yed300250
מצעד היינות
24 שעות • 21.09.2019
לחיי החג הזה
ראש השנה יוצא הפעם ממש בתחילת הסתיו, מה שמאפשר לפתוח יותר בקבוקים אדומים במהלך ארוחות החג. בדירוג היינות של "24 שעות", שכבר הפך למסורת שלא הולכים בלעדיה לקניות, סימן מבקר היינות שלנו טל חוטינר 25 בקבוקים שווים, ומביא גם את המבצעים הטובים. ושיהיו לנו הרבה סיבות להרים כוסית לחיים
טל חוטינר

השנה נתן לנו לוח השנה עוד שנייה אוויר לנשום בין חופשת הקיץ לתחילת החגים. ראש השנה יוצא ממש בסוף ספטמבר - תחילת אוקטובר כשיש כבר טיפונת בריזה ומזג האוויר מעט יותר נוח. בקיצור ולעניין – השנה ניתן לשתות יותר יינות אדומים במהלך ארוחת החג וגם בימי החג שמגיעים אחריה. מובן שזה לא ממש חורף ועדיין כיף לשתות לבנים קרירים, אבל לעומת השנה שעברה בה החג הגיע ממש בצמוד לאוגוסט השנה אפשר קצת לנשום ולשתות יינות יותר כבדים.

 

ראש השנה נחשב לאחד הפיקים השנתיים הגדולים של ענף היין הישראלי. והשנה התאפשר לנו לרכוש יינות במהלך השבועות האחרונים של ספטמבר בלי לחץ ועם יותר מחשבה. אז אספתי חבורה של חובבי יין, או חובבי שתייה, וטעמנו עשרות בקבוקי יין מכל רמות המחיר, הזנים והצבעים כדי לגבש רשימה ראויה לרכישה. יש עוד יינות נהדרים רבים אחרים מיקבים שונים שעושים עבודה נהדרת, אך גם השנה לא קיבלתי עיתון שלם כדי לפרסם רשימה עוד יותר רחבה.

מצעד האדומים

 

ירדן קברנה סוביניון 2016 יקב רמת הגולן: זהו ללא ספק הבנצ'מארק של היינות האדומים בארץ: יין שעושה את העבודה כבר הרבה שנים. באף - פרי יער גדוש יחד עם שוקולד מריר ועץ קלוי שמגיע גם בזכות 18 חודשי היישון בחבית. כשר. 129 שקל.

הרי גליל אלה 2016: בלנד כייפי של סירה, ברברה וקצת פטי ורדו שמעניקים שילוב של דובדבן חמצמץ וניחוח קפה עדין. כשר. 70 שקל.

טוליפ פרנק מרלו רזרב 2017: יופי של שילוב בין קברנה פרנק ירקרק ומתובל עם מרלו עדין ופירותי שיוצר שילוב נעים ומעניין יחד עם התיישנות יפה בעץ. הסיומת מתובלת וארוכה. כשר. 129 שקל.

בן חיים קברנה סוביניון מרלו 2016: היקב הזה משתפר מבציר לבציר, וכאן שילוב של קברנה סוביניון עם מעט מרלו וקברנה פרנק. באף - פרחוניות, תיבול נעים יחד עם פרי וגוף בינוני. כשר. 100 שקל.

טפרברג אימפרשן סירה 2018: תמורה נהדרת לכסף. יין צעיר מענבי סירה, אחלה תיבול, אלון ברקע וקפה באף עם פרחוניות נעימה ומבושמת, 6 חודשים בחביות אלון. כשר. 40 שקל.

יתיר נחל יתיר 2016: יופי של בלנד מזנים קצת פחות שגרתיים: 76% סירה, מלבק וטנאט שיוצרים פסיפס של ניחוחות פרי אדום קל ורענן, עם תיבול עשבוני, גוף טוב וחומציות עם טאץ' מינרלי. טוב מאוד. 150 שקל.

ברקן ברקן ספיישל רזרב קברנה סוביניון 2016: תיבול חם ומעניין מאוד, פטל שחור יחד עם אלון עדין, שזיף ותיבול חם. עמוק ומאוזן עם חמצמצות מאזנת. 75 שקל.

רקנאטי מרלו רזרב כרם מנרה 2016: יין מצוין מכרם מנרה המיוחד בגליל העליון. המרלו הזה מצטיין בחמיצות טבעית מאוזנת עם טאנינים רכים, קליית קפה, שזיף ופרי יער נעים. 95 שקל.

ברבדו מרלו נחל שחם 2017: היקב, שכולו כרמים יחידניים, מציע מרלו רך עם פרי מרוכז, גוף מלא וסיומת כל כך נעימה. 12 החודשים באלון צרפתי איזנו פה את הכל. מקסים. כשר. 130 שקל.

פסגות אדום 2017: בלנד של קברנה, מרלו ופטי ורדו. למרות הפרי המרוכז יש כאן משהו ירקרק ורענן ממש כמו אקליפטוס או מנטה, לצד הפרי האדום והשחור וכמובן הקפה. כשר. 110 שקל.

1848 דור 4 מרסלאן: המון שזיף ופרי סגול עם ריכוז פרי גבוה ועץ ברקע, הטעם זמין ונגיש, לא מתוחכם אבל נעים ומלא. 70 שקל.

