yed300250
הכי מטוקבקות
  שאטרסטוק
  24 שעות • 15.09.2019
  מתחייבים לחזון
  מאת עדי ירום

  יום לפני הבחירות, קשה למצוא נושא עליו מסכימות מפלגות מכל קצות הקשת הפוליטית, אבל יש אחד כזה: היוזמה הלאומית "ישראל 2048 – עתיד משותף", הפועלת לקדם את הקמת המרכזים החדשים בנגב ובגליל. המועמדים לא רק מסכימים על הנושא – הם גם הצהירו על כוונתם לפעול לקידום היוזמה וחתמו על אמנה מיוחדת.

   

  יוזמת "ישראל 2048 - עתיד משותף" פועלת עם יותר מ־300 שותפים בכירים מכלל הסקטורים והמגזרים לאורך השנה וחצי האחרונות. כעת הבשילו מהלכי הליבה אותם יש לקדם במסגרת הממשלה הבאה. בכירי מפלגות מכלל הקשת הפוליטית כבר הצהירו על כוונתם לקדם את תוכנית הקמת המרכזים החדשים באמצעות הקצאת השקעות משמעותיות בנגב ובגליל, במטרה להפוך אותם לבית ל־8 מיליון אנשים. במהלך החודשים הקרובים ירוכזו המאמצים בקידום התחייבות במסגרת ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות וחקיקה ייעודית להקמת המרכזים במסגרת יעדי ישראל לשנת 2048.

   

  "חזון ישראל 2048 הוא חלק מעיקרי הנקודות של כחול־לבן", אומר יו"ר המפלגה והמועמד לראשות הממשלה בני גנץ. "נקים רשות לאומית לנושא ונהפוך את הנגב והגליל למרכזים עצמאיים, נשנה סדר עדיפות להשקעות עתק, ומראש באזורים שמחוץ לתל־אביב. כמו כן נוביל את התכנון הלאומי לאור יעדי ישראל 2048 וקידום השארת צעירים בנגב ובגליל".

   

  גם במפלגה המתחרה, הליכוד, התגייסו למטרה. "כיזם עסקי וציבורי הבנתי שהמפתח להמשך הצלחתה של מדינת ישראל הוא יצירת ביקושים בפריפריה", אומר ח"כ ניר ברקת. "התוכנית שיזמתי ביחד עם פרופ׳ מייקל פורטר לפיתוח מנועי צמיחה בגליל־גולן, נגב־ערבה ויו"ש נוגעת בדיוק בנקודה הזו. בנוסף לה יש לפתח את התשתיות בפריפריה, להביא גרעיני התיישבות ולתקצב באופן דיפרנציאלי והוגן את יישובי הפריפריה".

   

  גם לדברי איילת שקד, יו"ר מפלגת ימינה, המפלגה "מאמינה ושוקדת על פיתוח כל חלקי הארץ ככלל ועל פיתוח הנגב והגליל בפרט, כמרכזים אשר יספקו לאזרחים המתגוררים בהם איכות גבוהה במדדי תעסוקה, דיור, רפואה, תיירות, תרבות ותחבורה. מוטלת עלינו החובה לתכנן ולבצע בנגב ובגליל בסדרי גודל משמעותיים".

   

  מראשי מפלגת העבודה־גשר, עמיר פרץ ואורלי לוי־אבקסיס, נמסר: "במשך שנים הפכה מדינת ישראל את הנגב והגליל לחצר האחורית בעוד שבהם טמונה ההזדמנות לעתידה של המדינה. אנו ניקח את עוצמות הנגב והגליל ולאור חזון ישראל 2048 נביא לכל אדם במרכזים החדשים של ישראל, מה שנקרא פעם הפריפריה, את הבשורה של הצמיחה והשגשוג".

