yed300250
מנדלבליט. היועץ הראשון בישראל שיכריע אם להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן | צילום: עמית שאבי
המוסף לשבת • 26.09.2019
הג'ינג'י מחכה בפינה
אחרי שנתניהו עיצבן אותו בחודשים של סחבת ובישל לו זובור פומבי ערב הבחירות, ביום רביעי הקרוב ימתין היועמ"ש לפרקליטי ראש הממשלה שיתייצבו אצלו לשימוע הגורלי | למרות היחסים העכורים בין השניים והחשש במערכת המשפט "ממה שביבי עוד עלול לעשות", בסביבת מנדלבליט מבטיחים כי "יש לו נכונות כנה להשתכנע והשימוע יכול לשנות את מצבו המשפטי של נתניהו" | ומה לגבי עסקת טיעון? "הדלת פתוחה לכל פנייה"
טובה צימוקי

החודשיים הקרובים בישראל יתנהלו תוך צפייה במסך מפוצל: מצד אחד תרצד העונה החדשה של "משחקי הכס – גרסת הקואליציה", ומהצד השני תכבוש את הלבבות דרמת בית המשפט בכיכובם של ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. אם נתניהו לא ישלוף שוב מכובעו את שפן העיכובים, ביום רביעי הקרוב יחל בלשכת היועמ"ש השימוע לראש הממשלה. מנדלבליט – הצפוי להגיש נגד נתניהו כתב אישום בעבירת מרמה והפרת אמונים ואולי אף בעבירת שוחד – יהיה ליועץ הראשון בישראל שהפעיל את סמכותו להכריע האם יש להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן.

 

מי שמכיר את מנדלבליט אומר שהוא בשל לקבל החלטה כזו. "יש לו שלמות פנימית, תמיכה של הדרג המקצועי ו־30 שנות ניסיון משפטי", אומרים במשרד המשפטים. "הוא שוחה במשפט הפלילי וגם חזק בקריאת המפה הפוליטית, כולל חדריה האחוריים ומחילותיה. כל אלה מכשירים אותו לקבל את ההחלטה הגורלית. יש לו מצפן פנימי והוא יקבל החלטה שהוא שלם איתה. אבל הכי חשוב לו הוא אמון הציבור במערכת שהוא ניצב בראשה, בטוהר כוונותיה. לכן הוא ינהל את הישורת האחרונה של קבלת ההחלטות בדרך אחראית, מקצועית ונקייה".

 

אלא שהשקט, הביטחון והמקצועיות המוקרנים מלשכת היועץ עלולים להתנפץ כבועה מול שועל ותיק כנתניהו. "כשמדובר בראש הממשלה עתיר הניסיון והכריזמה, אשף הפעלת אנשים ותהליכים, הכל עוד יכול להתרחש", אומר גורם בקי בפרשה.

 

בראשית הדרך ראה נתניהו במנדלבליט איש אמון, אותו בחר אישית לתפקיד היועמ"ש ואמור היה, על פי תקוות נתניהו, למלט אותו ואת משפחתו מאימת הדין. אחרי הכל מדובר בנצר למשפחה בית"רית, הדוגל במינימליזם משפטי, וגם נושא עד היום את צלקותיו כמי שנחקר ב"פרשת הרפז" והמשטרה המליצה להעמידו לדין (ובסופו של דבר התיק נגדו נסגר). אלא שככל שהתקדמו החקירות, החמיצו היחסים. משפטן בכיר מספר: "מנדלבליט העריץ את ביבי. הוא ראה בו מנהיג אינטליגנטי שמשאיר אבק לכל פוליטיקאי הקיים היום. אלא שמאז הבחירות באפריל, כשראה מה נתניהו זומם – פגיעות מהותיות בשלטון החוק, כמו חוקי החסינות ופסקת ההתגברות – על מנת להישאר על כיסאו ולהימלט מגורלו המשפטי, הוא מאוכזב עד עמקי נשמתו".

