שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלעד גרשגורן
  חדשות • 15.09.2019
  התשובה למצלמות
  על אף שחוק המצלמות לא עבר, ברשימה המשותפת נערכים ליום הבחירות עם "קו חם" לדיווח על פעילות בקלפיות ערביות שנועדה לפגוע בהצבעה • היו"ר איימן עודה מאמין: "עוד פוש אחד, ונעשה היסטוריה"
  חסן שעלאן

  שיעור ההצבעה במגזר הערבי הוא אחד מסימני השאלה הגדולים של מערכת הבחירות לכנסת 2019 מועד ב'. מכל קצות הקשת הפוליטית ישאו מחר עיניים אל נתוני ההצבעה בקלפיות ביישובים הערביים, בידיעה שהדבר עלול להשפיע אפילו על זהותו של ראש הממשלה הבא – אולם ברשימה המשותפת ניסו אתמול לשכנע את המצביעים לצאת מהבית קודם כל עבור עצמם.

   

  ברשימה המאחדת את המפלגות הערביות הגבירו אתמול ובימים האחרונים את פעילותם של אנשי השטח, בניסיון להגיע לכל שכונה ולשכנע את קהל תומכיהם הפוטנציאלי לצאת מחר מהבית ולקחת חלק במשחק הדמוקרטי הישראלי. במועד א' של הבחירות נרשם שיעור הצבעה נמוך במגזר הערבי, ומספר נציגיהם בכנסת ירד מ־13 ל־10 בלבד. בבחירות הללו, עם זאת, נרשמו שני שינויים משמעותיים בגזרה זו: הראשון הוא חזרתה של הרשימה המשותפת, והשני הוא יוזמות שעלו מצד חבריה לכניסה לממשלת מרכז־שמאל או לתמיכה בה מבחוץ. ב"ידיעות אחרונות" נחשפו לפני כשלושה שבועות דרישותיו של יו"ר הרשימה איימן עודה לכניסה לממשלה, והשבוע נחשפו דרישותיו של אחמד טיבי - שמקובלות על כלל חברי המפלגות הערביות, למעט בל"ד - לגוש חוסם. ההערכה היא כי אופק של מעורבות בניהול המדינה עשוי לשכנע מצביעים ערבים להצביע, וכי לכך יהיו השלכות דרמטיות: ראשית, אם אכן הם ייכנסו לממשלה או ישמשו גוש חוסם, ושנית, אם בהצבעתם הם יעלו את אחוז ההצבעה הכללי ויקשו על מפלגות קטנות להיבחר לכנסת.

   

  השיח הער על שיעור ההצבעה במגזר הערבי הושפע מיוזמת ראש הממשלה נתניהו והליכוד להעביר את "חוק המצלמות" - שלבסוף לא עבר - ושנועד לפקח לכאורה על ההצבעה בקלפיות ביישובים ערביים. היוזמה פורשה כניסיון להרתיע מצביעים ערבים מלהצביע, ולכן, בנוסף לפעילות השטח הענפה לעידוד ההצבעה, החליטו חברות הרשימה המשותפת לפתוח "קו חם" - אם תרצו, "מלשינון" - שאליו יוכלו להתקשר מצביעים שנתקלו בקלפיות באיומים לכאורה או בניסיונות לפגוע בהצבעתם.

   

  בנוסף לכך יערכו נציגי הרשימה המשותפת היום ומחר שיחות עם אזרחים, בניסיון לעודד אותם להצביע. "אני גאה בהתעוררות של הציבור שלנו", אמר אתמול עודה בכנס בסכנין. "אנחנו מבינים היטב שאף אחד לא ייתן לנו את ההשפעה שמגיעה לנו - אנחנו צריכים לקחת אותה בעצמנו. עוד פוש אחד, ועושים היסטוריה".

   

  גם למטה של טיבי הגיעו פעילים רבים, כדי לפעול לעידוד ההצבעה. "אנחנו יודעים להוציא אנשים לקלפיות", אמר אמש טיבי, "אני בטוח שנזכה לתוצאות טובות".

   


  פרסום ראשון: 15.09.19 , 23:37