   

  במסגרת המאמץ לקידום ההתחייבות הממשלתית הוקמה מועצת המאה, המורכבת ממנהיגי רשויות, איגודי החברה העסקית, האזרחית וארגוני הגג במדינת ישראל. מטרתם היא להוביל מהלך לאומי בשנים הקרובות כאשר השאיפה היא להבטיח שינוי משמעותי, שיפגוש את הציבור כבר במהלך התקופה הקרובה. 

   

  "אומרים שאי־אפשר, שהפוליטיקאים לא רוצים לחשוב על המחר, שאת התקשורת מעניין רק כאן ועכשיו. אולי. אבל אנחנו ברגע היסטורי שעוד אפשר לשנות", אומר רוני פלמר, יו"ר תנועת אור המובילה את יוזמת ישראל 2048. "יש לנו אחריות, וגם אם זה לא פופולרי בשלוש השנים הקרובות חייבים להכריע את העתיד של ישראל לקראת שנת 2048. לכן חברנו מאות גורמים, בהובלת מועצת המאה, לוודא שהנגב והגליל יהיו המרכזים החדשים של ישראל, בית לשמונה מיליון אנשים ולכשני מיליון משרות. לא חייבים להתעורר מאוחר ולהפסיד את הקרב הכי חשוב – המערכה שתוביל לזה שישראל תהיה המדינה שהכי טוב לחיות בה בעולם".

   

  בין השותפים ליוזמה גם ראש עיריית דימונה, בני ביטון. גם הוא מבין שהבחירות מביאות איתן הזדמנות להוביל שינוי שיצמיח את עירו לגבהים חדשים. "מדינת ישראל צריכה להשקיע בהפיכת ערי הנגב והגליל למוצר איכותי ואטרקטיבי למחיה ולמגורים ולייצר אקו־סיסטם שימשוך עשרות אלפי ישראלים לעבור לנגב ולגליל כבר בשנים הקרובות. "שם העתיד האמיתי של המדינה, הן בהיבטי מגורים והן בהיבטי קריירה ויזמות. לאורך החומש הקרוב תידרש המדינה להשקיע בתוכנית הארצית 'ערים שוות' לצד פרויקטים לאומיים משני מציאות כגון שדה תעופה בינלאומי נוסף בנבטים ומעבר קריית המודיעין לנגב".

   

  יו"ר מרכז המועצות האזוריות ויו"ר מועצת מרחבים, שי חג'ג', אומר: "על מנת שנוכל להיערך כנדרש לאתגרי גידול האוכלוסייה הצפויים, להתמודד עם היבטי הקרקע ויחסי העיר והכפר, החקלאות והפיתוח, נפעל לקידום חקיקה המסדירה את התכנון, את הזכויות, את ההשקעות ואת מטה היישום של חזון ישראל 2048, כך שהנגב והגליל יובילו את עתיד המדינה".

   

  שותף נוסף המגויס למטרה הוא ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ: "רוב יחידות הדיור אשר ייבנו בעשורים הקרובים צריכות להיבנות באזורי הנגב והגליל. בכוונתנו לקדם במסגרת מועצת המאה את חוק המכרזים החדשים של ישראל, שיבטיח את הרגולציה והמשאבים למימוש חזון ישראל 2048 – כך שהנגב והגליל יהיו מרכזים כלכליים־חברתיים, עם תנופת פיתוח ובנייה ובית למיליוני אנשים".

   

  "בוגרי אקדמיה הם פוטנציאל הצמיחה המשמעותי של המרכזים החדשים של ישראל בנגב ובגליל, הם העובדים, המבלים, הצרכנים, מובילי השינוי והיוזמה", אומר יו"ר התאחדות הסטודנטים, שלומי יחיאב. "אנו, כהתאחדות, ביחד עם תנועת אור, נפעל להשאיר כמה שיותר צעירים וצעירות בנגב ובגליל, על ידי חבילת חיים כוללת וטיפוח מנהיגות חברתית, שתוביל את גל החלוצים הבא של ישראל".

   


  פרסום ראשון: 15.09.19 , 18:41
  yed660100