 

נתניהו. דאגה מ"מעשים בלתי מקובלים, מחוץ לכללי הפרוטוקול" | צילום: איי־פי
נתניהו. דאגה מ"מעשים בלתי מקובלים, מחוץ לכללי הפרוטוקול" | צילום: איי־פי

 

 

"לאורך החקירות במשטרה", מוסיף משפטן המלווה את ההליך, "מנדלבליט סבר שמעשי נתניהו - הגם שנראים פליליים לכאורה - נובעים בעיקר מקמצנות, חמדנות, נצלנות ואף מהשפעה של סביבה משפחתית בעייתית. הוא גם חשב שהעבירות של נתניהו בתיקי 2000 ו־4000 נבעו מתוך אובססיה לשליטה בתקשורת. אבל עם הזמן, נפרסה בפניו התמונה הפלילית הגדולה, הרחבה, שחוט אחד מקשר בין כל פרשותיה".

 

סושי כשר בהיכון

 

גם קשרי העבודה בין השניים עברו מהפך, ולא לטובה. גורם פוליטי: "היחסים ביניהם צוננים ועוסקים רק במה שנדרש. פגישות העבודה האישיות ממוקדות, מתומצתות, הם מתקשרים כאילו השד כפאם. הפגישות, מלבד שיחות טלפון דחופות, לא נערכות בארבע עיניים. עם נתניהו יושב לפחות גורם רלוונטי אחד לשיחה כמו ראש הסגל. עם מנדלבליט מגיע יועצו הבכיר עו"ד גיל לימון, העורך תרשומת של השיחה. הם מעדכנים אחד את השני רק במה שרלוונטי, ולא מתייעצים כמו בעבר".

 

מנדלבליט גם לא אהב את הצפצוף של נתניהו על מוסד היועץ המשפטי לממשלה. זה החל בזובור שעשה לו בישיבת הממשלה, כשביטל את חוות דעתו המתנגדת של ל"חוק המצלמות". בתום אותה ישיבה יצאה בת קול בקרב כתבים פוליטיים שטענו כי מנדלבליט עשוי להתפטר. "מי שמכיר את מנדלבליט יודע שזה אפילו לא חלף לו בראש", אומרים בסביבתו. בשבוע שלאחר מכן התעלם נתניהו מהמלצת מנדלבליט שלא להכריז על בניית "מבואות יריחו" ערב הבחירות.

 

אבל מה שבעיקר מדאיג את סביבתו של היועמ"ש זה מה שהם מגדירים כ"איבוד בלמים" מצידו של נתניהו, שבא לידי ביטוי בניסיונו שלא לכנס את הקבינט בטרם קבלת החלטה על הסלמה ביטחונית בעזה, ערב הבחירות. מנדלבליט קשר את ידיו של נתניהו ותבע שיקבל את ההחלטה רק בתום דיון בהשתתפות הצמרת הביטחונית, אבל בקרבתו טוענים כי המהלך דווקא הועיל לנתניהו. "נוצר הרושם שביבי הוא שמשון הגיבור שנעצר על ידי הדרג המשפטי", אומרים שם.

 

יותר מכל, אומרים בצמרת המשפט, "נוצר חשש ממה שביבי עוד עלול לעשות כדי להישאר על הכיסא. מנדלבליט יודע שביבי הוא אלוף התרגילים וקיים סימן שאלה לגבי איך הוא יתנהל מול ההליך המשפטי הממתין לו. אופציה של ירידה מהבמה עלולה לגרום לו לעשות מעשים בלתי מקובלים, מחוץ לכללי הפרוטוקול הפוליטי והמשפטי".

 

החשש גם נובע מאופן ההתנהלות עד כה. מנדלבליט ספג וספג חודשים של סחבת מצד נתניהו, שלא שלח את פרקליטיו לקחת את חומרי החקירה ממשרדי היועץ והתמקח על קביעת מועד מוסכם להליך השימוע אליו הוזמן לפני כשבעה חודשים(!), בשלהי חודש פברואר. נתניהו דחק את מנדלבליט עד שחוט סבלנותו פקע והוא אותת לפרקליטי רה"מ, שאם לא יגיעו ללשכתו, יוגש כתב החשדות לבית המשפט המחוזי לאלתר.

 

לשימוע בשבוע הבא אישרה את הגעתה סוללת עורכי הדין מטעמו של נתניהו, שלפי הנוהג לא יהיה נוכח בעצמו. מעצם טיבו של השימוע, ישתמשו בו שני הצדדים כדי למשש את הדופק של היריב. פרקליטיו של נתניהו, שכבר שיגרו את ראשי הפרקים לטיעונים נגד הגשת כתב האישום (על דף אחד), יעניקו להם תוקף בעל פה בפני היועץ וצוותו. הפרקליטות, מצידה, תלמד מה נקודות החולשה של התיקים, ותוכל להעריך את מהימנות וסיכויי הפרשנות השונה של נתניהו לכתב החשדות ולראיות. השימוע צפוי להימשך גם ביום חמישי ואם יהיה צורך יוכלו פרקליטי נתניהו להשלים את טיעוניהם בכתב ואולי גם בעל פה.

