שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  סימה קדמון
  חדשות • 18.09.2019
  המשחק מתחיל מחדש
  סימה קדמון

  נתניהו נחלץ כבר ממצבים קשים. יחלפו עוד כמה ימים עד שנוכל לאמוד את מפת המנדטים המדויקת. אבל אפשר להגיד בוודאות, שבעשר השנים של שלטונו, מצבו של נתניהו לא היה מעולם רע כפי שהיה אתמול. וזה לא משום שהקסם פג לפתע. גם בבחירות באפריל נתניהו נכשל. הוא לא הצליח להרכיב ממשלה וגרר את המדינה לבחירות נוספות. על אף הניסיון רב־השנים שיש לנו, של מהפכים שמתרחשים באישון לילה, אפשר כבר להגיד שהבחירות האלה הנחיתו מכה קשה לא רק עליו. גם על הליכוד וגם על גוש הימין כולו.

   

  על פי תוצאות כל מדגמי הטלוויזיה, קשה לראות איך נתניהו נחלץ ממצב שבו הליכוד קטן בגודלו מכחול לבן, גוש הימין קטן מגוש המרכז־שמאל, ונתניהו מצליח לכונן ממשלה. בשביל שזה יקרה נתניהו צריך נס. ולא, הוא לא איש של ניסים נתניהו. כבר לא. ההחלטות האחרונות שלקח ראש הממשלה, כולל בשבוע האחרון שלפני הבחירות, הציגו איש חלש ומפוחד, שמוכן לעשות כל דבר, כולל לצאת למלחמה בניגוד לעמדת מערכת הביטחון, כדי לשמור על כיסאו ולהרחיק עצמו מאימת הדין.

   

  תוצאות המדגמים אמש, לפיהם כחול לבן גדולה מהליכוד, יותר משהן מלמדות על התמיכה בגנץ ‑ הן מראות עד כמה מאס הציבור בנתניהו. גנץ אולי לא נתפס כמנהיג האולטימטיבי, אבל הוא נתפס כראש הממשלה האלטרנטיבי. וישראל מחפשת אלטרנטיבה. זו הסיבה שנתניהו לא הצליח לגבש גוש חוסם, לא הצליח במשימתו העליונה להוריד את ליברמן אל מתחת לאחוז החסימה וטעה גם בהערכה שעוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה. זהו כישלון חרוץ עבור אדם עם יכולות כפי שהכרנו אצל נתניהו.

   

  אם היה באפריל מישהו במפלגתו שהיה מסוגל כמו שרון בזמנו לצעוד קדימה ולקחת מנהיגות ‑ זה לא היה קורה. הבעיה היא, שגם עכשיו אנחנו תלויים באותם אנשים שלא הוכיחו מנהיגות עד כה, ושקשה לראות אותם עושים את זה עכשיו. יש אחד שעשה את זה, והוא זה שהביא למהפך שראינו אתמול. אביגדור ליברמן. הוא לא רק המנצח של הבחירות האלה. הוא גם זה שייקבע את זהותה של הממשלה הבאה. זה לא יהיה מוגזם לומר, שאם תוצאות האמת יהיו כמו תוצאות המדגם - יו"ר ישראל ביתנו שינה את פניה של מדינת ישראל.

   

  ואילו בליכוד, אחרי שחתמו על נאמנות נצחית לנתניהו, הם נדרשים עכשיו לעשות מעשה. זה לא קל להפנות עורף למנהיג. במיוחד במפלגה כמו הליכוד. אבל זה בלתי נמנע. אם בליכוד לא יתעשתו בימים הקרובים - המדינה עשויה להידרדר לבחירות שלישיות. אתמול אמנם נשמעו בליכוד קולות על כך שנתניהו הוא המנהיג היחיד ‑ אבל בואו. אנחנו עוד נראה באיזו מהירות דברים ישתנו שם.

   

  אז יכול להיות שהליכוד יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה. קשה לראות איך יכול גנץ להקים ממשלה בלי ממשלת אחדות עם הליכוד. אבל זה כבר לא יהיה הליכוד של נתניהו. משימה גדולה מוטלת עכשיו על גנץ. נקווה שהיא לא גדולה מדי עליו.