, אמרו שניהם בפומבי שיש להגביר את הלחץ על איראן ולא להפך. בולטון היה ערוץ חשוב עבור נתניהו לחדר הסגלגל, ועתה כאשר הוא פוטר והמכשול לפסגה עם איראן - לפחות בכיוון הזה - הוסר, ההערכות הן שיהיה קשה לנתניהו לשכנע את הנשיא ללכת בכיוון אחר.

   

  אם אכן ייפגש טראמפ עם רוחאני, ואם הפגישה תעלה יפה, צפוי להתחדש המשא ומתן להסכם הגרעין, הסכם שכבר השיג ב־2015 הנשיא ברק אובמה ושטראמפ הוציא ממנו את ארה"ב כשנכנס לתפקידו.

   

  ידיעות אחרונות