 

מי שעוסק בקבלת ההחלטה מדגיש שחשוב למנדלבליט שעורכי הדין של נתניהו יציגו את טיעוניו ושצוותו ישמע אותם ב"לב פתוח ונפש חפצה". "למנדלבליט יש נכונות כנה להשתכנע. ייתכן שהשימוע ישנה את מצבו המשפטי של נתניהו", אומר המקור.

 

הוא מסוגל להתעלם מכל מה שנעשה ונאמר בסביבתו של נתניהו על מערכת המשפט?

 

"מנדלבליט הקים חומת ברזל בין הפוליטיקה לבין ההליך המשפטי. למרות ההסתה המתמדת, קבלת ההחלטות על ידי היועץ ופרקליט המדינה הייתה ותהיה נקייה לחלוטין. הוא נחוש לשים את הכל בצד. סיסמתו היא 'רק האמת והחוק ידברו'".

 

הלחץ על מנדלבליט לקבל החלטה מהירה בהחלט נמצא ברקע. השאיפה היא לקבל החלטה במהלך חודש נובמבר, "אך זה לא יהיה על חשבון המקצוענות. עם זאת, גם אם יהיו עיכובים, הם לא ימשכו עד אין קץ", מבטיחים במשרד.

 

לאחר השימוע יחל סיעור המוחות בצוות היועץ המורחב. אותו צוות של כ־20 פרקליטים שקיבלו את ההחלטות בפברואר, ובראשם מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, הפרקליטה המלווה ליאת בן־ארי, המִשנים רז נזרי, עמית מררי ושלמה למברגר, והעוזרים האישיים גיל לימון, חגי הרוש ועדי מנחם. ההחלטות יתקבלו לגבי נתניהו, שאול אלוביץ' ונוני מוזס במקביל.

 

"במשרד המשפטים מדמים את צוות המחליטים לדגים השוחים באקווריום, או לאנשים שנמצאים בחדר אטום המנטרל רעשים, לחצים והשפעות", אומר גורם משפטי בכיר. "הדבר היחיד שהם אמורים לשמוע זה רשרושי דפי החקירות, הראיות, חוות הדעת של הפרקליטים, התקדימים המשפטיים וכמובן מנגד תוצאות כל השימועים, שעברו כל הנאשמים בתיקי נתניהו".

 

"המלאכה המשפטית קלה מזו שהתנהלה בחודש פברואר", מעריך הגורם. "הפעם אין צורך ללמוד את כל החומר מהתחלה ואין מקצה שינויים. בודקים את מה שעלה במהלך השימוע ואת ההסברים שיספקו פרקליטי נתניהו ומנסים להעריך באיזו מידה הם מחזקים או מפריכים את הקייס. מקום נכבד יוקדש לניתוח 'הכוונה הפלילית' של החשודים, שנחשבת חמקמקה ונתונה לפרשנויות שונות, והיועץ יידרש להעריך את סיכוייה לעמוד בבית המשפט".

 

לוח הזמנים של מנדלבליט והפרקליטים כבר נסגר כמעט כולו לצורך שעות רבות של דיונים, לפחות שלוש פעמים בשבוע. "מגשי הסנדוויצ’ים, הסושי הכשר, והמשקאות יהיו בהיכון", מעריך בחיוך גורם המכיר מקרוב את ההליך. "מנדלבליט מתכונן לקיום סיעור מוחות מקיף. כל אחד יוזמן לומר דעתו – גם, ואולי אפילו עדיף – אם היא מנוגדת לדעת הרוב. זה תיק כל כך רגיש שאין בו קיצורי דרך".