 

 

קצת ורוד לנשמה

 

סגל רכסים דישון רוזה 2018: 100% ענבי קברנה פרנק מכרם באזור דישון בגובה 520 מטר. הרבה פרי רענן וחמצמץ, ניחוח הדרי עדין יחד עם מעט תות ודובדבן חמצמץ נעים ומאוזן. רק 12% אלכוהול שמשתלבים נהדר. 79 שקל.

אלכסנדר רוזה רוג'ר 2018: בלנד של גרנאש, סירה ומורבדר עם פטי ורדו יצרו רוזה שמיועד ללוות אוכל. בעל נוכחות, עם הרבה פרי וגוף די מלא. 13% אלכוהול. 150 שקל.

יזרעאל רוזה 2018: שילוב של אדומים עם לבן: קריניאן, סירה וסוביניון בלאן יצרו ארומה נעימה, ביין רענן, קליל ויבש, עם פירותיות מאוזנת וחמיצות מצוינת. 79 שקל.

 

 

משהו מתוק

יקב רימון, יין קינוח רימונים. יין קינוח שעשוי כולו מרימונים וממש מתאים לחג הזה. סגנון פורט מתוק עם חמיצות מאזנת שמגיעה מהרימון עצמו. 500 מ"ל, 15% אלכוהול, 89 שקל.

תשבי מוסקט ויונייה 2018: יין חצי מתוק, שילוב של הרבה מאוד  פרי צהוב ובשומת פרחים. יין קינוח  עדיין מרענן. 42 שקל.

 

 

מצעד הלבנים

מאיה מארה לבן 2018: מאוד אוהב את הגישה של היקב הזה, שמבוסס על שיתוף פעולה בין יינן ישראלי וכורמים יוונים. כאן תמצאו בלנד של מרסן וקולומבאר שמעניקים ארומטיות טובה של ליים יחד עם כיוון מעט מינרלי, בשילוב פרי רענן וחד. 79 שקל.

ספרה, סוביניון בלאן 2018: היקב שמייצר רק יינות לבנים עושה השנה עוד קפיצת איכות, והפעם סוביניון בלאן מושלם. הכל במקום בבקבוק הזה: הפרי הנפלא יחד עם חמיצות טובה ועגולה בתוספת מינרליות יפה וסיומת נפלאה. שווה כל שקל וגם את המאמץ להשיג אותו. 109 שקל.

טפרברג אסנס שרדונה 2018: 100% ענבי שרדונה מהרי יהודה, כרם השוכן באקלים קר שעבר מספר דילולי אשכולות. היין התיישן על שמריו בחביות למשך 10 חודשים והוא מאוזן מאוד עם עץ טוב ברקע, חמאתיות מלטפת, פרי נעים וגוף בינוני. 75 שקל.

כרמל סוביניון בלאן סלקטד 2018: סוביניון בלאן טוב וזול. בכרמל יודעים לעשות מה שצריך גם ברמות המחיר האלה. סוביניון מעט טרופי עם לימוניות עדינה ופרי רענן, וכל זה במחיר של כוס בבר לא פלצני. 30 שקל.

אפק שרדונה 2018: אחד מהיקבים האלה שנעים מתחת לרדאר אבל נכנסים ישר ללב. שרדונה מהרי יהודה שתססו והתבגרו 6 חודשים בחביות אלון צרפתיות ביקב הזעיר בראש־העין. ארומות נפלאות של פרי הדר ירקרק, אשכולית ופומלה עם משהו מעט עשבוני ונגיעת יסמין. 120 שקל.

קסטל שרדונה C 2018: לא ממש צריך להציג את היקב הזה. השרדונה המצוין הזה תסס על שמריו 12 חודשים בחביות אלון צרפתיות, חלקן חדשות. הרבה פרי הדר וטאץ' טרופי עם משהו קלוי וחמאתיות טובה ומלטפת. 145 שקל.

כישור ריזלינג יבש 2018: ריזלינג יבש וכייפי מהיקב המצוין הזה בגליל המערבי. ענבי ריזלינג בבציר מוקדם מספקים כאן ארומטיות נהדרת עם פרחוניות לבנה, מינרליות ופרי מעניין. 120 שקל.

בנימינה סוביניון בלאן רזרב 2018: חבל שקצת פחות רואים את היקב הזה בזמן האחרון. אותי הוא תמיד מפתיע לטובה, והפעם עם יין רענן ונקי עתיר ניחוחות אפרסק לבן, ליים, פרי טרופי וקצת טימין. 59 שקל.

נטופה תל קאסר לבן 2017: אחד היינות הלבנים הישראליים המרתקים. 100% ענבי רוסאן לאחר 10 חודשי התיישנות בחביות אלון ספגו ניחוחות עץ, משמש ואגס יבשים, תיבול עדין ומעט עור. 130 שקל.

ויתקין גרנאש בלאן 2018: ביקב ויתקין מייצרים מהדורה מוגבלת מהזן הנדיר הזה אצלנו, שהוא בעצם האח הלבן של הגרנאש האדום הכהה. ליין יש נפח טוב יחד עם פרי מאוד מעניין לכיוון אפרסק לבן ופרי הדר מבושם, יחד עם עשבוניות מאוד מעניינת. 130 שקל.

תבור רוסאן 2018: ענבי רוסאן מכרם בגובה 900 מטר בצפון רמת הגולן, תל שיפון. שילוב נהדר בין פרי טרופי לא מתוק מדי יחד עם ליים וניחוח הדרי ובעיקר רעננות פריכה והרבה כיף. 59 שקל.

 

 

yed660100