 

הכימיה בין מנדלבליט לפרקליטה המלווה בן־ארי קריטית לצורך המשך קבלת ההחלטות. השניים יעבדו כתף אל כתף, שכן היא מיועדת לכהן כתובעת הראשית בתיק לאורך כל הדרך, עד פסק הדין ו/או עסקת הטיעון. בן־ארי הג'ינג'ית נחשבת מקצוענית ופייטרית – מ"נטורי קרתא" של הפרקליטות כשמדובר בעבירות שחיתות שלטונית. מנדלבליט, ג'ינג'י אף הוא בעברו, נחשב מתון, מאוזן ומחושב יותר בהשוואה אליה.

 

ערב קבלת ההחלטה על כתב החשדות בפרשות נתניהו היא סברה יחד עם פרקליט המדינה ניצן, שיש להעמיד את נתניהו לדין בשלוש הפרשות (1000, 2000 ו־4000) בעבירות של שוחד. מנדלבליט סבר אחרת וקיבל את המלצתם רק בתיק 4000. אף על פי כן, ושלא כבעבר, לא נשמעו טרוניות, הדלפות וחתרנויות, והצוות המשיך לעבוד כרגיל. גם בקבלת ההחלטה על כתב האישום צפוי להישמר השקט. "גם אם מנדלבליט יחליט בניגוד לדעת ניצן ובן־ארי, הם יכבדו את עמדתו המקצועית", מעריכים במשרד.

 

בלי טריקים ושטיקים

 

אם לא די ברעשי הרקע הפוליטיים ובהליך הרכבת הממשלה שיתבצע במקביל להליך המשפטי, אילוץ גדול נוסף מרחף מעל - פרקליט המדינה ניצן פורש בסוף דצמבר עם תום תקופת כהונתו, ועד שלא תהיה ממשלה קבועה לא ניתן אפילו להקים ועדת איתור לבחירת הפרקליט הבא. תוצאות הבחירות הרגיעו במקצת את הצמרת המשפטית מתרחיש הבלהות שנתניהו יפעל מאחורי הקלעים לבחור פרקליט מדינה נוח במקום ניצן, טרם קבלת ההחלטות בתיקיו. עכשיו מתפללים שם שלא יישלף איזה נימוק על מנת לדחות את ההחלטה עד לאחר סיום כהונת ניצן.

 

אגב, אם תקום לבסוף ממשלת אחדות או ממשלה בראשות גנץ, צפויה בן־ארי, שנבחרה אתמול לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה להתמודד על תפקיד פרקליט המדינה, ומנדלבליט צפוי לתמוך בה.

 

בנוסף יצטרך היועץ לתת דעתו גם לגל הפניות הצפויות לבג"ץ, שתחייב את הצגת עמדתו בפני שופטי העליון. חלק מתשובותיו לעתירות הצפויות יקבעו עמדות תקדימיות, בעלות השלכות חוקתיות ואף פוליטיות, שברקע שלהן יתחולל עימות עם נתניהו, הקואליציה ואולי גם האופוזיציה, ואף חלקים מהציבור והתקשורת – שיעמידו למבחן את חוסנה של התביעה הכללית.

 

בסביבת היועץ ופרקליט המדינה ערים להערכות, שמקורן בעיקר בחוגי ימין, שלפיהן ההליך ייגמר באמצעות חנינה נשיאותית. בשלב זה לא פנה איש מטעם נתניהו וממילא לא נדרשת תגובת היועץ בנושא, אבל בכירי המשרד משועשעים מהשיח הטוויטרי: "אין מה לדבר, חנינות כמו קו 300 והמחתרת היהודית 'זה נורא אייטיז'", הם מגחכים, "ואין להן כל היתכנות בימינו".

 

זו גם התגובה, נכון לעכשיו, לגבי עסקת טיעון עם נתניהו. "עם זאת הדלת שלנו פתוחה לכל פנייה והצעה", מסייג בכיר במשרד המשפטים, "בתנאי שהכל יתנהל בדרך המלך. לא יתקיים כל מו"מ עם פרקליטי נתניהו מאחורי גבו של איש, לא יהיו טריקים ולא שטיקים". בכל מקרה, סעיפי האישום יכתיבו את קולת העסקה. גורם משפטי המצוי בנושא אומר כי רבים הסיכויים שעסקת טיעון מקילה המייצגת את אינטרס הציבור, תכלול לפחות התעקשות הפרקליטות לגזור קלון, שפירושו אחד - הרחקת נתניהו מהחיים הציבוריים למשך עשור.

 

tovazimuky@gmail.com

 

 


פרסום ראשון: 26.09.19 , 17:23
yed660100